Bergamot Yağı Ve Faydaları

02 Temmuz 2022

Bergamot esansiyel yağı, tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılan doğal bir üründür. Faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Bergamot esansiyel yağı, bergamot portakalının (Citrus bergamia) kabuğundan elde edilir. Çiçek notalarına sahip özel narenciye aroması ile karakterize edilir ve genellikle tıbbi amaçlar için aromaterapide kullanılır. Ayrıca besin ve antioksidan konsantrasyonu nedeniyle cilt bakımı için bir müttefik olarak kabul edilir.
Frontiers in Pharmacology’de yayınlanan bir makalede açıklandığı gibi özleri parfüm, kozmetik, yiyecek ve tatlı hazırlamak için bir baz olarak kullanılan acı bir portakal ve limon melezidir. Bununla birlikte, yan etkilere de neden olabileceği için dikkatli kullanmalısınız.

Kullanım Alanları Ve Özellikleri
Narenciye aroması ve farmakolojik bileşimi nedeniyle bergamot esansiyel yağını çok çeşitli kişisel bakım ürünlerinde bulabilirsiniz. Özellikle kolonyalarda, sabunlarda, vücut kremlerinde ve kozmetik ürünlerinde bulunabilir. Gıda endüstrisi de onu tatlandırıcı olarak kullanır ve ayrıca takviyelerde de bulabilirsiniz.
Flavor and Fragrance Journal’da verilen bilgilere göre, yağ, potansiyel sağlık yararları olan biyoaktif moleküller içerir. Özellikle, toplamın %93 ila %96’sı arasında değişen uçucu bir kısma ve toplamın %4 ila %7’si arasında uçucu olmayan bir kısma sahiptir.
Başlıca bileşenleri şunlardır:
• Limonen
• Linalol
• Linalil asetat
• Gama-terpinen
• Beta-pinen
• Pigmentler
• Mumlar
• Kumarinler
• Psoralenler
Bu ürünle ilgili hala sınırlı klinik çalışma olmasına rağmen, antibakteriyel, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, çalışmalar antioksidan, analjezik ve nöroprotektif etkileri ortaya çıkarmıştır.

Faydaları
Doğal tıp, stres, kaygı ve diğer zihinsel sağlık sorunlarının semptomlarını azaltmak için bir adjuvan olarak bergamot esansiyel yağını kullanır. Ayrıca yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve ağrıya karşı olumlu etkiler ürettiği söylenir. Kanıtlar ne diyor?

Ruh Haline Etkisi
Aromaterapi alanındaki uzmanlar, uçucu yağların solunmasının, duyguları düzenleyen beyin bölgesi olan limbik sisteme sinyal iletebileceğini öne sürüyorlar. Sonuç olarak, stres, kaygı ve kalp ritmi değişikliklerinde azalmaya yansıyan fizyolojik etkileri teşvik eder.
Current Drug Targets dergisinde yayınlanan bir araştırma, bergamot ve diğer uçucu yağlarla yapılan aromaterapinin, daha iyi sağlık hormonları olarak bilinen serotonin ve dopamin salınımını uyardığını belirledi. Bu nedenle, depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları semptomlarının giderilmesini destekler.

Kolesterol
Bergamot, kolesterol seviyelerini düzenlemede faydalı olan antioksidan bileşikler içerir. Phytomedicine tarafından paylaşılan araştırmada, bitkinin özleri, flavonoid içeriğine atfedilen lipid düşürücü etkiler gösterdi.
Nutrients dergisinde yapılan bir hayvan araştırması, bu özellikleri doğrular ve bitkinin polifenollerinin anti-inflamatuar ve anti-diyabetik etki gösterdiğini ekler. Şimdilik, içsel mekanizmaları netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Gıda Zehirlenmesi
Bergamot esansiyel yağının içerdiği maddelerden biri olan linalool, antibakteriyel etkileri nedeniyle araştırmaya konu olmuştur. Araştırmalar, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türlerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermiştir.
Bununla ilgili olarak, Journal of Applied Microbiology’deki araştırma, bergamottaki bileşiklerin tavuk derisi ve lahana yapraklarında bulunan çeşitli bakteri suşlarını yok etmeye yardımcı olabileceğini belirledi. Bahsedilen mikroorganizmalar şunlardı:
• Stafilokok aureus
• Listeria monocytogenes
• Bacillus cereus
• Escherichia coli O157
• Campylobacter jejuni
Çalışmalar halen devam etmektedir ve bilim insanları gelecekte bu enfeksiyonlara karşı tedavilerin başlangıç noktası olabileceğine inanmaktadır. Şimdilik, bu, tedavi için ilk tercihiniz olmamalı.

Ağrı Ve İltihap
Bergamot esansiyel yağındaki iki bileşik, linalool ve karvakrol, analjezik ve anti-inflamatuar etkilerle ilişkilidir. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde yer alan çalışmaların gözden geçirilmesinde, bu bileşikler ağrı tepkisini iyileştirdi ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oldu. Ek olarak, araştırmacılar bir antikonvülsan etki gözlemlediler.
Aromaterapi uygulayıcıları, artrit ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının semptomlarını yatıştırmak için genellikle bu yağı bir sabit yağ (hindistan cevizi, badem veya zeytinyağı gibi) ile birleştirir. Bu amaçla genellikle masaj yağı olarak kullanılır.

Kozmetik Ve Cilt Sağlığı
Bu uçucu yağın anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri cilt sağlığını iyileştirmek için faydalıdır. Uygulaması (sabit yağ ile birlikte) akne, kist ve siyah noktaların varlığını azaltır. Uzmanlar ayrıca egzama, saçkıran ve sedef hastalığından kurtulmayı desteklediğine inanıyor.
Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bergamotun saçı yumuşatabileceğini ve kabarmayı kontrol edebileceğini gösteriyor. Tahriş olmuş bir saç derisini yatıştırmaya yardımcı olduğu bile söylenir. Bu amaçla, normal şampuanınıza 6 ila 8 damla yağ ekleyebilirsiniz. Ayrıca masaj için 2 veya 3 damlayı bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilirsiniz.

Riskleri Ve Olası Yan Etkileri
Saf bergamot esansiyel yağı cildi tahriş eder. Bu nedenle doğrudan uygulamamalısınız.
Bunun yerine, bir sabit yağ veya başka bir benzer ürünle birleştirebilirsiniz. Hassas cilde sahip kişiler kullanmadan önce küçük bir test yapmalıdır. 24 saat sonra herhangi bir reaksiyon belirtisi yoksa, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Bu üründeki maddelerden biri olan bergapten, fototoksiktir. Bu, fotodermatit gibi sorunlara yol açan ultraviyole radyasyona duyarlılığı arttırdığı anlamına gelir. Bu nedenle yağı kullandıktan sonra cildi iyice durulamalı ve bol güneş kremi sürmelisiniz.

Güvenlik nedenleriyle çocuklar, hamile kadınlar, hipoglisemisi olan kişiler veya güneş ışığına duyarlılığı artıran ilaçlar (örneğin siprofloksasin gibi) alan hastalar bergamot esansiyel yağı kullanmamalıdır. Herhangi bir şüphe durumunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Nasıl Kullanılır?
Bergamot esansiyel yağının özelliklerinden yararlanmak için birkaç seçenek vardır. Birincisi, aromaterapi seansları için ideal olan bir aroma difüzörü aracılığıyladır. İkincisiyse, karnar suya birkaç damla yağ eklemektir. (buharı ile birlikte koku yayılır.)
Bazı rahatsızlık durumlarında masaj uygulaması için bir sabit yağ ile karıştırmak da iyidir. Son olarak, oral tüketim için olan bazı takviyelerde bulmak mümkündür. Yalnızca yetkili takviyeleri kullanmanın ve saf yağı tüketmemenin önemli olduğunu unutmayın.

Hatırlanması Gerekenler
Bergamot esansiyel yağı, olumlu sağlık etkileri olan farmakolojik bileşikleri konsantre eden bir üründür. Bununla birlikte, varsayılan faydaların yanı sıra güvenli dozları ve olası yan etkileri doğrulamak için daha fazla kanıt gereklidir.
Bu nedenle, hastalıklar için birinci basamak tedavi olarak bunu seçmemelisiniz. Takviye veya cilt bakım ürünü olarak kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Can Sıkıntısından Yemeyi Bırakmanın 10 Yolu
Can Sıkıntısından Yemeyi Bırakmanın 10 Yolu

Can sıkıntısından bir şeyler yemeyi tamamen bırakmanız iyi bir şeydir. Çünkü çoğu zaman kilo almayı ve hızlı kilo vermeyi engelleyen nedenlerden biri, sıkıntıdan yemektir. Hepimiz canımız sıkıldığında bir şeyler atıştırmışızdır, hatta bazen bunu yaptığımızın farkında bile olmamışızdır. Yapacak daha

Can sıkıntısından bir şeyler yemeyi tamamen bırakmanız iyi bir şeydir. Çünkü çoğu zaman kilo almayı ve hızlı kilo vermey...

Chia Tohumunun 7 Cazip Sağlığa Faydası
Chia Tohumunun 7 Cazip Sağlığa Faydası

Chia tohumları küçük olabilir, ancak besin açısından inanılmaz derecede zengindirler. Eski Aztek ve Maya diyetlerinde temel bir unsur olan bu tohumlar, yüzyıllardır sağlığa faydaları için lanse edilmiştir.

Chia tohumları küçük olabilir, ancak besin açısından inanılmaz derecede zengindirler. Eski Aztek ve Maya diyetlerinde te...

Aronia Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Aronia Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aronia meyveleri (Aronia melanocarpa), sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler hale gelen küçük, koyu renkli meyvelerdir. Sağlığı geliştiren birçok özellik sunduğu söylenen en zengin bitki antioksidan kaynaklarından biri olarak kabul edilirler.

Aronia meyveleri (Aronia melanocarpa), sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler hale gelen küçük, koyu renkli...