Kuru Üzümün Mucizeleri

08 Şubat 2021

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine tüketildiğinde ne kadar faydalı olduğunu duyduğunuzda hayli şaşıracaksınız. Görünüşünün garip olmasının aksine aslında onlar doğanın bize sunduğu şekerlemelerdir. Ayrıca sağlığa onlarca faydası bulunmaktadır.
Kuru üzümde lifler boldur ve bu yüzden kilo verme programına başlayanlar için iyi bir besindir. Lakin yeterince sıkı çalışmazsanız tek başlarına kilo verdirmeleri de imkansız denilebilir. Şekerin yerine tüketilebileceği için kilo verme diyetinde iyi bir yer alacaktır. Kuru üzümde bulunan doğal şeker, onun lifli yapısı ile buluşur ve bu nedenle yeteri kadar sporla birlikte kilo vermenize katkıda bulunur.


Kuru Üzüm Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?
Kuru üzüm doğrudan kilo vermeyi sağlamaz ancak dolaylı yoldan katkı sağlar. Günlük olarak tüketmeniz fit ve güçlü kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca kilo problemleri olmayanların da sağlığına katkıda bulunur.

Enerji Kaynağıdır
Özellikle yağ yakmak için bol miktarda spor yapanların ekstra enerjiye ihtiyaçları olur. Kuru üzüm bu enerjiyi temin eder. Glukoz ve fruktoz adlı doğal şekerle doludurlar ve bu şeker sıkı çalışırken gerekli olan enerjiye dönüştürülür. Doğal şekerlere ek olarak vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Bunlar enerjinin hücrelerden kaslara taşınmalarına yardımcı olurlar.

Hazmı Hızlandırırlar
Obez insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu bireylerin genelde yavaş metabolizma ve hazımsızlık problemleri çektiklerini göstermektedir. Bu hazımsızlık maalesef onları yağlara mecbur bırakıyor ve yedikleri şeyler enerji yerine yağa dönüşüyorlar. Kuru üzümün lifli olması sindirim sürecine katkı sağlamasına yardımcı olur.
Besinleri iyi sindirdiğiniz zaman yağ alma ihtimaliniz azalır. Aynı zamanda kuru üzüm, bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesine yardımcı olur, toksinlerin vücuttan etkili şekilde atılmalarını sağlar.

Kemik Sağlığına İyi Gelir
Obez bireylerde genellikle kemik yapısı zayıflamış durumdadır. Ağır vücut ağırlığı kemikleri etkiler ve onları zayıf, kırılgan kılar.
Bu sağlık sorununa karşı beslenmeye kuru üzüm eklenmelidir. Zira zayıflamak için sadece zayıflatıcı gıdaları tüketmemek gerekir çünkü bunlar bedenin zayıf düşmesine sebep olurlar.
Size gerekli enerjiyi sağlayacak, bedeni destekleyecek bazı gıdaları da tüketmek gerekir. Bu yüzden şekeri bir kenara koyabilirsiniz ancak doğru miktarda kuru üzüm tüketimini unutmamalısınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kuru Üzüm Kuru Üzümün Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Avokado Yağının Besin Değeri, Kullanımı Ve Yararları
Avokado Yağının Besin Değeri, Kullanımı Ve Yararları

Günümüzde pek çok kişi diyetlerini akıllı bir şekilde planlar hale gelmiş ve diyetlerine avokado eklemeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Bunun yanında avokado yağı daha az popülerdir, fakat popüleritesi ve bilinirliği gün geçtikçe artmaktadır. Avokado yağı mutfakta birçok kullanım alanı olan sağl

Günümüzde pek çok kişi diyetlerini akıllı bir şekilde planlar hale gelmiş ve diyetlerine avokado eklemeyi alışkanlık hal...

Kırmızı Mercimeğin Faydaları
Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ve yassıca şekillerde tohum veren bir bitkidir. Mercimek, yetişme koşulları bakımından sıcak ılıman iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilen bir besindir.

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ...

Frenk Soğanı Ve Faydaları
Frenk Soğanı Ve Faydaları

Frenk soğanı diğer adı yaprak soğanı olarak bilinen bir tür soğandır. Yeşil ince ve uzun yaprakları olan bu soğan, antibiyotik ilaçlar kadar etkili bir sebzedir. Botanikte Allium schoenoprasum adıyla tanınmaktadır. Soğan familyasının en küçük bireyi olan yaprak soğan, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika

Frenk soğanı diğer adı yaprak soğanı olarak bilinen bir tür soğandır. Yeşil ince ve uzun yaprakları olan bu soğan, anti...