Sağlıklı Saçlar İçin En İyi Gıdalar

24 Şubat 2021

Sağlık ve güzel saçlar ayrılmaz bir ikili çünkü güzel saçların sırrı sağlıklı olmaktan geçiyor. Zira saçlarımız gün içerisinde kimyasallara ve kirliliğe maruz kalıyorlar ve tekrar sağlıklarına kavuşmaları için onları doğru şekilde beslemek gerekiyor. Saç kökleri sağlıksız hale geldiklerinde sağlıklı saçlar üretmeleri imkansız hale geliyor ve bu nedenle beslenmemize de çok dikkat etmemiz gerekli. Dolayısıyla saçlarınızı daha güzel hale getirecek temel besinleri bir araya getirmeyi unutmadık.

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenme
Proteinler bakımından zengin dengeli bir diyet, saçlarınıza iyi gelecektir ancak dikkat edilecek temel noktalar şu şekildeler:
• Hareketsiz yaşam tarzı, yağlı beslenme, kötü kolesterol ve karbonhidratlar hem saçlarınız hem cildiniz için kötüdürler.
• Sigara içmek, hormonal dengesizlikler, yetersiz uyku, saçlarınızın görünümünü etkiler.
• Saçlara sağlıklarını geri vermek için hemen sağlıklı beslenmeye başlamak gerekli.
• Beslenme düzenini ayarlamak için ilk olarak saçlarınızı tanımanız gerekli.

Sağlıklı Saçlar İçin Gıdalar

Kırmızı Et
Kırmızı et saç kaybına engel olur ve iyi bir demir kaynağıdır. Bu demir kolayca emilir ve saç foliküllerini sağlıklı tutar. Demir ayrıca diğer besinlerin emilimini de kolaylaştırır ve saç diplerine olan kan akışını arttırır, inflamasyonları azaltır ve saç kaybına engel olur. Karaciğerde bol miktarda A ve B3 vitamini bulunur ve bunlar da dolaşıma iyi gelirler.

Yumurta
Saç keratin ve proteinlerden meydana gelir ve bu nedenle yeterince protein almak önemlidir. Yumurtada proteinler ve B12 vitamini bol bulunur ve bunlar saçı ve saç köklerini beslerler. Yumurtada çinko, selenyum, sülfür ve demir de bulunur. Demir saç köklerine oksijen taşır ve bu nedenle saç kaybı demir eksikliğinde ortaya çıkabilir. Yumurtada biyotin ve sülfür de bol bulunur ve bunlar keratin üretimine destek olurlar.

İstiridye
İstiridye ve midyelerde bol miktarda çinko bulunur ve çinko yoksunluğunda saç kaybı başlar. Ayrıca bunlarda bol miktarda protein ve demir de bulunmaktadır.

Somon
Somon balığı Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından zengindir. Bu besinler saç kaybını önlerler ve ayrıca somonda B12 ve demir de bir miktarda mevcuttur. Omega-3 yağ asitlerini bedenimiz üretmiyor ve bu yüzden onları dışarıdan almak önemli.

Tofu
Soyadan üretilen bu gıdada bol miktarda demir bulunur ve demir sayesinde saç kaybına engel olabilirsiniz.

Fasulye
Fasulye filizlerinde silica bulunur ve silica saç kaybına engel olur. Bu madde vitamin ve minerallerin emilimine yardımcı olur. Silicayı aynı zamanda salatalıkta, patateste, kırmızı ve yeşil biberde bulmak da mümkün.

Kişniş
Kişniş saç tellerinin incelmesine engel olur ve vücuttaki ağır metallerin atılmasını sağlar. Bu metaller besin akışına engel olurlar ve bu nedenle saç kuruluğuna sebep olabilirler.

Lor Peyniri
Süt ürünlerinde kalsiyum, proteinler ve whey proteinleri bol bulunurlar. Lor peyniri bu nedenle çok önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Saç Saç Sağlığı Saç Bakımı Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Gaz Yapan Besinler
Gaz Yapan Besinler

Gaz, geğirme veya şişkinlik gün boyunca biraz beklenmedik veya can sıkıcı olabilir. Ancak bazen günlük hayatı zorlaştırabilecek gerçek semptomlar haline gelirler.

Gaz, geğirme veya şişkinlik gün boyunca biraz beklenmedik veya can sıkıcı olabilir. Ancak bazen günlük hayatı zorlaştıra...

Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar
Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe atmaya yeltendiğinizde, anımsadığınız bu sözün, sizi de duraksattığı muhakkak olmuştur. İçeriğinin yanında kabuğunun da değerlendirilmesi önerilen meyvelerden bazılarına bir göz ata

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe a...

Yumurtayı Azaltmak Diyabetten Kaçınmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?
Yumurtayı Azaltmak Diyabetten Kaçınmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tip 2 diyabet küresel bir salgın haline geliyor. Yumurta tüketiminin diğer bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkili olduğunu biliyoruz, peki ya diyabet?

Tip 2 diyabet küresel bir salgın haline geliyor. Yumurta tüketiminin diğer bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişki...