Oolong Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

16 Şubat 2020

Oolong çayı

Oolong çayı aslında yaygın olarak Çin ve Tayvan’da tüketilmektedir ancak son yıllarda ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Tüm çay çeşitleri aynı bitkiden gelmesine rağmen, farklılıklar hasat ve işleme sırasında ortaya çıkar. Örneğin; oolong çayı kısmen fermente edilirken, siyah çay tamamen fermente edilir. Çay çeşitleri ayrıca antioksidanların miktar ve tiplerinde de farklılık gösterebilir. Yeşil çayda, kateşinler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı yüksektir. Siyah çaydaki antioksidanlar, theaflavinler ve thearubigindir. Oolong çayında antioksidan miktarı ortalamadır. 

Oolong çayı, yaprakların soldurulması ve yoğun güneş ışığı altında kurutulması gibi özel bir süreçle hazırlanır. Daha sonra yığın haline getirilir ve kurutulur. Bu süreç, daha az yoğun bir renkte çaya ve hafif bir tada sahip olmasına neden olur. Oolong çayı ve yeşil çay, fincan başına ortalama 10 ila 60 miligram benzer miktarlarda kafein içerir. Karşılaştıracak olursak kahve, fincan başına yaklaşık 70 ila 130 mg kafein içerir. Şekersiz demlenmiş bir çay, sıfır kalorili bir içecek olarak kabul edilir. Yağ, karbonhidrat veya protein içermez.

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı, diyabetin yönetimine yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, oolong çayını düzenli olarak içmenin kan şekeri düzeylerini yönetmenize yardımcı olabilir ve şeker hastalığı ile ilgili sorunları önlemeyi sağlayabilir. Büyük ihtimalle yüksek su içeriği ve antioksidanları sayesinde bunu yapabilmektedir. Bu nedenle, oolong çayını düzenli bir şekilde tüketerek, kan şekerini doğal olarak yönetmek diyabet hastaları için yararlı bir strateji olabilir.

Oolong çayı dişlerinizi koruyabilir. Sağlıkla ilgili sorunlar için yararlı olmanın yanı sıra, oolong çayı da diş plakları ile savaşmada şaşırtıcı derecede yararlıdır. Çalışmalar, ağzınızı sadece bir fincan oolong çayı ile yıkayarak dişlerinizdeki plak oluşumunu engelleyebileceğinizi göstermiştir. Yani, bir fincan oolong çayı ile güne başlamak, daha sonra dişçi sandalyesinden uzak kalmanıza yardımcı olabilir.

Çin’deki araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyesi kalp hastalığı riski ile ilişkili olabileceğinden oolong çayı  ve kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelediler. Düzenli olarak günde 1 bardak oolong çayı içenlerin, kötü kolesterol seviyelerine sahip olma risklerinin daha düşük olduğuna karar verdiler. 

Aşırı kilolu ve obez Çinli yetişkinlerde yapılan bir araştırma, oolong çay tüketiminin vücut ağırlığı üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma katılımcıları günde dört kez, 300 mililitre oolong çayı içtiler. 6 hafta sonra, katılımcıların yarısından fazlasının 1kg’den fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir. 

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, şu anda çay içmenin kanser riskini azalttığından emin olmak için yeterli araştırma yoktur ancak Tayvan’daki araştırmacılara göre her gün 1 bardak oolong çayı tüketmek, özellikle gırtlak kanseri riskini yüzde 4 azaltıyor. 

Çinli kadınlarda yapılan bir başka çalışmada ise yeşil, siyah veya oolong çayı içmenin yumurtalık kanseri riskinde azalmaya sebep olduğu gözlemlendi.  

Sağlıklı bağırsak bakterileri üretir. Düşük Alzheimer hastalığı riski. Daha düşük Parkinson hastalığı riski. Güneşin ultraviyole ışınlarından doğal savunma. Daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. Diş çürümesini önler. Kan şekerini dengeler. Stresi azaltıp zihinsel performansı artırır. 

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Oolong Çay Çay Oolong çayın faydaları Dyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pirinç Patlakları Sağlıklı Bir Atıştırmalık mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası
Pirinç Patlakları Sağlıklı Bir Atıştırmalık mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası

Doksanların az yağlı çılgınlığı sırasında pirinç patlakları popüler bir atıştırmalıktı - ama yine de onları atıştırmalık olarak yemeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz.

Doksanların az yağlı çılgınlığı sırasında pirinç patlakları popüler bir atıştırmalıktı - ama yine de onları atıştırmalık...

Kalori Saymayı Unutun
Kalori Saymayı Unutun

Matematik? Akşam yemeği planlamak için mi? Daha iyi bir yol yok mu? Evet var. Sadece eline bir bak. Kalori kontrolü yapmak için yumruğunuzu, avucunuzu, avuç içinizi ve başparmağınızı kullanın - kalori sayma zahmetinden kaçınırken.

Matematik? Akşam yemeği planlamak için mi? Daha iyi bir yol yok mu? Evet var. Sadece eline bir bak. Kalori kontrolü yapm...

Pirincin 7 Faydası
Pirincin 7 Faydası

İnsan hayatına büyük yararları olduğunu bildigimiz pirincin şuan için bilinen en önemli faydaları arasında; hızlı ve anlık enerji sağlaması, bağırsak hareketlerini düzenlemesi ve iyileştirmesi, kan şekeri seviyelerini dengelemesi, yaşlanma sürecini yavaşlatması ve aynı zamanda insan vücudu için başl

İnsan hayatına büyük yararları olduğunu bildigimiz pirincin şuan için bilinen en önemli faydaları arasında; hızlı ve anl...