Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

21 Şubat 2021

İlk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanılmış ve cennet gücünün bir sembolü olmuştur. Olea europaea denilen zeytin ağacının yaprağı besin öğesi olarak kullanılmıştır. Antioksidan, antihipertansif, antiaterojenik, antienflamatuar, hipokolesterolemik ve hipoglisemik özelliklere sahiptir ve zeytinyağı yararlarına benzer birçok biyoaktif bileşik içerirler. Daha fazla çalışma, zeytin yaprağının güçlü bir tıbbi takviye olduğunu kanıtlamaktadır.
İçindeki ana bileşiklerden biri olan Oleuropein, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı 1900’lü yıllardan beri ilgi çekmiştir. Çalışmalar, bir polifenol olan oleuropeinin, kan basıncını doğal olarak düşüren ve kardiyovasküler hastalığı önleyen güçlü bir antioksidan olduğunu bulmuştur.
Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Lübnan ve Yunanistan gibi ülkelerde sıklıkla tüketiliyor ve sağlık yararlarını kanıtlayan yakın tarihli bilimsel çalışmalardan dolayı zeytin yaprağı giderek daha çok tanınıyor.

Kan Basıncını Düşürür
Bir 2011 çalışmasında, hipertansiyonlu veya yüksek tansiyonlu hastalara verilen bir ilaç olan Captopril’e kıyasla, yaprağın ekstresinin etkinliği değerlendirildi. Sekiz hafta boyunca günde iki kez alınan beş yüz miligram zeytin yaprağı ekstresi, sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azaltmıştır.
İkisi de yüksek tansiyonu önleyebildiği halde, zeytin yaprağı trigliserit düzeylerinin düşmesine (kötü kolesterolün azaltılması) neden oldu. Ayrıca, baş dönmesi, tat kaybı ve kuru öksürük dahil olmak üzere, Captopril kullanmanın bir dizi olası yan etkisi bulunur.

Kalp ve Damar Sağlığını Geliştirir
Binlerce yıl boyunca kardiyovasküler işlevi desteklemek için bitkisel bir tonik olarak kullanılmıştır. Ekstresinin, yüksek LDL kolesterol seviyelerini azaltmaya ve normal kan basıncının korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Zeytin yaprağında bulunan ana glikozit olan Oleuropein ve zeytin ve zeytin yapraklarında bulunan oleuropeinin ana ürünü olan hidroksitirosol, hem koroner kalp hastalığının hem de belirli kanserlerin azalmasıyla bağlantılıdır.
Avustralya’da Biyomedikal Bilimler Okulu’nda yapılan bir araştırma, 16 hafta boyunca yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı bir diyetle beslenen fareleri inceledi. Tedavi edilmeyen fareler; abdominal ve hepatik yağ birikiminde artış, kalp ve karaciğerde kolajen birikimi, kalp sertliği ve oksidatif stres belirteçleri geliştirdi. Zeytin yaprağı özütü ile tedavi edilen sıçanlar geliştirilmiş veya normalleştirilmiş kardiyovasküler, hepatik (karaciğer fonksiyonu) ve metabolik işaretlere sahipti. Bu çalışma, kardiyovasküler stres ve kronik hastalığa neden olan inflamasyonu tersine çevirdiğini düşündürmektedir.

Diyabeti Önler
Yunanistan’da yapılan bir çalışma, diyabet ve birçok başka kronik hastalığın gelişiminde bir faktör olabilecek maddelerden biri olan ileri glikozasyon ürünlerinin (AGE olarak bilinen) oluşumu üzerindeki etkilerini ölçmüştür. AGE oluşumunu inhibe etmek, diyabetli hastalar için koruyucu ve tedavi edici bir hedeftir ve 2013 yılında yapılan bir çalışmada, zeytin yaprağı ekstresinin doğal diyabet tedavisi olarak çalıştığı bulunmuştur.
Zeytin yaprağının hiperglisemik etkileri vardır, yani vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürür. Ayrıca, vücuttaki kan glukoz seviyelerini de kontrol eder. İçerisindeki polifenoller şeker üretimini geciktirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bir çalışma, nişasta tüketildikten sonra gönüllülerde, kan şekerinin yükselmesini bastırdığını kanıtlamıştır.

Kanser Riskini Azaltır
İçindeki ana bileşiklerden biri olan Oleuropein, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı 1900’lü yıllardan beri ilgi çekmiştir. Çalışmalar, bir polifenol olan oleuropeinin, kan basıncını doğal olarak düşüren ve kardiyovasküler hastalığı önleyen güçlü bir antioksidan olduğunu bulmuştur.
Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Lübnan ve Yunanistan gibi ülkelerde sıklıkla tüketiliyor ve sağlık yararlarını kanıtlayan yakın tarihli bilimsel çalışmalardan dolayı zeytin yaprağı giderek daha çok tanınıyor.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir
Beyin fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri bulunur. Çalışmalar, zeytin yaprağının ana bileşenlerinden biri olan oleuropeinin, bunama ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı bozuklukların semptomlarını veya oluşumunu azalttığını göstermektedir.
Araştırma, serbest radikallerle Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlamaktadır. Zeytin yaprağı bir antioksidandır, serbest radikallerin yol açtığı hasara karşı savaşır ve beyni hafıza kaybından korur. Alzheimer hastalığını doğal olarak tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yoludur.

Artrit Tedavisine Yardım Eder
Artrit eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. Buradaki anahtar şey, iltihaplanmadır. Zeytin yaprağı bir antienflamatuar ajan olduğundan, doğal bir artrit ilacı olarak çalışır.
2012 tarihli bir çalışmada, artritli sıçanlarda pençe şişmesini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Bunun nedeni, eklemlerde mevcut olan enflamasyonu azaltabilmeleridir. Osteoartrit, 33 milyondan fazla erişkini etkileyen en yaygın artrit tipidir. Çalışmalar, osteoartrit ile ilişkili kronik ağrıyı azalttığını göstermiştir.

Bakteri ve Mantarları Öldürür
Candida, menenjit, zatürre, kronik yorgunluk, hepatit B, sıtma, gonore, zona ve tüberküloz dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti bulunur. Aynı zamanda kulak enfeksiyonlarını, diş ve idrar yolu enfeksiyonlarını da tedavi eder.
2003 yılında yapılan bir çalışma, bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Çalışmada, dermatofitler (deri, saç ve tırnaklar üzerinde enfeksiyonlara neden olan), kandida albicans (oral ve genital enfeksiyon) ve Escherichia coli hücreleri (alt bağırsakta bulunan bakteriler) dahil olmak üzere, test edilen tüm bakterileri öldürdü.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Antiviral özellikleri vardır, yani soğuk algınlığını tedavi etme kabiliyetine sahiptir. Araştırmalar, influenza ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bazı virüsler de dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olan mikroplara karşı etkili bir şekilde mücadele ettiğini göstermektedir.
Zeytin yaprağında bulunan güçlü bileşikler istilacı organizmaları yok eder ve virüslerin çoğalmasına ve enfeksiyona neden olmasına izin vermez. Aslında, zeytin yaprağı sağlığımıza o kadar faydalıdır ki, New York Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmada, HIV-1 enfeksiyonuna bağlı birçok değişikliği tersine çevirmiştir.

Cilt Sağlığını Korur
Cildinizdeki hasarı tersine çevirme gücüne sahiptir. Zeytin yaprağının antioksidan özellikleri nedeniyle, özellikle oksidasyonun neden olduğu belirli hücre hasarı türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Antioksidanlar içeren gıdalar ve otlar, cildinizin ve hücrelerinizin sağlığı için mükemmel araçlardır.
Japonya’da Biyokimyasal Farmakoloji Anabilim Dalı, zeytin yaprağı özütünün, UV radyasyonu hasarı olan farelere verildiğinde, deri hasarının belirtilerini azalttığını buldu. Ayrıca deri karsinojenezini ve tümör büyümesini inhibe etti.
Ayrıca aşağıdaki faydalara da sahiptir:
• Enerji verir.
• Diş ağrısını azaltır.
• Aşırı yemek isteğini önler.
• Eklem ağrısını hafifletir.
• Kalp atışını düzenler.
• Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Zeytin Yaprağı Zeytin Diyabet Kalp Sağlığı Cilt Sağlığı Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat
Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır. Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır. S...

Süper Besinlerden Moringa ile Tanışın
Süper Besinlerden Moringa ile Tanışın

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve ilaç benzeri özellikleri sayesinde Hindistan’da yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan moringa oleifera, son zamanlarda ülkemizde de adını duyurmaya başlayan adaptojenik içeriklerden bir tanesi. Süper besinler grubunda da yer alan bu mucizevi içeriği daha yakından t

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve ilaç benzeri özellikleri sayesinde Hindistan’da yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan...

Veganlar İçin En İyi 10 Probiyotik Besin
Veganlar İçin En İyi 10 Probiyotik Besin

Vegan terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu’nu oluşturmak için İngiltere’deki Leicester Vejetaryen Derneği’nden ayrılan küçük bir vejeteryan grubu tarafından icat edilmiştir. Bu terim, vejetaryen (vegetarian) kelimesinin ilk 3 ve son 2 harfleri birleştirilerek seçilmiştir. Veganlar, etik, sağlık veya

Vegan terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu’nu oluşturmak için İngiltere’deki Leicester Vejetaryen Derneği’nden ayrılan k...