Kuru Üzümün Mucizeleri

08 Şubat 2021

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine tüketildiğinde ne kadar faydalı olduğunu duyduğunuzda hayli şaşıracaksınız. Görünüşünün garip olmasının aksine aslında onlar doğanın bize sunduğu şekerlemelerdir. Ayrıca sağlığa onlarca faydası bulunmaktadır.
Kuru üzümde lifler boldur ve bu yüzden kilo verme programına başlayanlar için iyi bir besindir. Lakin yeterince sıkı çalışmazsanız tek başlarına kilo verdirmeleri de imkansız denilebilir. Şekerin yerine tüketilebileceği için kilo verme diyetinde iyi bir yer alacaktır. Kuru üzümde bulunan doğal şeker, onun lifli yapısı ile buluşur ve bu nedenle yeteri kadar sporla birlikte kilo vermenize katkıda bulunur.


Kuru Üzüm Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?
Kuru üzüm doğrudan kilo vermeyi sağlamaz ancak dolaylı yoldan katkı sağlar. Günlük olarak tüketmeniz fit ve güçlü kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca kilo problemleri olmayanların da sağlığına katkıda bulunur.

Enerji Kaynağıdır
Özellikle yağ yakmak için bol miktarda spor yapanların ekstra enerjiye ihtiyaçları olur. Kuru üzüm bu enerjiyi temin eder. Glukoz ve fruktoz adlı doğal şekerle doludurlar ve bu şeker sıkı çalışırken gerekli olan enerjiye dönüştürülür. Doğal şekerlere ek olarak vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Bunlar enerjinin hücrelerden kaslara taşınmalarına yardımcı olurlar.

Hazmı Hızlandırırlar
Obez insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu bireylerin genelde yavaş metabolizma ve hazımsızlık problemleri çektiklerini göstermektedir. Bu hazımsızlık maalesef onları yağlara mecbur bırakıyor ve yedikleri şeyler enerji yerine yağa dönüşüyorlar. Kuru üzümün lifli olması sindirim sürecine katkı sağlamasına yardımcı olur.
Besinleri iyi sindirdiğiniz zaman yağ alma ihtimaliniz azalır. Aynı zamanda kuru üzüm, bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesine yardımcı olur, toksinlerin vücuttan etkili şekilde atılmalarını sağlar.

Kemik Sağlığına İyi Gelir
Obez bireylerde genellikle kemik yapısı zayıflamış durumdadır. Ağır vücut ağırlığı kemikleri etkiler ve onları zayıf, kırılgan kılar.
Bu sağlık sorununa karşı beslenmeye kuru üzüm eklenmelidir. Zira zayıflamak için sadece zayıflatıcı gıdaları tüketmemek gerekir çünkü bunlar bedenin zayıf düşmesine sebep olurlar.
Size gerekli enerjiyi sağlayacak, bedeni destekleyecek bazı gıdaları da tüketmek gerekir. Bu yüzden şekeri bir kenara koyabilirsiniz ancak doğru miktarda kuru üzüm tüketimini unutmamalısınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kuru Üzüm Kuru Üzümün Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Alfalfa Yemenin 6 Faydası
Alfalfa Yemenin 6 Faydası

Alfalfa sağlıklı bir yaşam için faydalı olabilir. Demir açısından zengindir. Bu yüzden, kansızlık ya da demir eksikliği için oldukça idealdir.

Alfalfa sağlıklı bir yaşam için faydalı olabilir. Demir açısından zengindir. Bu yüzden, kansızlık ya da demir eksikliği ...

Hyalüronik Asit Ve Faydaları
Hyalüronik Asit Ve Faydaları

Durmadan gelişen teknoloji sağ olsun, sürekli cilt bakımı ile ilgili yeni bir şeyler öğreniyoruz. Kozmetik alanında yapılan çalışmalar sonuç aldıkça bizler de teni güçlendiren bileşenlerle ilgili daha çok bilgi sahibi oluyoruz. Böylece seçimlerimizi çok daha bilinçli bir şekilde yapabiliyor, her an

Durmadan gelişen teknoloji sağ olsun, sürekli cilt bakımı ile ilgili yeni bir şeyler öğreniyoruz. Kozmetik alanında yapı...

Papayanın 7 Kullanımı ve Faydası
Papayanın 7 Kullanımı ve Faydası

İlk papaya ağaçları 1951 yılında İspanyol kaşif Hernando de Soto, Mississippi vadisine yapılan sefer sırasında bu bitkinin örneklerini gönderdiğinde keşfedildi.

İlk papaya ağaçları 1951 yılında İspanyol kaşif Hernando de Soto, Mississippi vadisine yapılan sefer sırasında bu bitkin...