Midye Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

16 Mart 2021

Midye, ülkemizde hemen hemen birçok şehirde sokak lezzeti olarak kabul edilen ve sevilen yiyecekler arasında yer alır. Deniz ürünlerini sevenlerin vazgeçemediği midye çeşitli lezzetler ile buz gibi içeceklerin yanına uyum sağlar. Çakır keyif sonrasında midesini doyurmak isteyenlerin, sokak lezzetlerini tadarak şehir turu yapanların ve sahilde uzun uzun dinlenenlerin favori yiyeceği olan midye son yıllarda birçok yerde sıkça tüketilmektedir.

Midye Nedir?
Midye, omurgasız canlılar arasında yer alan bir deniz ürünüdür. Siyah sert bir kabuğa sahiptir.Tatlı sularda ve denizlerde yaşayabilen bu canlılar, mevsiminde tüketildiğinde sağlık için faydalı olmaktadır.Yumurtlama yoluyla üreyen midyeler, karaya çok yakın yerlerde kayalıkların altında yaşar.Ayak ve baş bölgesi olmayan midye, kabuklu bir canlıdır. Eşeyli üreme sistemine sahip olan midyenin dişi ve erkek cinsi olduğu da bazı araştırmalar sonucunda ifade edilmektedir.Midyeler ağır metal biriktirebilen bir canlı türüdür. Bu nedenle sık tüketimde vücuda zararları olabilir.Midye tüketimi için kabukların ve solungaçların ayrılması önerilmektedir. Kabuklardan ve solungaçtan ayrılan midyenin daha sağlıklı olduğu kabul edilir.
Özetlemek gerekirse midye; sokak lezzetleri arasında bulabileceğiniz ve bir tane ile yetinmeyeceğiniz lezzetli bir deniz yiyeceğidir. Sahil illerinde gezerken her köşe başında bolca görebilirsiniz.

Midyenin Faydaları – Bilmediğiniz 5 Özelliği
Protein Değeri Yüksektir: Sadece 1 tabak midye yediğinizde yaklaşık 18 gram protein almış oluyorsunuz. Bu nedenle midye, protein ihtiyacınızı karşılayan leziz ve ekonomik besinlerden biri olarak karşınıza çıkıyor.
Kan Şekerini Dengeler: Midyenin yapısında bulunan manganez, kan şekerinin dengelenmesi konusunda başarılıdır. Kan şekeri dengelendiğinde ise kendinizi daha tok ve dinç hissedebilirsiniz.
Cildi Besler: Midyenin omega yağ asitlerini içerme özelliği, cilt sağlığı olma konusunda etkilidir. Midye tüketenlerin faydalı yağları aldığı için cildi daha parlak ve temiz görünmektedir.
Tiroid Bezlerini Dengeler: Midyede selenyum minerali bulunur. Selenyum minerali de tiroid bezlerinin düzenli çalışmasını destekler. Midyeyi ölçülü tükettiğinizde, tiroid hastalıklarından uzak kalabilirsiniz.
Enerji Verir: Midyenin besin değeri yüksektir. Faydalı mineralleri içerdiği için tüketildiğinde kan akışını hızlandırır ve kişilere enerji verir.

Midye Nasıl Yenir?
Midye üreme döneminde kesinlikle tüketilmemelidir. Nisan ayı içinde midye yemek istiyorsanız bu dönem sizin için tehlikeli olabilir aman dikkat.
Kasım dönemi için de yeme yasağını getirebilirsiniz. Midye üreme döneminde tüketildiğinde kişileri zehirleyebilir.
Midyeyi yerken dolma ya da kızartma halinde yiyebilirsiniz. Eğer tezgahlardan midye dolma alıyorsanız; bu midye çeşitleri haşlanmış ve tüketime uygun hale gelmiştir. İçindeki malzemeleri tüketebilirsiniz.
Evde pişirmek için balıkçıdan aldığınızda, kesinlikle iyi şekilde temizleyerek tüketmelisiniz.
Pişen midyeye limon sıkmak da bu yiyeceğin yeme adabından bir detaydır.

Midyenin Zararları – Bu Bilgilere Dikkat!
Midye denizdeki metalleri kendinde toplayan, faydalı olduğu kadar tehlikeli de olan bir besindir.
Midye zehirlenmesi yaşamamak için güvenilir tezgahlardan midye alınması önerilir.
Bakır, kurşun, nikel gibi maddelerden az da olsa yapısında bulunduran midye oldukça ölçülü tüketilmelidir.
Vücutta ağır metal birikimi olduğunda öncelikle baş dönmesi ve kusma görülür.
Midye zehirlenmesinden dolayı kusma ve ishal kısa sürede kendini belli eder.
Midyeden olumsuz yönde etkilenmemek için; az ve öz şekilde yemeniz önerilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Midye Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Nar Suyu Tüketmenin Faydaları
Nar Suyu Tüketmenin Faydaları

Nar suyu; diğer pek çok meyve suyundan, yeşil çaydan ve kırmızı şaraptan daha fazla antioksidan içermektedir. Bu antioksidanlar; polifenol, tanin ve antosiyaninler gibi fitobesinleri kapsar. Yapılan bir araştırmaya göre günlük nar suyu tüketimi, konsantre fenolik bileşik miktarı nedeniyle antioksida

Nar suyu; diğer pek çok meyve suyundan, yeşil çaydan ve kırmızı şaraptan daha fazla antioksidan içermektedir. Bu antioks...

Mango Yapraklarının Sağlığa Altı Faydası
Mango Yapraklarının Sağlığa Altı Faydası

Mango yaprakları meyvenin kendisi kadar popüler değildirler. Ancak, bu yapraklar sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunabilecek pek çok sağlıklı özelliğe sahiptirler. Bu yapraklar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin

Mango yaprakları meyvenin kendisi kadar popüler değildirler. Ancak, bu yapraklar sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulun...

İçten Dışa Güzellik İçin Omega Yağ Asitleri
İçten Dışa Güzellik İçin Omega Yağ Asitleri

Omega yağ asitlerinin vücut açısından pek çok faydası bulunuyor. Araştırmalar omega 3, 6, 7 ve 9’un kalp-damar sağlığı ile beyin sağlığı bakımından faydalar sağladığını, inflamasyonu azalttığını, eklemleri desteklediğini ve hormonları düzenlemeye yardımcı olduğunu düşünüyor.

Omega yağ asitlerinin vücut açısından pek çok faydası bulunuyor. Araştırmalar omega 3, 6, 7 ve 9’un kalp-damar sağlığı i...