Çörek Otunun Kanıtlanmış 7 Faydası

28 Şubat 2021

Sağlıklı ve temiz beslenme kapsamında mutfağımda sıklıkla kullandığım besinlerden birisi de çörek otudur. Daha önceden çörek otunun faydaları ile ilgili kapsamlı bir içeriği sizlerle paylaştım. Şimdi buna ek olarak bir de çörek otunun bilimsel olarak kanıtlanmış ve tüm dünyada beslenmede tercih edilmesine sebep olan en çok bilinen 7 faydasından bahsetmek istiyorum. Çörek otunun faydaları hakkında yayınlanmış 630 tane bilimsel makalenin altını çizdiği ortak bir gerçek var ki; çörek otu tüketimi, vücudun tek başına üstesinden gelemeyeceği pek çok rahatsızlığın tedavisinde önemli rol oynuyor. Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan çörek otunun şifa gücü, aslında inanılmaz etkili ve çoğu Amerikalı da günümüzde bu olumlu etkilerden bolca yararlanıyor.

Çörek otunun eşsiz faydaları
Güneybatı Asya’da çörek otu bitkisi, o kadar değerlidir ki, pek çok kullanım alanı ve bunlara dair de pek çok isim verilmiştir. Bu adlar;
Kara çekirdek,
Çörek otu
Siyah kimyon
Siyah susam
Soğan tohumu
Roma kişnişi şeklindedir.
Bunlar arasında “kara çekirdek” aslında uygun bir addan daha öte bir tanımdır ve sıkılıkla tercih edilir. Çünkü bu ad sayesinde aslında kimyondan da ayrılmaya yardımcı olur. Birçok sağlık uzmanı, bizim daha çok çörek otu şeklinde adlandırdığımız bu tohumun gerçekten de her derde deva olduğunu iddia etmektedir. Alerjilerden hipertansiyona kadar her şeyi iyileştirmeye yardımcı olabilen bir şifa kaynağıdır. Büyük olasılıkla çörek otu hakkındaki, en umut verici araştırma, onun ilaca dirençli bakterilere karşı da güçlü olduğunu gösteriyor. İşte bu tıp dünyası ve aslında insanlık için çok önemlidir. Çünkü sözde “süper böcekler” olarak tanımlanan bu bakteriler, halk sağlığını çok ciddi şekilde risk altına alıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre:
Virüsler ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına dirençli antimikrobiyal bakteriler virüsler; stafilokokkal, tüberküloz, grip, gonore, kandida ve sıtma dahil olmak üzere pek çok hastalığın tedavisini neredeyse imkansız hale getiriyor. Tüm dünyadaki hastanelerde tedavi gören hastaların ortalama %5’i ile 10’u arasındakiler bu “süper böceklerden” bir enfeksiyon kapmış bulunmaktalar.

Bu 90.000 hastadan, 13.300’den fazlası gerçek ölüm tarihinden çok daha kısa süre öncesinde ölüyor. Yani bu bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar sonucunda hastaların ömrü de kısalıyor.
Süper böceklerle enfekte olan insanların, tipik olarak hastanede kalış süreleri normalden daha uzun, tedavi süreçleri ise daha karmaşık oluyor ve genelde iyileşemiyorlar.
Bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları önleme ve giderme konusunda çörek otunun inanılmaz, mucizevi etkilerinin olduğu pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlandı. Jawaharlal Nehru Medical College araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırmada ise çörek otu yağının, bu süper böceklerden bazılarına karşı ne kadar güçlü olduğunu belirlemeye çalışıldı. Yani evet, kesinlikle etkiliydi, ancak ne kadar? Bunun için Amoksisilin, Gatifloksasin ve Tetrasiklin gibi çeşitli antibiyotiklerle karşılaştırmalar yapıldı. Çalışmaya göre;
Antibiyotiklere karşı dirençli olan 144 farklı bakterinin 97 tanesinde çörek otu yağının öldürücü etkisi gözlendi.
Gezegende doğal olarak bulunan ve pek çok derde deva olan çörek otu yağının, mikrobik kaynaklı zararlı oluşumları yok etmede etkili olduğu tespit edildi.
Çörek otu yağının vücuda neden bu kadar çok yarar sağladığının anlaşılmasının anahtarı ise 3 ana doğal kimyasal bakımından zengin olmasına bağlandı. Bunlar; timokinon (TQ), timohidrokuinon (THY) ve timoldür.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çörekotu Sindirim Sistemi Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Mercimek: Beslenme, Faydaları ve Nasıl Pişirilir?
Mercimek: Beslenme, Faydaları ve Nasıl Pişirilir?

Mercimek, baklagil ailesinden yenilebilir tohumlardır. Mercek şekilleri ile tanınırlar ve dış kabukları sağlam olsun veya olmasın satılırlar. Türkiye, Suriye, Ürdün, Fas ve Tunus gibi ülkelerde temel gıda maddesi olmasına rağmen, günümüzde en büyük mercimek üretimi Kanada'dadır.

Mercimek, baklagil ailesinden yenilebilir tohumlardır. Mercek şekilleri ile tanınırlar ve dış kabukları sağlam olsun vey...

Ellagik Asit: Nedir, Nasıl Çalışır ve Gıda Kaynakları
Ellagik Asit: Nedir, Nasıl Çalışır ve Gıda Kaynakları

Ellagik asit herkesin bildiği bir isim olmayabilir, ancak bu güçlü polifenol, uzun bir etkileyici sağlık yararları listesiyle ilişkilendirilmiştir. Özellikle araştırmalar, ellagik asidin kanser hücresi büyümesini azaltabileceğini, iltihabı hafifletebileceğini ve beyin fonksiyonunu koruyabileceğini

Ellagik asit herkesin bildiği bir isim olmayabilir, ancak bu güçlü polifenol, uzun bir etkileyici sağlık yararları liste...

Aktif Kömür Nedir? Faydaları Ve Kullanımları
Aktif Kömür Nedir? Faydaları Ve Kullanımları

Aktif kömür, eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan siyah, kokusuz, tatsız bir tozdur. Günümüzde, en yaygın olarak tıbbi ortamlarda aşırı dozda uyuşturucuları tedavi etmek veya acil bir zehir önleyici çare olarak kullanılmaktadır.

Aktif kömür, eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan siyah, kokusuz, tatsız bir tozdu...