Civanperçemi Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

30 Ekim 2021

Civanperçemi çayı doğal ilaç olarak kullanımları ile bilinir. Hastalıkları tedavi etmese de sağlığı ve iyiliği arttırmak için bir tamamlayıcı olarak hareket edebilir. Ne için kullanıldığını öğrenmek için bu yazımızı okuyun.
Civanperçemi çayı Asteraceae ailesine ait olan ve Achillea millefolium bilimsel adı ile bilinen bitkiden elde edilen doğal bir üründür. Tarihi bilgilere göre, cinsinin adı (Achillea) bitkiyi askerlerinin yaralarını tedavi etmek için kullanan, Yunan mitolojisindeki savaşçı Aşil’e atıfta bulunmaktadır.

DARU Farmasötik Bilimler Dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre civanperçemi hatırı sayılır miktarda olan fitokimyasal konsantrasyonu ile dikkat çekmektedir, bunların arasında flavonoidler, terpenoidler ve lignanlar da bulunmaktadır.

Civanperçemi Çayının Faydaları Ve Kullanım Alanları
Doğal tıpta insanlar civanperçemi çayını çeşitli sindirim semptomlarını yatıştırmak için içerler. Benzer şekilde, pek çok insan bu bitkinin yaraların tedavisine de yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Ancak, bugüne kadar bu özellikleri doğrulamak için kullanılabilecek herhangi bir sağlam kanıt bulunmamaktadır. Bundan dolayı, diğer bitkisel ilaçlarda olduğu gibi, bunu da dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.
Bazı çalışmalar bu bitkinin bir bitki çayı, ekstrat ya da uçucu yağ olarak belirli faydalar sağlayabileceğini gösterse de kanıtlar kesin değildir ve bunu tıbbi tedavilerin yerini alacak bir şey olarak görmemelisiniz.

Civanperçemi Sindirim Sağlığına Katkıda Bulunur
Geleneksel tıpta insanlar sindirimi destekleyici bir şey olarak civanperçemi yağı kullanmışlardır. Bu çayın spesifik olarak ishal, gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğuna inanılır. Hatta ülser ve huzursuz bağırsak sendromu (IBS) gibi durumlarda dahi bir tamamlayıcı olarak önerilir.
Bunun nedeni; Afrika Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Dergisinde yayınlanan bir araştırmada belirtildiği üzere flavonoid ve alkaloid içeriğinin bu sindirim sorunlarının hafifletilmesine katkıda bulunmasıdır.
Diğer yandan, bitkinin ekstratları aşırı mide asidi dolayısıyla ortaya çıkan hasara karşı vücudu koruyabilen antiasit ve anti-enflamatuvar etkilere de sahiptir. Etnofarmakoloji Dergisinde yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada civanperçemi ülser karşıtı özellikler de göstermiştir.

Civanperçemi Çayı Yaraların İyileşmesini Teşvik Eder
Şüphesiz ki, civanperçemi çayının en geleneksel kullanımlarından bir tanesi yaraları iyileştirmek içindir. Hatta, insanlar civanperçemi ekstratını bu amaçla kullanılacak kremler yapmak için kullanırlar.
Acta Poloniae Pharmaceutica dergisinde yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, civanperçemi yapraklarının anti-enflamatuvar ve antioksidan aktivite gösteren ekstratlar olduğunu göstermektedir. Bu etkiler, yaralanmaların iyileşmesinde pozitif bir etki yaratıyor gibi görünmektedir.
Diğer yandan, bu araştırma bu bitkinin ekstratlarının fibroblastların artmasına katkıda bulunduğunu da ortaya koymuştur. Fibroblastlar bağ dokusunun yenilenmesinden sorumlu olan hücrelerdir. Bundan dolayı, bu bitki yara izleri bulunması durumunda yararlı bir tamamlayıcı olabilir.

Beyin Sağlığını Destekler
Civanperçemi çayı beyin fonksiyonlarının iyiliğini destekler. Bu konuda önceden ortaya çıkmış çok az kanıt olmasına rağmen bu bulgular bitkinin bilişsel problemler için kullanımına dair umut verici görünmektedir.
İran Temel Tıp Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir inceleme civanperçemindeki flavonoidlerin nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde yardımcı maddeler olarak hizmet ettiğini söylemektedir. Spesifik olarak, bitkinin antioksidan ve anti-enflamatuvar aksiyonları şu tür hastalıklarda pozitif etki yaratır:
• Multipl skleroz
• Alzheimer hastalığı
• Parkinson hastalığı
• İnmeler
• Epilepsi

Civanperçemi Çayı İle İlgili Uyarılar ve Olası Yan Etkiler
Civanperçemi çayı çoğu sağlıklı yetişkin için, ölçülü bir şekilde tüketildiği sürece güvenlidir. Ancak, bazı insanlar olası yan etki riskleri dolayısıyla dikkatli olmalıdır. Örneğin, düşüklere neden olabileceği için hamile kadınlar bu çaydan kaçınmalıdır.
Güvenlik açısından, bu çayı emzirme döneminde kullanmaktan kaçınmak da önemlidir, zira adet döngüsünü etkileyebilir. Benzer şekilde, kanama riskini arttırdığı için kanama bozuklukları olan ya da antikoagülan ilaçlar alan kişiler de bundan kaçınmalıdır.
Aynı şekilde, kanama riski dolayısıyla bu çayı ameliyat öncesi ya da sonrasında da tüketmemelisiniz. Yakupotu ve benzeri bitkilere karşı alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler de bu bitkiyi almamalıdır.
Civanperçemi çayının güvenli dozunun ne olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Her bir bireyin yaşına, sağlık durumuna ve sahip olması olası durumlara bağlı olmak üzere değişiklik gösterebilir. Bunu ya da herhangi bir başka doğal takviyeyi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Civanperçemi Çay Sindirim Sistemi Yara İyileştirici Beyin Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Çam Fıstığı Faydaları
Çam Fıstığı Faydaları

Çam fıstığı faydaları oldukça fazla olan bir kuru yemiş türüdür. Çam Fıstığı, fıstık çamının kozalaklarından çıkarılmaktadır. Kozalağın yüzeyini çevreleyen sert kabuktan ayrışması sağlanılarak üretilmekte ve tüketilmektedir.

Çam fıstığı faydaları oldukça fazla olan bir kuru yemiş türüdür. Çam Fıstığı, fıstık çamının kozalaklarından çıkarılmakt...

Kışın Kuruyan ve Çatlayan Eller İçin Bakım Önerileri
Kışın Kuruyan ve Çatlayan Eller İçin Bakım Önerileri

Soğuk havalarda ellerimizin nem oranı azalır ve kurumaya daha eğilimli olur. Fakat ellerin kurumadan ve çatlamadan bu gidişatı durdurabilirsin. Kış soğuklarına karşı el bakımı yapmak aslında sandığından daha kolay.

Soğuk havalarda ellerimizin nem oranı azalır ve kurumaya daha eğilimli olur. Fakat ellerin kurumadan ve çatlamadan bu gi...

Çikolatalı Bir Diyet Mümkün Mü?
Çikolatalı Bir Diyet Mümkün Mü?

Her ısırıkta mutluluk… Aslında çoğumuz için çikolatanın tarifi tam olarak da bu! Diyete girdiğimizde, uzak kalmayı göze alamadığımız besinlerin en başında çikolata geliyor. Peki, çikolata diyetimizi sandığımız kadar negatif etkiliyor mu?

Her ısırıkta mutluluk… Aslında çoğumuz için çikolatanın tarifi tam olarak da bu! Diyete girdiğimizde, uzak kalmayı göz...