Ihlamur Çayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

27 Şubat 2021

Bitkisel tıp yüzyıllardır iş görüyor ve modern tıbbın başarısına rağmen, bitkiler halen çeşitli hastalıkların evde tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ihlamur ağacının çiçekleri, yaygın olarak ıhlamur olarak bilinir, bu tür geleneksel halk tıbbıdır. Tarihsel olarak, Tilia cordata ve Tilia platyphyllos türlerinden türetilen ıhlamur çiçeği çayı, yüksek tansiyon, migren, sindirim şikayetleri, baş ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve anksiyete gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu sağlık taleplerini ispatlayan bilimsel kanıtlar eksiktir.

Ihlamur Çayı Bileşikleri
Ihlamur çiçekleri, birtakım doğal bileşikler ve fitokimyasallar içerir, bu da sağlık özellikleri ile ilişkili olabilir. International Food Research Journal Dergisi’nin Ocak 2016 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, Tilia veya ıhlamur çiçeklerinin aktif içerikleri, antioksidan olarak işlev gören flavonoidler içeriyor. Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikallerden kurtulmanıza yardımcı olur.
Serbest radikaller normal vücut süreçlerinin sonucu olarak veya uyuşturucuya, sigara dumanı ya da diğer çevresel toksinlere maruz kalındığıda oluşan kararsız kimyasallardır. Zamanla, serbest radikaller, kalp rahatsızlığı, kanser ve diğer sağlık sorunlarına yol açan hasara neden olabilir. Ihlamur çiçeği aynı zamanda sağlıklı fayda sağlayabilen esans yağları olarak da bilinen tanen ve uçucu yağlar içerir. Bu bileşenleri ıhlamur çiçeği çayı ile sağlıkla ilgili gelişmelere spesifik olarak bağlamak için gerekli veriler mevcut değilse de, fitokimyasal içerik herhangi bir fayda için potansiyel bir neden oluşturmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklığına İyi Geliyor
Avrupa İlaç Ajansı tarafından yayınlanan Mayıs 2012 tarihli bir rapora göre, sınırlı miktarda klinik araştırma, ıhlamur üzerinde çalışmalar yapıyor ve gerçekten de soğuk algınlığı için geçerli olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte, bu ajans, bu çayın en makul kullanımının, ortak soğuk algınlığı ve zihinsel stresin hafif semptomlarının tedavisinde geleneksel kullanımı olduğunu varsayıyor.
Bazı ıhlamur bileşiklerinin, terlemeye neden olduğu bilinen yararlı bir ateşi teşvik etmesi fayda sağlayabilir. Ihlamur çayı ayrıca, ağızda veya boğazdaki rahatsız edici bölgeleri yatıştırmaya yardımcı olan yapışkan bir madde olan müsilaj içerir ve bu bitkinin de mukus üretimini azalttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu faydaları kanıtlayan veriler eksik ve ıhlamur çiçeği bileşiklerinin etkili olduğu kanıtlansa bile, bu bileşenlerin ne kadarının demlenmiş çay halinde kullanılabileceği açık değildir.

Rahatlatıcı Etkilere Sahiptir
Bitkisel tıpta, ıhlamur çayı endişe ile mücadele etmek ve gevşemeyi teşvik etmek için kullanılır. Aslında öz yağların bu faydalarda rolü büyüktür ama Journal of Ethnopharmacology Dergisi’nin Temmuz 2008 sayısında yayınlanan bir araştırma, laboratuvar hayvanlarının ıhlamur çiçeklerinden elde edilen bir özütle beslenmesinin, önceki kontrollere kıyasla labirente yerleştirildiklerinde endişeli davranışlarını azalttığını ortaya koydu.
Aynı derginin Mart 2008 sayısında yayınlanan bir başka araştırmada, ıhlamur özütünün, uyku ilacı etkisi sağlayan uyuşturucular kullanan hayvanlardaki sedasyon süresini uzattığı ve hayvanların tek başına ıhlamur özütü alarak sakinleştirildiği bulundu. Bununla birlikte, aynı avantajların çay tüketiminden elde edilip edilemeyeceği açık değildir; özler daha güçlü olma eğilimindeyken, bu çayları tüketen insanlarda da aynı faydalar olması beklenebilir.

Kronik Hastalıkları Önleyebilir
Pek çok bitkisel ilaçta olduğu gibi, ıhlamurun antioksidan içeriği en iyi niteliklerinden biridir. Quercetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşikler, serbest radikal süpürücü olarak hareket ederek, sisteminizden hücresel solunumun zararlı yan ürünlerini ortadan kaldırır ve kronik hastalıkları önleyerek genel sağlığınızı geliştirir. Bunlar özellikle cildi yaşlandıkça kırışıklığa ve güneşe maruz kalmaya karşı korumak için etkilidir.

Vücutta Detoks Etkisi Vardır
Ihlamurda bulunan P-kumarik asit, ayrıca ıhlamur çayında da bulunan çok faydalı bir organik bileşiktir. Bilinen bir diyatoretiktir, yani aşırı tuzlar, yağ, su ve yabancı maddelerle birlikte toksinleri vücuttan salmanın çok etkili bir yolu olan terlemeye neden olduğu anlamına gelir. Bu kalite, ıhlamuru ateşten muzdarip olan insanlar için de değerli yapar; çünkü terleme tetiklemek, ateşi daha çabuk düşürür ve organ sistemlerine kalıcı hasar gelmesini önler. Ayrıca terleyerek vücuttaki toksinleri atarsınız ve detoksu hızlandırmış olursunuz.

Vücuttaki Genel İltihabı Azaltır
Artrit ve gut gibi gerginlik, baş ağrısı ve diğer enflamatuvar rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için ıhlamur çayı bu rahatsız edici ve acı verici semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Tıpkı solunum yollarındaki iltihaplanmayı azalttığı gibi kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur, aynı zamanda kan damarlarındaki iltihaplanmayı giderir, böylelikle baş ağrılarına neden olan küçük kılcal damarları desteklemenin yanı sıra artrit hastalarının şişkin dokusu da engellenir.

Kanseri Önleyebilir
Ihlamur, etkileyici antioksidan cephaneliğiyle, çeşitli kanser türlerini önleme ve tedavi etme konusunda kesin bir yarışmacıdır. Quercetin ve kumarin gibi antioksidan bileşikleri, kansere neden olan sağlıklı hücrelerde serbest radikallerin apoptoz veya mutasyona neden olmasını engeller.

Sindirim Sorunlarını Hafifletebilir
Karnınız ağrıyorsa, şişkinlik geçiriyorsanız, kabızlık ya da kramp çekiyorsanız, bir fincan ıhlamur çayı yudumlayın ve hemen tuvalete gitmeyin. Ihlamur içerisindeki bileşiklerin ve kimyasalların karışımı gastrointestinal rahatsızlığı azaltabilir ve gıdaların sindirim ve boşaltımını uyarabilir.

Ihlamur Çayı İle İlgili Uyarılar ve Önlemler
Bazı insanlar çiçek alerjisi olmasına rağmen ıhlamur çiçeği çayı, genellikle güvenli kabul edilir. Ayrıca, bu çay üzerinde sadece sınırlı ve ön hayvan ve test tüpü araştırması mevcut olduğundan, ıhlamur çayının sağlık etkileri hakkında çok şey bilinmiyor. Yetersiz güvenlik verilerinden dolayı, hamile veya emziren veya kalp rahatsızlığı olan hastalarda bu çay tavsiye edilmez. Ayrıca, ıhlamur bir diüretik olarak hareket edebilir ve vücuttan su kaybına neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Ihlamur çayının da doğal olarak kafein içerdiği tespit edildi. Ihlamur çiçeği çayı almadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ihlamur Ihlamur Çayı Çay Bağışıklık Sistemi Sindirim Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Beslenme Bağışıklığı Nasıl Etkiliyor?
Beslenme Bağışıklığı Nasıl Etkiliyor?

Bağışıklık sistemi bedeni antijenlerden, yani onunla bağlantılı olan bakteriler, toksinler, parazitler ve virüsler gibi patojenlerden devamlı olarak korumaya çalışan karmaşık bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi bedeni antijenlerden, yani onunla bağlantılı olan bakteriler, toksinler, parazitler ve virüsler gibi ...

Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi
Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi

Folik asit, B9 vitamininin sentetik formudur ve sadece vitamin takviyelerinde ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulunur. B9 vitamini gıdalarda doğal olarak bulunduğunda buna folat denir.

Folik asit, B9 vitamininin sentetik formudur ve sadece vitamin takviyelerinde ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulunur. ...

Egzersizin Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi Nedir?
Egzersizin Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık ve tıp uzmanları, egzersizin granüler etkileri hakkında konuşmayı severler: gelişmiş kas tonusu, daha güçlü bir kalp ve akciğerler ve daha sağlıklı eklemler.

Sağlık ve tıp uzmanları, egzersizin granüler etkileri hakkında konuşmayı severler: gelişmiş kas tonusu, daha güçlü bir k...