Marul Ve Sağlığa Faydaları

08 Şubat 2021

Marul popülerlik bakımından en hızlı büyüyen sebzelerden biridir ve insanların diyetlerine önemli antioksidanlar ve yaygın sağlık faydaları sunma potansiyeline sahiptir. Birçok kişi göbek marulları gibi bazı marul çeşitlerinin besin maddeleri bakımından daha düşük olma eğiliminde olduğunu düşünüyor. Fakat marul, aslında antioksidanların ve diğer önemli vitaminlerin ve folat, manganez ve diğer minerallerin yüksek olması nedeniyle oldukça etkileyici bir içeriğe sahiptir.
Dayanıklı doğası ve sağlam gevrekliği sayesinde, marul salatalarınıza, sandviçlerinize veya diğer tariflerinize sadece besin öğeleri eklemekle kalmaz, aynı zamanda doku ve lezzet açısından çeşitlilik sağlar. Bazı insanların yapraklı yeşillikleri düzenli olarak tüketmelerini engelleyen acı bir tada sahip olmadığı için en sevilen yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Harika tadı, kullanım kolaylığı, tariflerdeki çok yönlülüğü ve yüksek besin profili nedeniyle, marulları düzenli olarak diyetinize dahil etmemeniz için hiçbir neden yoktur.
Marul Besin İçeriği
Bir bardak marul aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:
• 8 kalori
• Neredeyse 0 gram şeker, protein ve yağ
• 5 gram lif
• Günlük ihtiyacın % 82’si kadar A vitamini
• Günlük ihtiyacın % 60’ı kadar K vitamini
• Günlük ihtiyacın % 19’u kadar C vitamini
• Günlük ihtiyacın % 16’sı kadar folat
• Günlük ihtiyacın % 4’ü kadar manganez
• Günlük ihtiyacın % 3’ü kadar demir
• Günlük ihtiyacın % 3’ü kadar potasyum

Antioksidanların Mükemmel Kaynağı A Vitamini ve C Vitamini İçerir
A vitamini ve C vitamini, vücudun birçok bölümünün işlevini yerine getirmekte kritik bir rol oynayan güçlü antioksidanlardandır. Antioksidanlar kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi sağlık koşullarının gelişmesine katkıda bulunan serbest radikallerle savaşırlar. Serbest radikaller, işlenmiş gıdaları yemek ve toksinlere, kirleticilere veya radyasyona maruz bırakılma içeren gündelik eylemler sonucu vücudunuzun içinde doğal olarak yapılır.
Antioksidan vitamin A, doku ve hücresel hasara neden olabilecek iltihaplanmayı ve oksidatif stresi durdurduğundan, marul gibi A vitamini ve C vitamini içeren bitkileri yemenin sayısız sağlık yararı vardır. Sadece bir fincan marul, günlük A vitaminin % 82’sini ve günlük C vitamini ihtiyacınızın % 19’unu sağlar.
Marulda bulunan A vitamini ve C vitamini, kısmen gen regülasyonu ve hücre farklılaşmasından sorumludur ve vücudun ezici olduğu ve hastalığa götüren serbest radikal hasarını durdurmaya çalışmaktadırlar. Her ikisi de sağlıklı görme yeteneğine ve cilde yardım etmekte, güçlü kemiklerin korunmasında ve bağışıklığı artırmada rol oynar.

Kemik Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur
Yapraklı yeşillikler sıklıkla vitamin K’nin en iyi doğal sebze kaynağı olarak kabul edilir. Marul, kemik yapımında büyük bir kemik kaynağı olarak bu durumda istisna değildir. Aslında çalışmalar, K2 vitamininin kemik yoğunluğunu artırmaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kalsiyumdan bile daha iyidir.
Sağlıklı bir iskelet yapısının oluşturulması ve sürdürülmesine ilaveten, K vitamini kan pıhtılaşması, çürükleri iyileştirme, kemik kalsifikasyonuna yardımcı olma ve birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olma açısından hayati bir rol oynamaktadır.

Kalp Sağlığını Artırıyor
Marul folatın büyük bir kaynağıdır, folat bazen folik asit olarak da bilinir. Folat, vücut tarafından homosistein dönüştürmek için kullanılan, dönüştürülmediğinde hasarlı kan damarları ve tehlikeli plak oluşumu da dahil olmak üzere kalp problemlerine yol açabilen bir B vitamini türüdür.
Marul ayrıca, kolesterolü oksitleyerek ve arterleri güçlü tutarak kalp sağlığında rol oynayan iki antioksidan olan A vitamini ve C vitamini de sağlar. Bu antioksidanlar plak oluşturan arter duvarlarında birikimi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kan akışını artırırlar ve kan pıhtılarını, kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olurlar.

Sağlıklı Göz Görüşü Sağlıyor
Marulda bulunan zengin A vitamini ve C vitamini, göz rahatsızlıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Bu antioksidanlar bakımından yetersizlikler, yaş ilerledikçe kornea, glokom, katarakt, maküler dejenerasyon ve hatta körlüğün kalınlaşmasına neden olabilir.
Çalışmalar, marul dahil olmak üzere bitkilerde bulunan A vitamininin içinde bulunan antioksidan beta karotenin; yaşa bağlı körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesinde büyük bir rol oynadığını göstermiştir. Araştırmalar, sağlıklı bir diyet veya takviyeden alınan A vitamini ve C vitamini tüketen insanların, yaşlarına göre göz hasarına yakalanma olasılığının düşük olduğunu gösterdi.

Cildi İyileştirmeye ve Yaşlanmanın Belirtilerini Önlemeye Yardımcı Olur
Marulda bulunan yüksek A vitamini miktarı cilt sağlığı için gereklidir. Çalışmalar, bu kritik vitamin eksikliğinin zayıf bir cilde yol açabileceğini gösteriyor. C vitamini, sağlam, sağlıklı ciltler oluşturmak ve esneklik kaybını önlemek için cildin kolajen oluşumuna yardımcı olur. Bu antioksidanların her ikisi birlikte cilt kanserine yol açabilecek hücre hasarını durdurmak için birlikte çalışırlar.
Ek olarak maruldaki A vitamini, C vitamini, potasyum ve B vitaminleri akne gibi iltihaplanmaya karşı koruyucu besin maddeleri sağlar. Marul glisemik indeks bakımından düşük bir puana sahip olduğu için akneden kurtulmaya yardımcı olabilir; glisemik indeks bakımından yükse besinlerle dolu bir diyet, akne oluşumuna sebep olabilir.

Bağışıklığı Artırıyor
Marulun yıldızlarından ikisi olan C vitamini ve A vitamini, ikisi de güçlü bağışıklık artırıcılar olarak bilinir. A vitamini, otoimmün yanıtlarda yer alan genlerin düzenlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık sistemi işlevlerinde bulunur. Marulda bulunan A vitamini enfeksiyonlarla mücadeleye, cildi iyileştirerek ve sindirim sistemini besleyerek yardımcı olur, böylece besinleri gıdalardan özümser ve zararlı bakterilere karşı savunur.
C vitamini, iltihaplanmayı azaltarak, sindirim sisteminde yardımcı olan sağlıklı besinlerin emilmesine yardımcı olarak bağışıklık sisteminize faydalı olmaktadır. Aynı zamanda vücudunuzun soğuk algınlığı, grip ve virüslerden kurtulma yeteneğinde büyük bir rol oynar. Vücudunuz doğal olarak kendi başına güçlü bir C vitamini oluşturmaz ve C vitamini yüksek gıdalara güvenir. Vücut ayrıca C vitamini depolamaz, bu nedenle bu gerekli vitamini marul gibi yapraklı yeşillikleri de içeren bütün besin kaynaklarından sık sık almanız önemlidir.

Kansere Karşı Mücadelede Yardımcı Olabilir
Çalışmalar, marul gibi koyu yapraklı yeşillerde bulunan klorofil pigmentinin kolon ve karaciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserler geliştirme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmalar, yeşil yapraklı sebzeler bakımından düşük diyetlerin kanser riskinde artışa neden olduğunu gösteriyor.
A vitamini ve C vitamininin, vücudun habis hücrelerini kontrol etme ve DNA hasarına karşı koruma yetenekleri sayesinde çeşitli kanser türlerini tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Marulda bulunan A vitamini ve C vitamini gibi antioksidanlardan yüksek bir diyet, akciğer, prostat, göğüs, yumurtalık, mesane, ağız ve deri kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir
Marul, kalori, karbonhidrat, şeker ve yağ içeriği olarak son derece düşük, ancak besin maddeleri ve su içeriklerince yüksektir. Düşük kalorili yoğunluğu ancak yüksek besin içeriği nedeniyle, kilo vermeye çalışırken istediğiniz kadar marul yiyebilirsiniz. Marulda bulunan su ve lif, doygunluk sağlar ve istenen sağlıklı kiloya ulaşmak için daha sağlıklı bir diyet uygulamaya başlarken vücudun şişmesine ve doygunluk hissi duymasına yardımcı olur.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Marul Marulun Faydaları Göz Sağlığı Vitamin Kalp Sağlığı Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karabiber Ve Tohumunun Faydaları
Karabiber Ve Tohumunun Faydaları

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan'a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil gibi biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak gibi olan bu baharat alternatif tıpta özellikle üst solunum

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan'...

Zeytinyağı ve Limon Suyu: Efsaneler, Faydalar ve Olumsuz Yönler
Zeytinyağı ve Limon Suyu: Efsaneler, Faydalar ve Olumsuz Yönler

Zeytinyağı ve limon suyu, özellikle Akdeniz ve Levant bölgelerinde birçok mutfakta yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Bazı insanlar zeytinyağı ve limon suyu kombinasyonunun safra taşı, eklem ağrısı ve erken yaşlanma gibi bir dizi durumu tedavi edebileceğini iddia ediyor.

Zeytinyağı ve limon suyu, özellikle Akdeniz ve Levant bölgelerinde birçok mutfakta yaygın olarak kullanılan malzemelerdi...

Uykunuz İçin Hayallerinizdeki Yatak Odasını Yaratmakta İhtiyacınız Olan Her Şey
Uykunuz İçin Hayallerinizdeki Yatak Odasını Yaratmakta İhtiyacınız Olan Her Şey

Yatak odası tasarımı söz konusu olduğunda, birçok insan uyanık olduklarında ihtiyaçlarını yansıtan unsurlara odaklanır. Sandalyedeki giysiler mi? Sabah almak daha kolay. Dağınık mobilyalar? Yatağınıza, masanıza, şifonyere ve sandalyenize ihtiyacınız var.

Yatak odası tasarımı söz konusu olduğunda, birçok insan uyanık olduklarında ihtiyaçlarını yansıtan unsurlara odaklanır. ...