Greyfurt Ve Suyunun Faydaları

11 Şubat 2021

C vitamini bakımından zengin olan greyfurt, bağışıklığı güçlendiren en etkili besinler arasında yer alır. Turunçgiller ailesine ait olan greyfurtun kabuğundan suyuna kadar her türlü faydası vardır. Ancak uzmanlar bazı ilaçlarla greyfurt suyu tüketilmesinin sakıncalı olduğunu vurguladı. Bunun yanı sıra greyfurt kabuğunun ise cilt için inanılmaz bir tonik etkisi vardır. Peki Greyfurt suyunun faydaları nelerdir? Sedef otu ailesine bağlı olan greyfurt, kültür formda yetişir. Birden fazla çeşidi olan greyfurt, Jamaika'da yerli tatlı portakal olarak yetiştirilir. Turunçgiller ailesine de ait olan greyfurtun çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur.

En çok tüketimi Asya ülkelerindedir. Ayrıca bu ülkelerde yüzyıllar boyu, alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda günde bir bardak greyfurt içerek hastalıklara yakalanma oranını azaltılmış olur. Doğada C vitamini bakımından en zengin besinlerden biri olan greyfurt kanserli hastalıkların oranını azaltır. Kış aylarında tezgahlardaki yerini alan greyfurt gribal enfeksiyonu önleyen mucize bir besindir. Doğa da likopen barındıran diğer besinler arasında çilek ve domatesten sonra gelir. Bu yüzden likopene alerjisi olan kişilerin greyfurt tüketmeden bir uzmana başvurmalarında fayda var. Dünya genelinde greyfurt en çok Çin'de üretilir. Daha sonra ABD gelir. Dış kısmı sarı ve turuncu arasındayken içi kırmızıdır. Görüntü olarak portakala benzer. Ancak portakal kadar sert bir yapısı yoktur.

Greyfurt Suyu Ne İşe Yarar?
Taze sıkılmış greyfurt suyu C vitamini bakımından zengindir. C vitamini de vücudun en çok ihtiyacı olduğu maddedir. C vitamini vücudun ileri yaşlarda azalan kolajen miktarını dengeleyerek hücre dokularını yeniler. Aynı zamdan iyi kolesterol seviyesini artırarak kalp ve damar hastalıklarını önler. Ayrıca güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğundan vücutta bakteri ve virüs birikimini azaltır. Yapılan araştırmalarda bir bardak greyfurt suyunun 96 kalori içerdiği ve günlük potasyumun yüzde 20'sini kolaylıkla karşıladığı tespit edilmiş.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?
• Soğuk aylarda diyet yapan kişiler için en ideal besin greyfurttur. Yüksek lif sayesinde gün boyu tok kalmayı desteklerken aynı zamanda içerdiği su da yağ yakarak daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.
• Düzenli tüketildiğinde içerdiği flavonodil maddeler kanserojen hücrelerin sayısını azaltır ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de dışkı yolu ile atarak kolon kanserine yakalanma oranını düşürür.
• Çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğrayan saç, cilt ve göz hücrelerini onarır. Saç ve cildi besleyerek daha canlı parlak görünmelerini sağlar. Gün içerisinde özellikle masa başı çalışanlarında görülen göz yorgunluğu rahatsızlığını azaltarak daha sağlıklı görmeyi destekler.
• Eksik kalsiyum nedeniyle eklemlerde artrit rahatsızlığı görülmeye başlanır. Bu da vücut hareketlerini ciddi şekilde kısıtlar. Uzmanlar bu durumu engellemek için yarım bardak greyfurt suyunu ile yarım bardak elma sirkesini karıştırarak tüketilmesini tavsiye ediyor.
• Böbrekleri fazla iltihap, enfeksiyonlu hücre ve toksinlerde temizleyen greyfurt böylece kum taş oluşumunu engeller.
• Günde bir bardak tüketilen greyfurt suyu bağışıklığı güçlendirir. Bakteri ve virüslerin sayısını azaltır.
• Yiyeceklerden dolayı ortaya çıkan diş ve diş eti rahatsızlıkları için greyfurt gargarası yapabilirsiniz. İçerdiği antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarındaki kalıntıları çözerek temizler. İltihabı önleyerek ağız kokusunu giderir.
• Karaciğerin düzenli çalışmasını destekleyen etkili besinlerden biridir. Her gün tüketilen bir adet greyfurt karaciğerin fazla toksinlerini temizler.

Greyfurtun Zararı Var Mıdır?
• Tansiyon ilaçlarıyla beraber kesinlikle alınmamalıdır. Tansiyon ilacı alınmadan 3 önce ya da 3 saat sonra tüketilmelidir.
• Ruhsal ilaçlar, epilepsi ve uyku ilaçlarının vücutta emilimini hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olduğundan bu ilaçlarla beraberde tüketilmemelidir.
• Greyfurt başlı başına kolesterol düşürdüğü için kolesterol ilaçlarından 5 saat sonra tüketilmelidir.
• Kan yapıcı ve sıvılaştırıcı özelliği olan greyfurt kalp ilaçlarından en az 4 saat sonra tüketilmelidir. Aksi halde kanın sıvı oranı artınca ne greyfurtun ne de ilaçların bir faydası olmayacağından kişinin tansiyonu yükselerek felç kalma oranı yükselir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Greyfurt Greyfurtun Faydaları Kalp Sağlığı Saç Bakımı Diş Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Brüksel Lahanasının 10 Faydası
Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla savaşmaya yardımcı olur, sağlıklı sindirimi destekler, vücudu alkalize eder. Brüksel lahanası ayrıca, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla şaşırtıcı derecede yüksek miktarda pro

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla...

Aslında Aç Olduğunuzun 6 İşareti
Aslında Aç Olduğunuzun 6 İşareti

Hepimiz açlığın en belirgin işaretine aşinayız: hırıltılı bir göbek. Ancak yiyecek ihtiyacı birden fazla şekilde ortaya çıkabilir. Gerçekten de, bazı oldukça yaygın belirti ve semptomlar vücudunuzun size yeterli yakıt almadığını söyleme şekli olabilir.

Hepimiz açlığın en belirgin işaretine aşinayız: hırıltılı bir göbek. Ancak yiyecek ihtiyacı birden fazla şekilde ortaya ...

Koginut Kabağı Nedir ve Nasıl Pişirirsiniz?
Koginut Kabağı Nedir ve Nasıl Pişirirsiniz?

Koginut kabağı: benzersiz bir isme, ilginç bir tarihe ve büyüyen bir takipçiye sahip bir sebze. Sadece birkaç yaşında olan bir melezdir, ancak kabocha kabağı ve balkabagi ile ilgili en iyi şeyleri tek bir gıdada birleştirir.

Koginut kabağı: benzersiz bir isme, ilginç bir tarihe ve büyüyen bir takipçiye sahip bir sebze. Sadece birkaç yaşında ol...