Oolong Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

16 Şubat 2020

Oolong çayı

Oolong çayı aslında yaygın olarak Çin ve Tayvan’da tüketilmektedir ancak son yıllarda ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Tüm çay çeşitleri aynı bitkiden gelmesine rağmen, farklılıklar hasat ve işleme sırasında ortaya çıkar. Örneğin; oolong çayı kısmen fermente edilirken, siyah çay tamamen fermente edilir. Çay çeşitleri ayrıca antioksidanların miktar ve tiplerinde de farklılık gösterebilir. Yeşil çayda, kateşinler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı yüksektir. Siyah çaydaki antioksidanlar, theaflavinler ve thearubigindir. Oolong çayında antioksidan miktarı ortalamadır. 

Oolong çayı, yaprakların soldurulması ve yoğun güneş ışığı altında kurutulması gibi özel bir süreçle hazırlanır. Daha sonra yığın haline getirilir ve kurutulur. Bu süreç, daha az yoğun bir renkte çaya ve hafif bir tada sahip olmasına neden olur. Oolong çayı ve yeşil çay, fincan başına ortalama 10 ila 60 miligram benzer miktarlarda kafein içerir. Karşılaştıracak olursak kahve, fincan başına yaklaşık 70 ila 130 mg kafein içerir. Şekersiz demlenmiş bir çay, sıfır kalorili bir içecek olarak kabul edilir. Yağ, karbonhidrat veya protein içermez.

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı, diyabetin yönetimine yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, oolong çayını düzenli olarak içmenin kan şekeri düzeylerini yönetmenize yardımcı olabilir ve şeker hastalığı ile ilgili sorunları önlemeyi sağlayabilir. Büyük ihtimalle yüksek su içeriği ve antioksidanları sayesinde bunu yapabilmektedir. Bu nedenle, oolong çayını düzenli bir şekilde tüketerek, kan şekerini doğal olarak yönetmek diyabet hastaları için yararlı bir strateji olabilir.

Oolong çayı dişlerinizi koruyabilir. Sağlıkla ilgili sorunlar için yararlı olmanın yanı sıra, oolong çayı da diş plakları ile savaşmada şaşırtıcı derecede yararlıdır. Çalışmalar, ağzınızı sadece bir fincan oolong çayı ile yıkayarak dişlerinizdeki plak oluşumunu engelleyebileceğinizi göstermiştir. Yani, bir fincan oolong çayı ile güne başlamak, daha sonra dişçi sandalyesinden uzak kalmanıza yardımcı olabilir.

Çin’deki araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyesi kalp hastalığı riski ile ilişkili olabileceğinden oolong çayı  ve kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelediler. Düzenli olarak günde 1 bardak oolong çayı içenlerin, kötü kolesterol seviyelerine sahip olma risklerinin daha düşük olduğuna karar verdiler. 

Aşırı kilolu ve obez Çinli yetişkinlerde yapılan bir araştırma, oolong çay tüketiminin vücut ağırlığı üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma katılımcıları günde dört kez, 300 mililitre oolong çayı içtiler. 6 hafta sonra, katılımcıların yarısından fazlasının 1kg’den fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir. 

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, şu anda çay içmenin kanser riskini azalttığından emin olmak için yeterli araştırma yoktur ancak Tayvan’daki araştırmacılara göre her gün 1 bardak oolong çayı tüketmek, özellikle gırtlak kanseri riskini yüzde 4 azaltıyor. 

Çinli kadınlarda yapılan bir başka çalışmada ise yeşil, siyah veya oolong çayı içmenin yumurtalık kanseri riskinde azalmaya sebep olduğu gözlemlendi.  

Sağlıklı bağırsak bakterileri üretir. Düşük Alzheimer hastalığı riski. Daha düşük Parkinson hastalığı riski. Güneşin ultraviyole ışınlarından doğal savunma. Daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. Diş çürümesini önler. Kan şekerini dengeler. Stresi azaltıp zihinsel performansı artırır. 

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Oolong Çay Çay Oolong çayın faydaları Dyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

At Kestanesinin Faydaları
At Kestanesinin Faydaları

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı etkili bir besin ilavesi olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullan...

Elmanın İlk Kez Duyacağınız Faydaları
Elmanın İlk Kez Duyacağınız Faydaları

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze taze yiyebileceğiniz elmanın çayından, yağından ve kurusundan da istifade edebilirsiniz. Elmayı kabuğuyla ısırarak yemenin yanı sıra isterseniz rendeleyip turta, kek ya da kurabiye t

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze ta...

Dereotunun Faydaları Neler?
Dereotunun Faydaları Neler?

Turşu, salata ve balık yemekleri için keskin bir ilavenin yanı sıra yaz aylarında ve erken sonbaharda pazarlarda dereotu bulunur; kurutulmuş dereotu yıl boyunca kullanılabilir. Dereotu aslında, güney Rusya, Batı Afrika ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Tohumlar yapraklardan daha güçlü ve lezzetlidir ve

Turşu, salata ve balık yemekleri için keskin bir ilavenin yanı sıra yaz aylarında ve erken sonbaharda pazarlarda dereotu...