Ömrü Uzatan Acı Biberin Faydaları

11 Şubat 2021

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde sıklıkla tüketilen acı biber içerdiği kapsaisin maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir antioksidan etkisi olan acı bazı insanlarda mide yanmasına ya da sivilceye neden olur. Ancak genel itibariyle faydası zararından fazladır. Ayrıca uzmana danışarak tüketilmesinde fayda var. Peki Acı biberin faydaları nelerdir Ülkemizde Güneydoğu Anadolu mutfaklarında sıklıkla kullanılan acı biberin tüketimi M.Ö önceki yıllara kadar dayanıyor.


En acı biber ise Amerika kökenlidir. Cin biberi olarak da geçen acı biber Amerika'dan Avrupa'ya yayılması ile İspanyol mutfağının ham maddesi haline geldi. Hemen hemen her soslarında ve yemeklerinde kullanılan acı biberi alternatif tıpta sıklıkla kullanılmıştır. Dünya üzerinde farklı yetiştirilen ve farklı tüketilen acı biber ilaç sektöründe de ham madde olarak yer alır. Biberin acı olmasındaki en etkin madde capsaicindir. Bu madde aynı zamanda C vitamini özelliği görür. Aynı zamanda yüksek lif kaynağı olan acı biber, doğal bir mucizedir.
Vücudu adeta yenileyen acı biber aşırı tüketildiğinde tahribata da neden olur. Araştırmalara konu olan acı biberin hücreleri yenilediği fark edilmiştir. Bu da biberin kanser tedavilerinde etkili olup olmadığı yönünde araştırmalar yapılmasına sebebiyet verdi. Tüm araştırmaların sonucunda acı biberin insan vücudunu yenilediği kanıtlandı. Uzmanlar herhangi bir sindirim problemi olmadıkça düzenli tüketildiğinde acı biberin vücudu tüm hastalıklara karşı koruduğunu vurguluyor.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?
- Capsaicin maddesi beyindeki endorfin salgılamasına bu da mutluluk hormonunun çoğalmasına neden olur. Gün içerisinde iş ortamı, beslenme ve sağlıksız yaşam koşulları stres ve yorgunluk gibi hem ruhsal ve fiziksel sorunlara zemin hazırlar. Acı biber bu gibi sorunların ortaya çıkmamasını sağlar.
-Yüksek antioksidan içeren acı biber vücudu tüm toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Turunçgillerin sağladığı C vitaminin iki katını tek seferde karşılar. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde vücudun mekanizma sistemini güçlendirir.
-Kan dolaşımındaki aksaklık tüm vücudu olumsuz etkiler. Kalp krizi, damar tıkanıklığı, diyabet gibi ciddi hastalıklara zemin hazırlayan kan dolaşımındaki hasarı önlemede de etkili olan acı biber kanın incelmesini destekleyerek. Pıhtılaşmasını önler. Kolesterol ve şekeri düşürür. Kan akışı aynı zamanda kan basıncını da düzenleyerek tansiyonu engeller.
-Sinüs kanalları enfeksiyonlu hücrelerin çoğalması için ideal yerlerdir. Burada artan enfeksiyonlu hücreler, burun, kulak ve boğaz hastalıklarına neden olur. Acı biber içerdiği antioksidan sayesinde sinüs kanallarını temizleyerek hastalıklara sebebiyet verecek durumları ortadan kaldırır.
-Acı biber sindirim sistemi özellikle kabızlık hastalığına karşı olumlu bir etkisi vardır. Bağırsakların çalışmasını destekleyerek sindirimi kolaylaştırır.
-Vücuttaki asit oranını dengeler. Özellikle ürik asidin artışını engelleyerek romatizma ve kemik hastalıklarını önler.

Acı Biberin Zararı Nedir?
İçeriğinde yüksek miktarda çözücü madde içeren acı biber, yakıcı etki gösterir. Bu da tüketildiğinde tüm sindirim sistemini etkiler. Aşırı tüketildiğinde buradaki hücrelerin madde yapısını bozar. Kanserin oluşmasında bile neden olabilir. Ancak sınırlı tüketildiğinde kanseri engeller. Çünkü yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu yüzden uzmanlar kişilerin aşırı acı olan biberlerden günde 3 tane orta düzeyde olanlarda ise 5 tane daha hafifleri ise 8 tane tüketilebileceğini vurguluyor. Çok acı olan biber mide duvarının delinmesine zemin hazırlayabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Acı Biber Acı Biberin Faydaları C Vitamini Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karotenlerin Faydaları
Karotenlerin Faydaları

Karotenler bitkilerde bulunan doğal kırmızı, sarı ve turuncu pigmentlerdir. Ayrıca, karoten tüketmek vücudumuza harika faydalar sağlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Karotenler bitkilerde bulunan doğal kırmızı, sarı ve turuncu pigmentlerdir. Ayrıca, karoten tüketmek vücudumuza harika f...

Keten Hakkında Her Şey
Keten Hakkında Her Şey

Keten, en eski ekili ürünlerden biridir. Kanıtlar, insanların onu yaklaşık MÖ 3000'de Babil'de yetiştirdiğini gösteriyor. Tohumlar geleneksel olarak şifada, lifler ise kumaş (yani keten) ve ip üretmek için kullanılmıştır.

Keten, en eski ekili ürünlerden biridir. Kanıtlar, insanların onu yaklaşık MÖ 3000'de Babil'de yetiştirdiğini gösteriyor...

Narenciye Ellerinizi Sıcak Tutmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?
Narenciye Ellerinizi Sıcak Tutmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

1936'da, C vitaminini keşfettiği için Nobel Ödülü'nü kazanan Albert Szent-Györgyi, şimdi bildiğimiz, flavonoidler adı verilen binlerce bitkisel besin sınıfını kapsadığını bildiğimiz bir "P" vitamini tanımladı. Quercitin gibi bazıları bitki bazlı gıdalarda yaygındır. Buzdağı marulunda bile

1936'da, C vitaminini keşfettiği için Nobel Ödülü'nü kazanan Albert Szent-Györgyi, şimdi bildiğimiz, flavonoidler adı ve...