Yeşil Mandalinanın Bilinmeyenleri

11 Şubat 2021

Genellikle turuncu olarak bilinen mandalinanın yeşilinin daha çok C vitamini içerir. Üst solunum yolları hastalıklarında birebir doğal tedavi sağlayan yeşil mandalina içeriğinde güçlü çözücü maddeler barındırır. Bol etli olan yeşil mandalinanın ayrıca karaciğerin işlevselliğini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Peki Yeşil mandalinanın faydaları nelerdir? Bilimsel adı citrus reticualata olan mandalinanın en saf hali yeşildir. Yeşil halinde olan mandalina daha fazla C vitamini içerir. Bu yüzden uzmanlar bu halinde tüketilmesini tavsiye eder.


Bol etli olmasının yanı sıra su oranı da yüksek olan yeşil mandalina içeriğinde virüs öldürücü güçlü maddeler içerir. Normal mandalinaya göre yeşil mandalinanın kabuğu daha serttir. Sıcağı sevmesine rağmen kışın tüketimi daha fazladır. Ekşimsi ve mayhoş bir tadı olan yeşil mandalina özellikle boğaz ağrıları ve balgam sökmede etkilidir. Haftada da en fazla 4 gün tüketilmesi tavsiye edilir. Bazen limonun yeşili ile karıştırılır. Taze halde tüketilmesi tavsiye edilen yeşil mandalinadan marmelat ve reçel yapılır. Ayrıca kabukları kurutulup çay olarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra yeşil mandalina kozmetik fabrikaları içinde ham maddedir. İyi muhafaza edilmesi gerekir. Aksi halde dalından koparılır koparılmaz çürüyebilir.

Yeşil Mandalinanın Faydaları Nelerdir?
• Beta karoten bakımından zengin olan yeşil mandalina tam bir C vitamini deposudur. Böylece mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıklıkla görülen üst solunum yolları hastalıklarında güçlü bir besin kaynağıdır. Antioksidan sayesinde bağışıklığı virüslere karşı kalkan haline getiren yeşil mandalinayı hasta olmadan da tüketilmesi gerekir.
• Potasyum vücudun işleyişi bakımından gerekli maddelerden biridir. Yeşil mandalinanın yüzde 70'inde bulunan potasyum bu işleyişe olumlu katkı sağlar.
• Göz sağlığının olmazsa olmaz maddesi A vitamini de içeren yeşil mandalina ileri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak gibi sorunların önüne geçer.
• Lif bakımından zengin olan yeşil mandalina diyet yapanlar için kış mevsimlerinde tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Hem vücudu korur hem de sindirim sistemini çalıştırarak kış aylarında hantallaşmasını önler. Ayrıca uzun süre tok tutar. Ancak fazla tüketildiğinde ishale neden olur.
• Kış aylarında genellikle su tüketimi azalır. Uzmanlar bu yüzden yeşil mandalina ya da portakal gibi besinlerin daha fazla tüketilmesini önerir. Susuz kalan vücutta sıklıkla böbrek hastalıkları görülür.
• Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyonu önlediği gibi damarlarında sertleşmesinin önüne geçer. Kandaki mikrobu temizler ayrıca yağ oranını azaltır. Kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yeşil Mandalina Mandalina Göz Sağlığı Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kuru Fasulye Tüketmenin Etkileri
Kuru Fasulye Tüketmenin Etkileri

Mevsim tanımayan kuru fasulye; daha çok kış aylarında tercih ediliyor olsa da, ne yazık ki yeteri kadar tüketilmemektedir. Donanma fasulye olarak da bilinen kuru fasulye, 20. yüzyılların başlarında Amerikan Donanması’nın temel gıda maddesiyken, kendi kültürümüzde de sık kullanılan “gelelim fasulyeni

Mevsim tanımayan kuru fasulye; daha çok kış aylarında tercih ediliyor olsa da, ne yazık ki yeteri kadar tüketilmemektedi...

Badem Sütünün Faydaları
Badem Sütünün Faydaları

Badem sütü, dövülmüş bademden elde edilen bir süt ürünüdür. Bu süt diğer hayvansal sütten farklı olarak, kolesterol ve laktoz içermez. Bu içeriklerinden dolayı bazı tarif reçetelerinde hayvansal sütün yerine kullanımı yapılmaktadır.

Badem sütü, dövülmüş bademden elde edilen bir süt ürünüdür. Bu süt diğer hayvansal sütten farklı olarak, kolesterol ve l...

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?
Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

Üzümler antioksidan maddeleri barındırması ve vücuttaki zararlı maddeleri atması yönüyle tercih edilmektedir. Doğada yaklaşık 30 üzüm türü bulunur. Üzümler ise sirkelik, şaraplık ve mevsimlik tüketmelik olarak farklı sınıflarda ele alınır. Bu yazımızda sizi Bektaşi üzümü olarak bilinen bir tür üzüm

Üzümler antioksidan maddeleri barındırması ve vücuttaki zararlı maddeleri atması yönüyle tercih edilmektedir. Doğada yak...