Kaju: Kanseri, Diyabet Ve Çok Daha Fazlası İçin Mucize

25 Şubat 2021

Kaju fıstığı beslenme konusunda çok yönlü tercihlerden biridir. Atıştırma konusunda olduğu kadar sağlık açısından da çok fazla katkısı var. Şekilsiz gibi gözükseler de aslında çok şirinler! Kalbe destek olmaktan sağlıklı beyin işlevine, sindirim ve besin emilimini geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede gizli bir güç aslında. Eh bir de kilo vermenize yardımcı dersek...
Kaju tüketiminin son yıllarda birçok Batılı ülkede ciddi ölçüde artış göstermiş. Sağlıklı besin listelerine eklenmesinin tabii ki bunda bir etkisi var. Kaju ile ilgili en iyi özellikleriden biri de lezzetli yemek tariflerine de eklenebiliyor olması.

Kaju Fıstığının Faydaları

1. Kalp sağlığını destekler.
Kaju yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve obezite gibi kalp rahatsızlığına bağlı birçok risk yaratan faktör için yardımcı olabilir. Kajunun oksidatif stres seviyeleri, iltihaplanma ve sağlıklı bir kalbi teşvik eden vasküler / arteryel etkinlik üzerinde faydalı olduğuna inanılmaktadır.
Kaju, LDL kolesterolü düşürür ve HDL kolesterolü iyileştirir. Bunlar, hücreleri stabilize eden ve kolesterol emilimini engelleyen hücre membranlarında önemli yapısal rol oynayan özel fitosterol bileşiklerini içerirler. Bu onların kolestrolü düşürme yeteneklerinden sorumludur ve kaju arter duvarlarında plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Kaju ayrıca, indirgenmiş trigliserid düzeyleri ve azalmış inflamasyon seviyeleri ile ilişkilidir

2. Safra taşı oluşumunu önler.
Bazı araştırmalar, kaju fıstığı tüketiminin safra taşı oluşum riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Safra taşları sağlıklı kolesterol seviyeleri ile ilişkilidir; sindirim sisteminde dolaşan safra içerisinde çok fazla kolestrolün bulunması sonucunda ortaya çıkar.
Normalde, karaciğeriniz sertleşip şekillendirmek için yeterli miktarda kolestrol salgılamaz, ancak karaciğer zayıf olduğunda, kolestrol aslında safra kesesi içindeki kalsiyum gibi diğer maddelerle sertleşen ve tutkal gibi yapışkan gibi davranabilir.

3. Zayıflama veya kilo korumaya yardımcı olabilir.
Fıstıkların toplam yağ içeriği yüksektir – kaju fıstığı ise yaklaşık % 46 oranında yağ içerir – ancak bu çok besleyici yoğunlukta yağdır ve kilo vermeyi destekleyen bir sürü önemli mineral ve yağ asidi sağlar. Kaju atıştırmalık olarak yemeklerden sonra daha tok hissetmenize yardımcı olabilir, bu da açlık krizlerini azaltmak, aşırı yemek istemek ve sağlıksız atıştırmalık için önleyici olur.
Kaju ayrıca kısmen bitki bazlı protein kaynağıdır. Kısmen faydalı amino asit L-arginin şeklinde bulunur ve nitrik oksitin geliştirilmesine yardımcı olan bir öncüsüdür. Geliştirilmiş kan akışı, toksinleri sindirim sisteminden çıkarmanıza yardımcı olur ve gelişmiş metabolizmaya katılır.

4. Kemik sağlığına fayda sağlar.
Kajunun besin faydaları, düşük sodyum alımı ile birlikte kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan kaynaklanan kemik sağlığı gelişimini içerir. Bunlar, kemik demineralizasyonuna karşı koruma ile ilişkilidir. Kaju, kemik yapı desteği de K vitamini alımından kaynaklanmaktadır.
Kaju, günlük K vitamini gereksinimlerinin % 12’sinden fazlasını ¼ bardak porsiyonla sağlar. K vitamini eksikliğinin önlenmesi için de mükemmel bir kaynaktır. K vitamini, kemik mineralizasyonunu desteklemek ve kemik kırıkları ve osteoporozdan korunmanıza yardımcı olabilecek kemik mineral yoğunluğunu korumak için kalsiyum gibi diğer önemli minerallerle birlikte çalışır.

5. Kolon, prostat ve karaciğer kanserlerini önlemeye yardım edebilir.
Kaju tüketimi karaciğer ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere özellikle de sindirim sisteminde görülen kanserler için daha düşük bir risk ile ilişkilidir.
Kuruyemişler, oksidatif strese neden olan yüksek seviyedeki serbest radikal hasarından vücudu korumak için potansiyel olarak DNA’ya katkıda bulunan antioksidan vitaminler açısından çok iyi kaynaklardır.

6. Sağlıklı beyin fonksiyonu sağlar.
Beynimizin çoğu yağdan oluşur ve beslenmede sağlıklı yağ asitleri istikrarlı bir şekilde düzenli alım ile kalıcı olur. Yağın alınabileceği en zengin doğal bitki fındık ve fıstık türleridir. Bilişsel işlevleri, sağlıklı yaşlanmayı ve ruh hali düzenlemesini desteklemektedir.
Kaju fıstığının çeşitli bileşenleri nörotransmitter yollarını, sinaptik iletimi ve membran akışkanlığını sağlar. Özellikle kaju içinde bulunan sağlıklı yağlar, aynı zamanda çinko, demir ve bakır gibi iz mineralleri düzenleyerek kognitif yetenekleri ve çoklu beyin süreçlerini desteklemeye yardımcı olabilir.

7. Diyabet riskini azaltır.
Kaju, kanı kan dolaşımına bırakma oranını yavaşlatan MUFA yağlarının mükemmel bir kaynağıdır. Kajunun anti diyabetik özellikleri, kısmen, glukoz taşınmasını ve kontrolünü uyaran anarardik asit formundaki hidroetanolik ekstrakt olarak adlandırılan etken maddelerden kaynaklanmaktadır.
Kaju ağacının çekirdeği ve ana bileşiği olan anakardik asitin hidro-etanolik ekstraktı glikoz alımını uyarır.
Kaju ayrıca düşük inflamasyon seviyelerine yardımcı olur. İnülin direnci ve diyabet oluşumunu da risk anlamında azaltır. Ek olarak arteriyel hipertansiyon, obezite ve kardiyovasküler risk dahil diyabetin diğer komplikasyonlarını önleme veya tedavi etme kabiliyetini içerir.

8. Migren ağrılarına deva olabilir.
Kaju, kan basıncını düşürürken sağlıklı beyin fonksiyonlarını desteklemeye ve kan dolaşımını geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca baş ağrısı süresini ve oluşumunu azaltmak için yararlı olan bitki bazlı fitosterolleri de sağlar.
Ayrıca kan şekeri ve hipoglisemide hızlı değişikliklerle mücadele etmektedir ki bunlar migren için iyi bilinen tetikleyicilerdir.

9. Sağlıklı cilt için tüketilir.
Kaju tüketmek, sağlıklı esansiyel yağ asitlerinin varlığı nedeniyle sağlıklı anlamda cildi destekler. Cildin nemden arınması ve tahriş, pullanma ve erken yaşlanmaya maruz kalmaması için sağlıklı yağ kaynakları gerekir. Kajuda da bu sağlıklı yağ oranları önemli oranda bulunur.
Kaju ayrıca melanin adı verilen cilt ve saç pigmentinin yanı sıra cildin esnekliğini ve yaşlanmaya karşı savunmaları destekleyen kolajenin oluşumuna yardımcı olan yüksek bir bakır kaynağıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kapari Nedir Ve Sağlıklı Mıdır?
Kapari Nedir Ve Sağlıklı Mıdır?

Tuzlu, zengin ve keskin kapari, Akdeniz mutfağının temel dayanağıdır ve çeşitli yemeklere lezzet patlaması getirmek için kullanılır. Kapari, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yaygın olarak yetiştirilen bir çalı türü olan Capparis spinosa'nın olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarıdır.

Tuzlu, zengin ve keskin kapari, Akdeniz mutfağının temel dayanağıdır ve çeşitli yemeklere lezzet patlaması getirmek için...

Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsanlar, rahatsızlıkları tedavi etmek ve yiyeceklerine baharatlı bir tekme ile dünyevi bir tat katmak için binlerce yıldır zencefil kullandılar. Zencefil, Asya'ya özgüdür ve Zingiberaceae bitki ailesine aittir ve insanlar genellikle yenilebilir kökünü veya gövdesini kullanır.

İnsanlar, rahatsızlıkları tedavi etmek ve yiyeceklerine baharatlı bir tekme ile dünyevi bir tat katmak için binlerce yıl...

DNA'yı Koruyan İlk Üç Baharat
DNA'yı Koruyan İlk Üç Baharat

Bilim adamları, farklı baharatların iltihabı baskılama yeteneklerini karşılaştıran bir dönüm noktası çalışmasının profilini çıkarıyor. Çalışma ayrıca baharatların DNA'yı koruma yeteneğini de karşılaştırdı.

Bilim adamları, farklı baharatların iltihabı baskılama yeteneklerini karşılaştıran bir dönüm noktası çalışmasının profil...