Beyaz Çay; Yağ Yakımını Hızlandırır Ve Kolesterolü Düşürür

26 Şubat 2021

Şimdiye kadar, muhtemelen yeşil çayın faydalarına dair her şeyi duymuşsunuzdur. Günde bir veya iki fincan yeşil çayın; kan basıncını düşürdüğü, iltihabı hafiflettiği, kalp rahatsızlığı riskini azalttığı ve hatta hafızayı güçlendirdiği söylenir. Siyah çay, karahindiba çayı veya hibiskus çayı gibi diğer çay türleri sağlık yararları açısından çok iyi bilinir. Peki ya beyaz çay?
Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Bununla birlikte, diğer çay türleri kadar sağlık yararları vardır ve kendine özgü tatlı ve hafif bir lezzet sunar. Yani aslında tadına bakılırsa daha damak tadına hitap eden bir çaydır.
Yeşil çay ile karşılaştırılabilir bir besin profili içerir ve benzer görünüşü nedeniyle “hafif yeşil çay” olarak da adlandırılır. Yeşil çayınkine benzer şekilde; gelişmiş beyin, üreme ve ağız sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası ile ilişkilendirilmiştir. Özellikle kolestrolü düşürür ve yağ yakımını hızlandırır.

Beyaz Çay Nedir?
Beyaz çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır. Bu, yeşil veya siyah çay gibi diğer çeşit çayları yapmak için kullanılan aynı bitkidir. Çoğunlukla Çin’de hasat edilmekle birlikte; Tayland, Hindistan, Tayvan ve Nepal gibi diğer bölgelerde de üretilmektedir.
Bu çay türü, en az asitli çaylardan biridir. Bitki hala genç iken hasat edilir, bu da çok farklı bir lezzete yol açar. Beyaz çay tadı sık sık narin ve hafif tatlı olarak tanımlanır ve diğer çay türleri gibi oksitlenmediğinden çok daha hafif bir tada sahiptir. Diğer çay türleri gibi beyaz çay da polifenoller, kateşinler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle, yağ yakma oranının artması, kanser hücrelerinin dışarı atılması gibi bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Beyaz Çayın Yararları Nelerdir?
1. Yüksek Antioksidan İçerir
2. Ağız Sağlığını İyileştirir
3. Yağ Yakıcıdır
4. Kanser Hücrelerini Öldürebilir
5. Üreme Sağlığını İyileştirir
6. Beyin Sağlığını Korur
7. Kolesterol Seviyelerini Azaltır

Yüksek Antioksidan İçerir
Beyaz çay, zararlı serbest radikalleri savuşturmaya ve hücrelerin oksidatif strese karşı koymasına yardımcı olan antioksidanlar ile yüklüdür. Bu yararlı bileşiklerin koroner kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir.
Gıda Bilimi Dergisi’nde yayınlanan ve Lehman College’de Biyoloji Bölümü’nde yürütülen araştırmalar gibi bazı araştırmalar, beyaz çayların ve yeşil çayların karşılaştırılabilir seviyelerde antioksidan ve polifenol içerdiğini keşfetti. Beyaz çay, tonlarca antioksidan içerir ve hatta en yüksek antioksidan gıdalardan biri olarak düşünülür.
Günde bir veya iki fincan beyaz çay içmek, sağlığınız üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Aslında British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan çalışmasında günlük tüketiminde; antioksidan durumunun iyileştiğini ve farelerde oksidatif hasarı önlediğini buldular. En iyi sonucu elde etmek için; günde iki fincan beyaz/yeşil çay ve iki kez meyve ve sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar içeren bir beslenme düzeni oluşturun.

Ağız Sağlığını İyileştirir
Beyaz çay, polifenol ve tanin gibi bitki bileşikleri de dahil olmak üzere, ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok bileşik içerir.
Bu bileşikler, bakterilerin büyümesini bloke ederek plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, beyaz çayda bulunan florür, çürükleri önleyebilen yüksek bir biyoyararlanıma sahiptir. Dental Research Journal’da yayınlanan araştırmalara göre, her bir fincandaki florürün dişlere yaklaşık %34’lük bir koruma sağladığı tahmin ediliyor; bu da çürüklerin önlenmesine ve ağız sağlığınıza yardımcı olabiliyor.

Yağ Yakıcıdır
Araştırmalar, beyaz ve yeşil çayda benzer seviyelerde kateşin bulunduğunu ortaya koydu. Kateşin, yağ yakmaya başlamada ve metabolizmanızı artırmada yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleridir.
Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan Almanya dışındaki bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olduğunu ve ayrıca yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediğini gösterdi. Diğer doğal yağ parçalayıcılar, greyfurt esans yağı, kiraz, hindistancevizi yağı ve kemik suyudur.

Kanser Hücrelerini Öldürebilir
Yüksek konsantrasyonda antioksidan içeriği sayesinde, bazı çalışmalar beyaz çayların kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini keşfetti.
Kanser Önleme Araştırması’nda yayınlanan bir test tüpü çalışması, kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilen beyaz çay özü ile akciğer kanseri hücrelerini tedavi etti. Malezya Malaya Üniversitesi’nden yapılan bir başka test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğunu ve sağlıklı hücreleri hasardan korumak için çalışabildiğini gösterdi. Beyaz çaya ek olarak, diğer antioksidan bakımından zengin gıdalar arasında meyveler, zencefil, zerdeçal ve yapraklı yeşillikler bulunur.

Üreme Sağlığını İyileştirir
Birden fazla çalışma, beyaz çayların üreme sağlığının geliştirilmesine ve özellikle erkeklerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.
Portekiz dışındaki bir hayvan araştırmasında, prediyabetik farelere beyaz çay vermenin; serbest radikallerin neden olduğu testiküler oksidatif hasarı önlediği ve sperm kalitesinin korunmasına yardımcı olduğu bulundu. Beslenme Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan 2016 tarihli bir hayvan araştırmasında, prediyabetli hayvanlara beyaz çay ekstraktı vermenin canlılığını hareket ettirme ve yenileme yeteneğini artırarak sperm kalitesini geliştirdiğini belirtti.

Beyin Sağlığını Korur
Araştırmalar, beyaz çayın, yüksek kateşin içeriğinden dolayı beyin sağlığınızı korumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.
2011’de İspanya’daki San Jorge Üniversitesi’nden bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün fare beyin hücrelerini oksidatif stres ve toksisiteye karşı etkili bir şekilde koruduğunu gösterdi. Nörotoksisite Araştırması’nda yayınlanan İspanya’nın bir başka test tüpü çalışması da; beyaz çay özütünün beyin hücrelerinde oksidatif hasarı önlediğini bulmuştur.
Beyaz çay ayrıca, yaşlılarda bilişsel işlevleri geliştirdiği ve bilişsel düşüş riskini azalttığı gösterilen, yeşil çay ile benzer bir antioksidan profili içermektedir.

Kolesterol Seviyelerini Azaltır
Kolesterol kanda bulunan yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuzda kolesterol ihtiyacı olmasına rağmen, aşırı miktarda olması; plakların arterlerde birikmesine neden olabilir ve arterlerin daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.
Beyaz çay, düşük kolesterol düzeylerine yardımcı olarak kalp sağlığınıza yarar. Bir hayvan çalışmasında, diyabetik farelerin beyaz çay özütü ile işleme tabi tutulması, toplam ve kötü LDL kolesterol seviyelerinin azalmasına neden olmuştur.
Kolesterolü düşürmenin diğer yolları; doğal olarak sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile daha yüksek lifli gıdaları artırmak ve şeker alımını, rafine karbonhidratları, trans yağ ve alkolü sınırlandırmayı içerir.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?
Beyaz çayı, aktarlarda ve baharatçılarda hatta büyük süpermarketlerde de bulabilirsiniz.
Aslında iş çay yapmaya gelince, fazla kaynamış sıcak suyun kullanılması tadı azaltabilir ve hatta çayda bulunan besin maddelerini de tüketebilir. En iyi sonucu almak için suyu fokurdayan bir kaynama noktasına getirin, altını kapatın ve birkaç dakika bekletin; daha sonra çay yapraklarının üzerine dökün.
Beyaz çay yaprağı, diğer çay yaprakları kadar kompakt ve yoğun değildir, bu nedenle her 200ml. su için en az iki çay kaşığı yaprağın kullanılması en iyisidir.
Çayı ne kadar uzun süre demlerseniz (ateşte değil, kaynamış suyun içinde demleme); daha güçlü lezzet ve daha fazla konsantre besleyici sağlayacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Beyaz Çay Çay Beyaz Çayın Faydaları Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bitki Paradoksu Diyeti Nedir Ve İşe Yarar Mı?
Bitki Paradoksu Diyeti Nedir Ve İşe Yarar Mı?

Bitki Paradoksu Diyeti, popüler bir diyet kitabına dayanmaktadır. Temel ilkesi, çoğunlukla bitkilerde bulunan bir antibesin olan lektinlerden kaçınmanız gerektiğidir.

Bitki Paradoksu Diyeti, popüler bir diyet kitabına dayanmaktadır. Temel ilkesi, çoğunlukla bitkilerde bulunan bir antibe...

Yüzmenin Sağlığa Faydaları
Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Yüzmenin sağlığa sayısız faydası vardır. Bu yazımızda, bu düşük etkili egzersizin birçok faydasını paylaşacağız. Suda hareket ettiğinizde, vücudunuzdaki kasların neredeyse üçte ikisini kullanırsınız, bu da onu tam bir egzersiz haline getirir.

Yüzmenin sağlığa sayısız faydası vardır. Bu yazımızda, bu düşük etkili egzersizin birçok faydasını paylaşacağız. Suda h...

Lutein ve Zeaksantin: Faydaları, Dozu ve Besin Kaynakları
Lutein ve Zeaksantin: Faydaları, Dozu ve Besin Kaynakları

Lutein ve zeaksantin, bitkiler tarafından üretilen ve meyve ve sebzelere sarı ila kırmızımsı bir renk veren pigmentler olan iki önemli karotenoiddir.

Lutein ve zeaksantin, bitkiler tarafından üretilen ve meyve ve sebzelere sarı ila kırmızımsı bir renk veren pigmentler o...