Yağ Yemeden Yağ Yakılmaz

19 Mart 2021

Herkesin ısrarla kaçtığı ve tüketmemeye çalıştığı yağ aslında kaçılacak bir şey değildir. İnsanların normal bir şekilde gelişmesi için ve büyümesi için son derece önemli bir besin kaynağı olan yağ vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı beslenmek için yağı bırakan kişiler yanlış bir yol izlemektedir. Aslında yağ iç organlarını korur, besin maddelerin emilimini sağlar, kişiye yüksek oranda enerji verir ve besinlerin vücuda işlenebilmesi için yardımcı olur. Çok fazla işe yarayan bir besindir. Yapılan araştırmalara göre doğru yağ tüketimi kötü kolesterol oranını düşürerek iyi kolesterol oranını yükseltmektedir. Bu durum sağlık açısından son derece önemli bir konudur. Diyet yapan kişilerin listelerini ya da beslenme programlarını ayarlarken tüketeceği şeylerin sağlıklı olup olmadığını ve kalitelisini iyi bir şekilde araştırıp değerlendirmesi gerekir. Diyet sırasında tüketilen yağlar çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlardan oluşmalıdır. Daha sağlıklı çalışan bir kalp ve düşük kötü kolesterol için belli miktarlarda doymamış yağ tüketimi gerekmektedir. Bu sebeple diyet yapacak kişilerin yağları diyet listelerine mutlaka eklemesi gerekir.

Yağın Zayıflamada Rolü
Karbonhidrat, protein ve yağ vücudun temel ihtiyaçları arasında yer alır. Yağ diğer besin kaynaklarının sağladığı enerjinin yaklaşık 2 katı enerji sağlamaktadır. Vücuda alınan doymamış yağların en büyük avantajlarından biri ise vücutta depolanan yağların yakımını sağlamasıdır. Yağ ile yağ yakımını sağlamanın mantığı yağ olmadan yağı yakacak enerjinin bulunması yönündedir. Metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan tüm besin maddelerin alınması lazım. Metabolizmayı hızlandırmak için doğru bir şekilde yağ tüketimi gerekir. Aynı zamanda vücutta deri altında biriken yağlar yeni yağlar gelmediği sürece kendini yakamıyor. Vücuda giren doğru ve kaliteli yağlar yağ yakma durumunu aktif bir hale getiriyor. Bu şekilde de deri altında bulunan yağların yakımı başlıyor. Sindirimi en kolay olan besinlerden biri yağlardır. Bu sebeple de daha az kilo olarak dönüş yapacaktır. Aynı zamanda çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olan yağlar tüketildiğinde kan şekeri seviyesi normal düzeylerde tutulmaya başlar. Bu durum da kişinin çok uzun süre tok kalmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olacaktır. Sık sık yemek yeme durumunu ortadan kaldıracaktır. Yağın kilo yapacağı düşüncesinin tamamen yanlış bir düşünce olduğu böylelikle ortaya konmuştur. Sürekli olarak bir şeyler yemektense sağlıklı bir şekilde yağ tüketimi daha faydalı olacaktır.

Yağın İnsan Vücuduna Etkileri
Herkes tarafından yağın etkileri çok kötü yönde sanılsa da aslında yağın insan vücuduna bir hayli fazla etkisi bulunur. Fakat çok yağ tüketmek anlamına gelmiyor bu durum. Hem yağlı hem tuzlu hem şekerli besinler tüketildiği zaman elbet kilo alımı söz konusu olur. Her besinden yeterli miktarda tüketmek en sağlıklısı olacaktır. Yağın en ilginç yanı ise hem tatlı hem tuzlu hem şekerli hem de acı ihtiyacının her birini karşılıyor olmasıdır. Omega 3 yağ asidi içerisindeki bileşenler ile yağ etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda A, D, E, K gibi yağda çözünen vitaminlerin vücutta yeterli yağ bulamazsa çözünemez ve vücut tarafından emilemezler. Bunun sonucunda ise vitamin eksikliği problemi ortaya çıkar. Yağ eksikliğinde kuru cilt, kırılmaya müsait kemikler, körlük ve anormal bir şekilde kam pıhtılaşması gibi problemler ile karşılaşılır. Aynı zamanda yağ kişinin odaklanma gücünü arttıran önemli bir besindir. Vücuda alınan yağ enerji sağlayarak fazla yağların ya da kiloların atılımına yardımcı olur. Bu özelliği ile deri altında biriken eski yağlar vücuttan atılmış olur. Vitaminleri sindiren yağlar D vitamininin emilimini de sağlayarak karın bölgesinde oluşan yağların erimesine yardımcı olur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yağ Sağlıklı Beslenme Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sakinleştirici Etkiye Sahip 12 Doğal Gıda
Sakinleştirici Etkiye Sahip 12 Doğal Gıda

Günümüz yaşam şartları, hızlı değişimi ve rekabetçi ortamıyla giderek zorlaşıyor. Bu durum birçok kişinin strese girmesine neden oluyor. Stresin her birimizdeki yansıması çok farklı. Kimileri stresli anlarda yemeklere yönelirken kimilerinin ise iştahı kapanıyor.

Günümüz yaşam şartları, hızlı değişimi ve rekabetçi ortamıyla giderek zorlaşıyor. Bu durum birçok kişinin strese girmesi...

Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?
Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait bir bitkidir. Aynı zamanda Çin melek otu olarak da bilinir.

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait b...

Cilt İçin İdeal Cilt Ph Değeri
Cilt İçin İdeal Cilt Ph Değeri

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanı gereken sadece cildinizin pH değerini ölçmek olacaktır.

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karş...