Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

21 Şubat 2021

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar?
Bağışıklık sisteminde organlar, hücreler, dokular ve proteinler bulunurlar. Bunlar birlikte virüsler, bakteriler ve yabancı maddeler gibi hastalıklara sebep olan patojenlerle savaşırlar.
Bağışıklık sistemi bir patojen ile temasa geçtiğinde, bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkar. Sistem antikorları salmaya başlar ve bunlar patojenlerin üstündeki antijenlere bağlanarak onları öldürürler.
Beslenmenize belli gıdaları katmak kişinin bağışıklık tepkisini güçlendirebilir.

Hangi Gıdalar Bağışıklık Sistemini Güçlendirirler?
Sağlıklı, dengeli bir beslenme sağlıklı kalmak için temel bir rol oynar. Aşağıdaki gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirler.

Yaban Mersini
Yaban mersininde anthosiyanin adı verilen bir flavonoid türü bulunur ve bu maddenin antioksidan özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde temel bir rol oynadığı görülüyor.
Araştırmacılar flavonoidler bakımından zengin bir beslenmeye sahip olanların üst solunum yolu enfeksiyonu, yani soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları geçirme ihtimallerinin tüketmeyenlere göre daha düşük olduğunu keşfetmişler.

Siyah Çikolata
Siyah çikolatada theobromine adı verilen bir antioksidan bulunur ve bu da bedendeki hücreleri serbest radikallerden koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
Serbest radikaller bedenin gıdaları parçalaması veya kirlilik ile karşı karşıya gelmesi sonucunda üretilen moleküllerdir ve hücrelere zarar vererek hastalıklara sebep olabilirler.
Potansiyel faydalarına karşın siyah çikolatanın kalorisinin ve doymuş yağlarının yüksek olduğunu unutmayın. Bu nedenle ölçülü tüketilmeli.

Zerdeçal
Zerdeçal pek çok insanın yemeklerde kullandığı sarı bir baharattır. Bazı alternatif tıp ürünlerinde de bulunur. Onu tüketmek bağışıklık tepkisini güçlendirir. Çünkü içindeki curcumin adlı madde bu işe yarar.
2017 yılındaki bir değerlendirmede curcuminin antioksidan ve anti-inflamatuvar etkiler gösterdiği belirtiliyor.

Yağlı Balıklar
Somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından zenginlerdir.
2014 yılında yayınlanan bir rapora göre, omega-3 yağ asitlerinin uzun vadeli alımları romatoid artrit riskini azaltıyor.
Bu hastalık bağışıklık sisteminin bedendeki sağlıklı yerlere saldırdığı bir otoimmün hastalıktır.

Brokoli
Brokoli bir diğer C vitamini kaynağıdır. Ayrıca sulforaphane gibi güçlü antioksidanlara da sahiptir. Bu nedenle bağışıklık sistemini desteklemek için düzenli tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Tatlı Patates
Tatlı patates ona rengini veren antioksidan olan beta karoten bakımından zengindir.
Beta karoten A vitamini kaynağıdır. Cildi sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur ve UV ışınlarının verdiği hasara karşı da bir miktar koruma sağlar.

Ispanak
Ispanak pek çok temel besin ve antioksidana sahip olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bazıları şöyle:
• flavonoidler
• karotenoidler
• C vitamini
• E vitamini
C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olurlar.
Araştırmalar flavonoidlerin sağlıklı insanlarda soğuk algınlığını önlemeye de yardımcı olduklarını gösteriyorlar.

Zencefil
Zencefil insanlar tarafından çeşitli yemek ve tatlılarda, ayrıca çaylarda kullanılıyor.
Değerlendirmelere göre onun anti-inflamatuvar ve antioksidan özellikleri var ve bu nedenle sağlığa faydalı. Ancak hastalıkları önleme konusunda ne kadar etkili olduğuna dair daha fazla araştırma gerekli.

Sarımsak
Sarımsak soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları önleyebilen yaygın bir çözümdür.
Bir değerlendirmede allicin içeren sarımsak takviyesi almanın soğuk algınlığı riskini düşürüp düşürmediği incelenmiş.
Plasebo alan grupta soğuk algınlığı oranı sarımsak takviyesi alanların iki katı düzeyde olmuş. Ancak araştırmacılar onun bu özelliğinin değerlendirilmesi için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Yeşil Çay
Yeşil çayda çok az kafein bulunur ve bu nedenle siyah çay veya kahveye karşı bir alternatif olabilir. Onu içmek bağışıklık sistemini de güçlendirir.
Yaban mersini gibi, yeşil çayda da soğuk algınlığı riskini azaltan flavonoidler bulunurlar.

Kefir
Kefir sağlığa faydalı olan canlı bakteri kültürleri barındıran fermente bir içecektir.
İlk araştırmalar kefirin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini gösteriyorlar. 2017 yılında yapılan bir değerlendirmede kefirin düzenli tüketiminin şunlara yardımcı olduğu belirtiliyor:
• bakteriler ile savaş
• inflamasyonu azaltma
• antioksidan aktiviteyi arttırma
Bunu destekleyen araştırmaların büyük kısmı hayvanlar üzerinde veya laboratuvarda yapılmış. Onun insanlardaki hastalıkları önleme kabiliyetlerini görmek için daha fazla araştırma gerekiyor.

Ay Çekirdeği
Ay çekirdeği salata ve kahvaltı kaselerine çok yakışır ancak çok iyi bir E vitamini ve antioksidan kaynağıdır.
Diğer antioksidan gibi E vitamini de bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirir. Bunu ise hücrelere zarar verebilen serbest radikaller ile savaşarak yapar.

Badem
Badem bir diğer E vitamini kaynağıdır. Ayrıca manganez, magnezyum ve liflere de sahiptir.
Bir avuç badem bağışıklık sistemine destek olabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Portakal ve Kivi
Portakal ve kivi, çok iyi bir C vitamini kaynağıdır ve insanlar bu vitamini genelde soğuk algınlığının geldiğini hissettiklerinde tüketirler.
Bilimadamlarının nasıl yardımcı olduğu konusunda kesin bir bilgileri yok ancak C vitamini insan bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını iyileştirebiliyor ve soğuk algınlığının süresini azaltabiliyor.

Kırmızı Dolmalık Biber
Meyvelerdeki şekerlerden kaçınmak isteyenler için bir diğer mükemmel C vitamini kaynağı kırmızı dolmalık biberdir.
Kavurmak hem besin değerlerini korur ve haşlamadan daha çok tercih edilmelidir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Diğer Yolları
Aşağıdaki yaşam tarzı stratejileri kişinin bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilirler:
• sigaradan kaçınmak
• düzenli spor
• sağlıklı kiloda kalmak
• alkol tüketiminden kaçınmak veya ölçülü tüketmek
• yeterince uyumak
• stresi azaltmak
• doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamaları

Sonuç Olarak:
Bu makalede bulunan 15 bağışıklık güçlendirici gıda fayda sağlayabilir ve hastalıklar ile savaşa yardımcı olabilirler.
Bununla birlikte bağışıklık sisteminin karmaşık olduğunu unutmamak gerekiyor. Sağlıklı, dengeli beslenme onu desteklemenin sadece bir yolu.
Spor ve sigara içmemek gibi bazı diğer yaşam tarzı faktörleri konusunda da dikkatli olmak gerekiyor.
Sık sık soğuk algınlığı kapanlar ve hasta olanlar bağışıklık sistemleri konusunda doktorları ile görüşmeliler.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kerevizin Cilde Faydaları
Kerevizin Cilde Faydaları

Birçok kişinin kokusunun keskinliğinden dolayı sevmediği ancak doğru pişirildiğinde tadı harika olan kereviz, insanların hem vücut hem de cilt sağlığında oldukça önemli rol oynuyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda kereviz ciltte anti-aging etki oluşturarak sivilcelerin uzaklaşmasını sağlıy

Birçok kişinin kokusunun keskinliğinden dolayı sevmediği ancak doğru pişirildiğinde tadı harika olan kereviz, insanların...

Badem Ve İnek Sütünün Farkları, Hangisi Daha Sağlıklı?
Badem Ve İnek Sütünün Farkları, Hangisi Daha Sağlıklı?

Aynı isme sahip olmalarına rağmen, badem sütü ve inek sütü doğada oldukça farklıdır. İnek sütü, süt sığırlarının meme bezleri tarafından üretilen, besin açısından zengin bir sıvı iken, badem sütü, suyun bademle karıştırılması ve karışımın katıları uzaklaştırmak ve bir sıvı oluşturmak için süzülmesiy

Aynı isme sahip olmalarına rağmen, badem sütü ve inek sütü doğada oldukça farklıdır. İnek sütü, süt sığırlarının meme be...

Şişkinlik Oluşumuna Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şişkinlik Oluşumuna Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde oldukça sık görülmeye başlayan sindirim problemleri pek çok farklı nedene bağlı olabiliyor. Bütünsel olarak ele alınması gereken ve günlük hayatı etkileyebilen bu problemler, zaman zaman aklımızın ucundan dahi geçmeyen etkenlerin düzenlenmesiyle kontrol altına alınabiliyor ve hatta tamamen

Günümüzde oldukça sık görülmeye başlayan sindirim problemleri pek çok farklı nedene bağlı olabiliyor. Bütünsel olarak el...