Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi

30 Ekim 2021

Eğer gerginlik yüzünden sık sık karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğenin rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, pesto sos da hazırlayabilirsiniz.
Gerginlik, anksiyete, stres, rahatsızlık ve taşikardinin semptomlarının da eşlik edebileceği bir durumdur. Eğer sık sık bu durumdan muzdarip oluyorsanız, bir yardım almaya ve bu 7 doğal tedavi yöntemini denemeye çalışın.
Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi
Bu yazımızda, sinirlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak bitkilerden bahsedeceğiz. Böylece, gerginlik hissettiğinizde bunları deneyebilir, sakinleşebilir, dinlenebilir ve enerjinizi sağlıklı şeyler için harcayabilirsiniz.

Lavanta
Lavanta, eski zamanlardan beri rahatlatıcı özelliğiyle bilinen bir bitkidir. Bunun yanı sıra, güzel aroması sayesinde insanlar duş almadan önce küvete lavanta yağı da damlatabilmektedir.
Bir tülbent veya geçirgen bir kumaştan küçük parçalar keserek içlerini lavantayla doldurup kumaşların ağzını bağlayabilirsiniz. Bu kumaşları yastığınızın altına koyabilir veya küveti doldurduğunuzda suyun içerisine atabilirsiniz. Buna ek olarak, topikal olarak uygulamak isterseniz lavanta esansiyel yağı da satın alabilirsiniz.

Fesleğen
Fesleğen, yemeklerde çok sık kullanılan bir aromatik bitkidir. Sindirime yardımcı özellikleri ile bilinir. Eğer gerginlik yüzünden karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğen rahatlamanıza yardımcı olabilir. Stresli durumlarda bu yöntemi deneyebilirsiniz.
Fesleğenden bir bitki çayı yapabileceğiniz gibi, taze fesleğeni soslarda, salatalarda veya kremalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir pesto sos hazırlayarak dondurucuda saklayabilir ve lazım olduğunda kullanabilirsiniz.

Bergamot
Kolonya ve parfümlerde kullanılan bergamot esansiyel yağı, acı portakal ağacının kabuklarından elde edilir. Bu sebeple, rahatlık veren ferahlatıcı aroması ile ünlüdür.
Bu esansiyel yağ gerginliği doğal bir biçimde azaltmanıza yardımcı olur. Eğer aromasını seviyorsanız parfümünüzde veya çamaşır yumuşatıcınızda bergamot aromalı olanlara yönelebilirsiniz.

Güveyi Otu
Güveyi otu, sadece Akdeniz çevresinde yetişse de bütün dünyada popülerdir. Eski tıpta, güveyi otu sindirime yardımcı olması için ve doğal bir antibiyotik olarak kullanılırdı.
Günümüzde, güveyi otu pek çok ülkede yiyecekleri tatlandırmak için tüketilmektedir. Yani eskisi gibi tıbbi sebeplerle kullanılmamaktadır.
Güveyi otu çayı, gerginlik, anksiyete veya stres semptomlarını yan etkiye sebep olmadan ortadan kaldırır. Eğer esansiyel yağ kullanımını tercih ederseniz, lavanta yağı ile karıştırarak etkiyi artırabilirsiniz.

Portakal
Lezzetli, tatlı ve ferahlatıcı bir aroması olan portakal, gerginliğin en iyi doğal tedavilerinden bir tanesidir. Aslında, turunçgillerin hepsi bu konuda oldukça faydalıdır. Bütün besin maddeleri kabuğunda olduğundan ve aroması güçlü olduğundan, portakal kabuğu kullanımını tavsiye ediyoruz.
Portakal kabuğunu kullanarak bitki çayı veya smoothie yapabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğunu rendeleyerek dondurucuda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Papatya
Papatya çayı, gergin ve stresli hissettiğiniz durumlarla başa çıkmak için harika bir yöntemdir. Bu bitki çayı hem çok rahatlatıcı özelliklere sahiptir hem de hafif ağrıları azaltır. Bu nedenle, her zaman el altında bulundurmakta fayda vardır.
Papatya esansiyel yağını isterseniz ev kokusu olarak da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi, badem, susam veya jojoba yağı gibi başka yağlarla karıştırmak isterseniz, bu karışımı masaj yağı olarak kullanabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

Melek Otu
Melek otu, sindirime yardımcı ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Bununla birlikte, şifalı özellikleri olan Çin melek otu kullandığınızdan emin olun. İlginç bir şekilde, melek otu kökü Hindistan’da epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Çin melek otunun yatıştırıcı etkileri, gerginliği, stresi, anksiyeteyi, insomniayı ve hatta migreni tedavi etmek için harika bir alternatiftir.
Eğer bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, papatya ve portakal kabuğu ile birlikte bir çay hazırlayın. Bu çayı tatlandırmak isterseniz, bal kullanabilirsiniz. Böylece oldukça rahatlatıcı bir karışım elde etmiş olacaksınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Gerginlik Stres Lavanta Fesleğen Bergamot Güveti Otu Portakal Melek Otu Papatya

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Glisemik İndeks Nedir?
Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiklerine göre sıralayan bir ölçektir. Değerler, GI değerleri olarak da bilinen yiyecek ve içeceklerle ilişkilidir ve 100 değeri verilen saf glikoz (şeker) ile 0 ila 100 arasında bir ölçek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiklerin...

Yağ Yakımını Destekleyen 3 Doğal Madde
Yağ Yakımını Destekleyen 3 Doğal Madde

Vücudumuzda bulunan yağ, belirli bir orana kadar sağlıklı ve elzemdir. İdeal oran erkeklerde yüzde 15, kadınlarda ise yüzde 22 civarındadır. Bu oranı aştığımızdaki yağ, birikmiş yani harcanmamış enerji depoları olarak tanımlanabilir.

Vücudumuzda bulunan yağ, belirli bir orana kadar sağlıklı ve elzemdir. İdeal oran erkeklerde yüzde 15, kadınlarda ise yü...

Likopen Nedir, Ne İşe Yarar?
Likopen Nedir, Ne İşe Yarar?

Likopen, domates, karpuz, biber gibi sebze ve meyvelerin elde edilen çok değerli bir içerik. Doğal ve sağlıklı içerikleri takından takip ettiğimizi biliyorsun. Likopen hem sağlığımız hem de cilt bakımı için çok değerli!

Likopen, domates, karpuz, biber gibi sebze ve meyvelerin elde edilen çok değerli bir içerik. Doğal ve sağlıklı içerikler...