Oolong Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Oolong çayı

Oolong çayı, yaprakların soldurulması ve yoğun güneş ışığı altında kurutulması gibi özel bir süreçle hazırlanır. Daha sonra yığın haline getirilir ve kurutulur. Bu süreç, daha az yoğun bir renkte çaya ve hafif bir tada sahip olmasına neden olur.

Benzersiz bir hazırlık süreci ile birlikte, oolong çayının diğer çay türlerinde de bulunabilen birkaç sağlık faydası bulunmaktadır.

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı, diyabetin yönetimine yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, oolong çayını düzenli olarak içmenin kan şekeri düzeylerini yönetmenize yardımcı olabilir ve şeker hastalığı ile ilgili sorunları önlemeyi sağlayabilir. Büyük ihtimalle yüksek su içeriği ve antioksidanları sayesinde bunu yapabilmektedir. Bu nedenle, oolong çayını düzenli bir şekilde tüketerek, kan şekerini doğal olarak yönetmek diyabet hastaları için yararlı bir strateji olabilir.

Oolong çayı dişlerinizi koruyabilir. Sağlıkla ilgili sorunlar için yararlı olmanın yanı sıra, oolong çayı da diş plakları ile savaşmada şaşırtıcı derecede yararlıdır. Çalışmalar, ağzınızı sadece bir fincan oolong çayı ile yıkayarak dişlerinizdeki plak oluşumunu engelleyebileceğinizi göstermiştir. Yani, bir fincan oolong çayı ile güne başlamak, daha sonra dişçi sandalyesinden uzak kalmanıza yardımcı olabilir.

Yeşil Çay

Besin Değerleri

Altta verilen tablodaki değerler 100 gram oolong çay porsiyonu baz alınarak verilmektedir. Her 100 gram'da 0 kalori(kcal) bulunmaktadır.

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
50
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
450
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)