Yeşilliklerinizi Uzun Süre Taze Saklamanın Yolları

01 Mayis 2021

Maydanoz, dereotu, nane gibi hoş kokulu yeşillikler mutfaklarımıza hem sağlık hem de lezzet katan çok önemli malzemeler. Ancak bir kusurları var ki o da çok çabuk solmaları. İnternette bu yeşillikleri taze tutmak için çok sayıda öneri bulunuyor. Sizin için bu önerileri artıları ve eksileriyle değerlendirdik.
Bununla birlikte şunu da belirtelim: Yeşillikleri markette içine koyduğunuz şeffaf poşetle birlikte buzdolabına kaldırmak çok da dünyanın sonu değil. Özellikle zamanınız darsa ve aldığınızı doğrudan dolaba kaldırmanız gerekiyorsa gönlünüz rahat olsun, yeşillikleriniz hemen bozulacak diye bir kural yok.

Kapalı Kavanoz Metodu
Özellikle videolarda çok sık karışımıza çıkan metotların bir diğeri, yeşilliklerin köklerini su dolu bir kavanoza yerleştirip üzerini bir mutfak poşeti ile sera gibi kapatmak. Yeşilliklerin kavanozdaki suyla daha uzun süre tuzlu kalacağı fikrine dayanan bu metot teoride mantıklı geliyor ama pratikte suya ve poşete değen yapraklar çok kısa süre içinde buruştuğundan ve çürüdüğünden çok da işe yaramıyor.

Açık Kavanoz Metodu
Tıpkı bir üstteki metotta olduğu gibi yeşiliklerin kökünü su dolu bir kavanoza yerleştirmekten ibaret olan bu metotun farkı üzerinin poşetle kapatılmaması. Bu şekilde buzdolabına kaldırılan yeşilliklerin ömrü poşetli olanlara kıyasla daha uzun oluyor. Ancak burada da suya temas eden yapraklarda çürüme görülüyor.

Kuru Kağıt Havlu Ve Kilitli Poşet Metodu
Bu internette çok sık karşımıza çıkan bir metot. Yeşillikleri kuru bir kağıt havluya sarıp kilitli poşete yerleştirmek olarak özetleyebileceğimiz bu metodun arka planında havlunun fazla nemi emeceği ve yaprakların buruşmasını önleyeceği fikri yatıyor. Ancak 3 günden sonra havlu oldukça ıslak bir hal aldığı için yapraklar ve kökler tazeliğini ve gevrekliğini kaybetmeye başlıyor. Salatalarda ve süslemelerde kullanım için pek uygun olmasa da pişen yemeklerde bu yeşillikler kullanılabilir.

Nemli Kağıt Havlu Ve Kilitli Poşet Metodu
Burada da bir üstteki metottan farklı bir şey yok. Sadece yeşillikler kuru havluya değil nemli (çok ıslak olmaması önemli) havluya sarılıyor. Özellikle maydanoz, kişniş gibi büyük yapraklı otlar için kullanıldığında oldukça etkili olan bu yöntemin sırrı yeşillikleri fazla ıslatmadan nemli ve taze tutması.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yeşillik Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Lavabo Kokusunu Gideren 7 Doğal Çözüm
Lavabo Kokusunu Gideren 7 Doğal Çözüm

Rahatsız edici lavabo kokularından kurtulmanın çok kolay olduğunu biliyor musunuz? Düzenli şekilde uygulanan temizlik ve bazı birkaç püf noktası sayesinde, evinizde ve iç mekanlarda rahatsız eden gider kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Rahatsız edici lavabo kokularından kurtulmanın çok kolay olduğunu biliyor musunuz? Düzenli şekilde uygulanan temizlik ve...

Kıymanın Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kıymanın Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kıyma, hamburger, köfte ve sosis ile lazanya yapmak için yaygın olarak kullanılır. Dünya genelinde satılan tüm sığır etlerinin yaklaşık %62’sini kıyma olarak tüketilmektedir. Bununla birlikte, etin öğütülmesi yüzeyinin daha büyük bir kısmını havaya maruz bıraktığından, bozulan organizmaların ona bağ

Kıyma, hamburger, köfte ve sosis ile lazanya yapmak için yaygın olarak kullanılır. Dünya genelinde satılan tüm sığır etl...

Balığı Pişirmenin En Sağlıklı Yolu Nedir?
Balığı Pişirmenin En Sağlıklı Yolu Nedir?

Balık gerçekten sağlıklı bir gıda. Onu düzenli olarak tüketmek pek çok sağlık problemine dair riski azaltabilir ve bunlar arasında kalp hastalıkları, inme ve depresyon da bulunuyor. Bu nedenle sağlık uzmanları genellikle haftada bir iki defa balık tüketilmesini öneriyorlar.

Balık gerçekten sağlıklı bir gıda. Onu düzenli olarak tüketmek pek çok sağlık problemine dair riski azaltabilir ve bunla...