Karaciğeriniz İçin İyi Olan 11 Gıda

05 Kasim 2022

Karaciğer bir organın güç merkezidir. Protein, kolesterol ve safra üretmekten vitaminleri, mineralleri ve hatta karbonhidratları depolamaya kadar çeşitli temel görevleri yerine getirir.
Ayrıca alkol, ilaçlar ve metabolizmanın doğal yan ürünleri gibi toksinleri de parçalar. Karaciğerinizi iyi durumda tutmak, sağlığı korumak için önemlidir.
Bu makale, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için yiyebileceğiniz en iyi 11 gıdayı listeler.

1. Kahve
Kahve, karaciğer sağlığını geliştirmek için içebileceğiniz en iyi içeceklerden biridir. Çalışmalar, kahve içmenin karaciğeri hastalıktan koruduğunu, hatta bu organla ilgili sorunları olanlarda bile göstermiştir.
Örneğin, araştırmalar, kahve içmenin kronik karaciğer hastalığı olan kişilerde siroz veya kalıcı karaciğer hasarı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu defalarca göstermiştir.
Kahve içmek ayrıca yaygın bir karaciğer kanseri türü geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve karaciğer hastalığı ve iltihabı üzerinde olumlu etkileri vardır. Hatta en büyük faydaları günde en az üç bardak içenlerde görülen kronik karaciğer hastalığı olan kişilerde daha düşük ölüm riski ile ilişkilidir. Bu faydalar, karaciğer hastalığının ana belirteçlerinden ikisi olan yağ ve kolajen birikimini önleme yeteneğinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.
Kahve ayrıca iltihabı azaltır ve antioksidan glutatyon düzeylerini artırır. Antioksidanlar, vücutta doğal olarak üretilen ve hücrelere zarar verebilen zararlı serbest radikalleri nötralize eder. Kahvenin sağlığa pek çok faydası olsa da, özellikle karaciğeriniz o sabah içtiğiniz için size teşekkür edecek.

2. Çay
Çayın sağlık için faydalı olduğu yaygın olarak kabul edilir, ancak kanıtlar karaciğer için belirli faydaları olabileceğini göstermiştir. Bir Japon araştırması, günde 10 fincan yeşil çay içmenin karaciğer sağlığının iyileştirilmiş kan belirteçleri ile ilişkili olduğunu buldu.
Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan kişileri içeren daha küçük bir çalışma, 12 hafta boyunca antioksidanlarda yüksek yeşil çay içmenin karaciğer enzim seviyelerini iyileştirdiğini ve ayrıca karaciğerdeki oksidatif stres ve yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
Ayrıca, başka bir inceleme, yeşil çay içen kişilerin karaciğer kanseri geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. En düşük risk günde dört veya daha fazla bardak içen kişilerde görüldü. Bir dizi fare ve sıçan çalışması, siyah ve yeşil çay özlerinin faydalı etkilerini de göstermiştir.
Örneğin, farelerde yapılan bir araştırma, siyah çay ekstraktının yüksek yağlı bir diyetin karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinin çoğunu tersine çevirdiğini ve karaciğer sağlığının kan belirteçlerini iyileştirdiğini buldu.
Bununla birlikte, bazı insanlar, özellikle karaciğer sorunları olanlar, yeşil çayı takviye olarak tüketmeden önce dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni, yeşil çay özü içeren takviyelerin kullanımından kaynaklanan birkaç karaciğer hasarı raporlarının olmasıdır.

3. Greyfurt
Greyfurt, karaciğeri doğal olarak koruyan antioksidanlar içerir. Greyfurtta bulunan iki ana antioksidan naringenin ve naringindir. Birkaç hayvan çalışması, her ikisinin de karaciğeri yaralanmadan korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Greyfurtun koruyucu etkilerinin iki şekilde meydana geldiği bilinmektedir - iltihabı azaltarak ve hücreleri koruyarak.
Çalışmalar ayrıca bu antioksidanların karaciğerde aşırı bağ dokusunun biriktiği zararlı bir durum olan hepatik fibroz gelişimini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu tipik olarak kronik inflamasyondan kaynaklanır.
Ayrıca, yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde naringenin, karaciğerdeki yağ miktarını azalttı ve yağ yakmak için gerekli enzimlerin sayısını artırdı, bu da fazla yağın birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.
Son olarak, farelerde naringinin alkolü metabolize etme yeteneğini geliştirmeye ve alkolün bazı olumsuz etkilerine karşı koymaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Şimdiye kadar, greyfurt veya greyfurt suyunun bileşenlerinden ziyade kendisinin etkileri araştırılmamıştır. Ek olarak, greyfurttaki antioksidanları inceleyen hemen hemen tüm çalışmalar hayvanlarda yapılmıştır. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar, greyfurtun hasar ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olarak karaciğerinizi sağlıklı tutmanın iyi bir yolu olduğuna işaret ediyor.

4. Yaban mersini ve kızılcık
Yaban mersini ve kızılcık, meyvelere ayırt edici renklerini veren antioksidanlar olan antosiyaninler içerir. Ayrıca birçok sağlık yararı ile bağlantılıdırlar. Birkaç hayvan çalışması, bütün kızılcık ve yaban mersininin yanı sıra özleri veya meyve sularının karaciğeri sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Bu meyveleri 21 gün boyunca tüketmek karaciğeri hasardan korumuştur. Ek olarak, yaban mersini, bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimleri artırmaya yardımcı oldu.
Başka bir çalışma, yaban mersini içinde yaygın olarak bulunan antioksidan türlerinin sıçanların karaciğerlerinde lezyon ve skar dokusu gelişimi olan fibrozis gelişimini yavaşlattığını buldu.
Dahası, yaban mersini özünün, test tüpü çalışmalarında insan karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu etkinin insanlarda tekrarlanıp tekrarlanamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Bu meyveleri diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmek, karaciğerinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu antioksidanları sağladığından emin olmanın iyi bir yoludur.

5. Üzüm
Üzüm, özellikle kırmızı ve mor üzüm, çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir. En ünlüsü, bir dizi sağlık yararına sahip olan resveratroldür. Birçok hayvan çalışması, üzüm ve üzüm suyunun karaciğere fayda sağlayabileceğini göstermiştir.
Araştırmalar, iltihabı azaltmak, hasarı önlemek ve antioksidan seviyelerini artırmak gibi çeşitli faydaları olabileceğini bulmuştur. NAFLD'li insanlarda yapılan küçük bir çalışma, 3 ay boyunca üzüm çekirdeği ekstresi takviyesinin karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.
Bununla birlikte, üzüm çekirdeği ekstresi konsantre bir form olduğundan, bütün üzümleri tüketmekten aynı etkileri yaşamayabilirsiniz. Karaciğer sağlığını geliştirmek için üzüm çekirdeği özütü almadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulabilir.
Bununla birlikte, hayvanlardan ve bazı insan çalışmalarından elde edilen çok çeşitli kanıtlar, üzümlerin çok karaciğer dostu bir gıda olduğunu göstermektedir.

6. Dikenli armut
Bilimsel olarak Opuntia ficus-indica olarak bilinen dikenli armut, popüler bir yenilebilir kaktüs türüdür. Meyvesi ve suyu en çok tüketilir. Geleneksel tıpta uzun süredir aşağıdakiler için bir tedavi olarak kullanılmaktadır:
• Ülserler
• Yaralar
• Tükenmişlik
• Karaciğer hastalığı
55 kişide 2004 yılında yapılan bir araştırma, bu bitkinin özünün akşamdan kalma semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Katılımcılar daha az mide bulantısı, ağız kuruluğu ve iştahsızlık yaşadı. Ayrıca, karaciğer tarafından detoksifiye edilen alkolü içmeden önce özü tüketirlerse, şiddetli bir akşamdan kalma yaşama olasılıkları yarı yarıyaydı.
Çalışma, bu etkilerin genellikle alkol içtikten sonra ortaya çıkan iltihaplanmadaki azalmadan kaynaklandığı sonucuna varmıştır.
Fareler üzerinde yapılan bir başka araştırma, dikenli armut özütü tüketmenin, karaciğere zararlı olduğu bilinen bir pestisit ile aynı anda tüketildiğinde enzim ve kolesterol seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Daha sonraki çalışmalarda da benzer sonuçlar gözlemlendi.
Sıçanlarda yapılan daha yakın tarihli bir çalışma, alkolün olumsuz etkileriyle mücadelede özü yerine dikenli armut suyunun etkinliğini belirlemeye çalıştı. Bu çalışma, meyve suyunun alkol tüketiminden sonra oksidatif hasar miktarını ve karaciğerdeki hasarı azaltmaya yardımcı olduğunu ve antioksidan ve inflamasyon seviyelerini sabit tuttuğunu buldu.
Ekstrakt yerine özellikle dikenli armut meyvesi ve suyu kullanılarak daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, şimdiye kadar yapılan çalışmalar, dikenli armutun karaciğer üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

7. Pancar suyu
Pancar suyu, kalp sağlığına fayda sağlayabilen ve oksidatif hasarı ve iltihabı azaltabilen betalain adı verilen bir nitrat ve antioksidan kaynağıdır.
Pancar yemenin de benzer sağlık etkilerine sahip olacağını varsaymak mantıklıdır. Bununla birlikte, çoğu çalışma pancar suyu kullanır. Pancar suyunu kendiniz veya mağazadan veya internetten pancar suyu satın alabilirsiniz.
Birkaç sıçan çalışması, pancar suyunun karaciğerdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca doğal detoksifikasyon enzimlerini artırdığını göstermiştir.
Hayvan çalışmaları umut verici görünse de, insanlarda benzer çalışmalar yapılmamıştır.
Pancar suyunun diğer yararlı sağlık etkileri, hayvan çalışmalarında gözlemlenmiş ve insan çalışmalarında tekrarlanmıştır. Bununla birlikte, pancar suyunun insanlarda karaciğer sağlığı üzerindeki faydalarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

8. Turpgillerden sebzeler
Brüksel lahanası, brokoli ve hardal yeşillikleri gibi turpgil sebzeler, yüksek lif içeriği ve kendine özgü tadıyla bilinir. Ayrıca faydalı bitki bileşikleri bakımından da yüksektirler.
Hayvan çalışmaları, Brüksel lahanası ve brokoli filizi özütünün detoksifikasyon enzimlerinin seviyelerini artırmaya yardımcı olduğunu ve karaciğeri hasardan koruduğunu göstermiştir. İnsan karaciğer hücrelerinde yapılan bir araştırma, bu etkinin Brüksel lahanası pişirildiğinde bile devam ettiğini buldu.
2016 yılında yapılan bir araştırma, brokoli ile beslenen farelerin, kontrol grubundaki muadillerine göre daha az tümör veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirdiğini buldu.
İnsan çalışmaları sınırlıdır. Ancak şu ana kadar turpgiller, karaciğer sağlığı için faydalı bir gıda olarak umut verici görünüyor. Onları lezzetli ve sağlıklı bir yemeğe dönüştürmek için sarımsak ve limon suyu veya balzamik sirke ile hafifçe kavurmayı deneyin.

9. Fındık
Kuruyemişler yağlar, antioksidan E vitamini gibi besinler ve faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Bu bileşim, özellikle kalp sağlığı için, aynı zamanda potansiyel olarak karaciğer için çeşitli sağlık yararlarından sorumludur.
2019'da yapılan bir çalışmada, fındıkta daha yüksek bir diyetin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu. Dahası, ikinci bir gözlemsel çalışma, daha fazla miktarda fındık ve tohum yiyen erkeklerin, daha az miktarda fındık ve tohum yiyen erkeklere göre NAFLD geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldu.
Daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulurken, ön veriler kuruyemişlerin karaciğer sağlığı için önemli bir besin grubu olduğuna işaret ediyor.

10. Yağlı balık
Yağlı balıklar, iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilen sağlıklı yağlar olan omega-3 yağ asitlerini içerir. 2016 yılında yapılan bir analiz, omega-3 yağ asitlerinin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı veya alkolsüz steatohepatit hastalarında karaciğer yağını ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.
Omega-3 açısından zengin yağlı balıkları tüketmek karaciğeriniz için faydalı görünse de, diyetinize daha fazla omega-3 yağı eklemek dikkate alınması gereken tek şey değildir.
Omega-3 yağlarının omega-6 yağlarına oranı da önemlidir.
Çoğu Amerikalı, birçok bitkisel yağda bulunan omega-6 yağları için alım tavsiyelerini aşıyor. Çok yüksek bir omega-6 / omega-3 oranı, karaciğer hastalığının gelişimini teşvik edebilir. Bu nedenle, omega-6 yağ alımınızı da azaltmak iyi bir fikirdir.

11. Zeytinyağı
Zeytinyağı, kalp ve metabolik sağlık üzerindeki olumlu etkileri de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı nedeniyle sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir. Bununla birlikte, karaciğer üzerinde de olumlu etkileri vardır.
NAFLD'li 11 kişiyi içeren küçük bir çalışma, günde 1 çay kaşığı (6,5 mL) zeytinyağı tüketmenin karaciğer enzimlerini ve yağ seviyelerini iyileştirdiğini buldu.
Ayrıca, pozitif metabolik etkilerle ilişkili bir protein seviyelerini yükseltti. Katılımcılar ayrıca karaciğerde daha az yağ birikimine ve daha iyi kan akışına sahipti.
Daha yakın tarihli birkaç çalışma, karaciğerde daha az yağ birikimi, gelişmiş insülin duyarlılığı ve karaciğer enzimlerinin kan seviyelerinin iyileştirilmesi dahil olmak üzere insanlarda zeytinyağı tüketiminin benzer etkilerini bulmuştur.
Karaciğerde yağ birikmesi, karaciğer hastalığının ilk aşamasının bir parçasıdır. Bu nedenle, zeytinyağının karaciğer yağı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra sağlığın diğer yönleri, onu sağlıklı bir diyetin değerli bir parçası haline getirir.

Sonuç Olarak
Karaciğeriniz birçok temel işlevi olan önemli bir organdır ve onu korumak için elinizden geleni yapmanız önerilir. Yukarıda listelenen gıdalar karaciğer üzerinde yararlı etkiler göstermiştir. Bu faydalar aşağıdakileri içerir:
• Karaciğer hastalığı ve kanser riskinin azalması
• Daha yüksek antioksidan ve detoksifikasyon enzim seviyeleri
• Zararlı toksinlere karşı koruma
Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmek, karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmanın doğal ve sağlıklı bir yoludur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Polen Alerjileri İçin 5 Doğal Çözüm
Polen Alerjileri İçin 5 Doğal Çözüm

Polenin neden olduğu saman nezlesi son derece rahatsız edici olabilir. Bu nedenle size polen alerjilerini tedavi etmek için en iyi 5 doğal çözüm hakkında bilgi vermek istiyoruz ve bunların tümü araştırmalarla desteklenmekte.

Polenin neden olduğu saman nezlesi son derece rahatsız edici olabilir. Bu nedenle size polen alerjilerini tedavi etmek i...

Kalp Sağlığı için Şifalı Bitkiler
Kalp Sağlığı için Şifalı Bitkiler

Kalp insan için en önemli organlardan bir tanesidir. Eğer kalp sağlığı için şifalı bitkiler nelerdir diyorsanız, pek çok yararlı bitkinin olduğunu bilmelisiniz.

Kalp insan için en önemli organlardan bir tanesidir. Eğer kalp sağlığı için şifalı bitkiler nelerdir diyorsanız, pek çok...

Otizmli Kişileri Destekleyecek Yararlı Gıdalar
Otizmli Kişileri Destekleyecek Yararlı Gıdalar

Otizmli çocuklar vücutlarında daha yüksek TOR aktivitesine sahip olma eğilimindedir ve bu hiperaktif TOR sinyali, otizme neden olmada bir rol oynayabilir, bu da TOR'yi otizmi tedavi etmek için potansiyel bir hedef yapar veya hatta aşağı yönlü TOR sinyalini hedefleyebilirsek teorik olarak tersine çev

Otizmli çocuklar vücutlarında daha yüksek TOR aktivitesine sahip olma eğilimindedir ve bu hiperaktif TOR sinyali, otizme...