Enflamasyon, Diyet ve “S Vitamini”

21 Haziran 2022


Geçen ay, bitkisel gıdalarda doğal olarak bulunan düşük salisilik asit düzeylerinin (aspirinin aktif bileşeni) bitki temelli bir diyetin sağlık yararlarını kısmen açıklayabileceğine dair ilginç öneri üzerine bir güncelleme yayınlandı. Bazı bilim adamları, yeterince meyve ve sebze yemeyenlerin, "önemli halk sağlığı etkileri" olan bir durum olan "salisilik asit eksikliğinden" muzdarip olabileceğini öne sürecek kadar ileri gidiyorlar. Hatta diğerleri onu temel bir mikro besin olan “S Vitamini” olarak yeniden sınıflandırmayı öneriyor.
Çoğu kronik hastalık süreci, en büyük üç katilimiz olan kalp hastalığı, kanser ve felç de dahil olmak üzere iltihaplanmayı içerir, bu nedenle doktorlar, faydalarının risklerden daha ağır bastığı düşünülen kişilere günlük bir aspirin reçete eder. Kronik düşük doz aspirin kullanan yaklaşık her 10 kişiden 1'inde mide veya bağırsak ülseri gelişir ve bu ülserler nadir durumlarda bağırsakları delebilir ve hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir. Meyvelerde (özellikle nektarin), sebzelerde (özellikle kuşkonmaz) ve otlar ve baharatlarda (özellikle nane, kimyon, kekik ve kırmızı biber) düşük salisilik asit seviyeleri, her iki dünyanın da en iyisini sağlayabilir.
Aspirin ve salisilik asidin çalışma şekli, hem bizim hem de diğer hayvanların ürettiği bir omega-6 yağ asidi olan araşidonik asit denilen bir şeyden enflamatuar bileşiklerin üretilmesinden sorumlu enzimin montajını azaltarak vücudumuzun iltihabı kontrol altında tutmasına yardımcı olmaktır. Araşidonik asit kolesterol gibidir, çünkü vücudumuz optimal işlev için ihtiyacımız olan her şeyi yapar. Sorun şu ki, kuşların ve memelilerin vücutları da öyle ve diğer hayvanları tükettiğimizde kanımızdaki araşidonik asit seviyesi çok yükseğe tırmanabiliyor.
Örneğin, beynimizde diyet araşidonik asidin neden olduğu iltihaplanma, bitki bazlı diyetler yiyenlerin neden daha az stresli ve depresif göründüğünü ve tavuk, balık ve yumurtayı ortadan kaldırmanın neden iki hafta içinde duygudurum bozukluğu, depresyon ve kaygı semptomlarını iyileştirebileceğini açıklayabilir. Araşidonik asit ayrıca kanser, astım, inflamatuar bağırsak hastalığı, romatoid artrit ve diğer otoimmün bozukluklarda da rol oynayabilir.
Et endüstrisinin, genetik manipülasyon yoluyla tavuk kaslarındaki araşidonik asit seviyesini düşürme girişimleri ve yumurta endüstrisinin, Kanada fok avında sopayla öldürülen yavru arp foku yavrularından tavukları yağlayarak besleyerek tavuklardaki araşidonik asit seviyelerini düşürme girişimleri. Ancak tavuk ve yumurtalardan elde edilen herhangi bir araşidonik asit, vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan fazladır.
Özetle, bitki bazlı diyetler anti-inflamatuar diyetlerdir, çünkü bitkilerdeki “S Vitamini” ve diğer anti-inflamatuar bitkisel besinler vücudun aşırı inflamatuar bileşikler üretmesini önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca bitki bazlı diyetler kişinin vücuttaki inflamatuar öncülerin alımını en aza indirmesine yardımcı olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Enflamasyon Diyet S Vitamini Salisilik Asit Nektari Kuşkonmaz Nane Kekik Mide Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ağır Metal Detoksu Hakkında Her şey
Ağır Metal Detoksu Hakkında Her şey

Günlük hayatımızda birbirinden farklı çevresel koşullar nedeni ile ağır metallere maruz kalabiliriz. Özellikle soluduğumuz hava, yemek pişirdiğimiz tencereler, tükettiğimiz sular hatta dişteki amalgam dolgular… Bütün bunlar beden için toksik etki gösterebilmektedir.

Günlük hayatımızda birbirinden farklı çevresel koşullar nedeni ile ağır metallere maruz kalabiliriz. Özellikle soluduğum...

Meyve ve Sebzeler Astımı Nasıl Önleyebilir?
Meyve ve Sebzeler Astımı Nasıl Önleyebilir?

Astım çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır ve prevalansı tüm dünyada giderek artmaktadır. Buna rağmen, çoğu araştırma doları yetişkin kronik hastalıklarına harcanmaktadır.

Astım çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır ve prevalansı tüm dünyada giderek artmaktadır. Buna rağmen, çoğu araş...

Böbrek Sağlığı ve Kan Dolaşımı İçin Meyve Suları
Böbrek Sağlığı ve Kan Dolaşımı İçin Meyve Suları

Diüretik özellikleri sayesinde limon ve karpuzun karışımı vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu da aynı zamanda su dengenizi sağlar ve iyi bir kan dolaşımını destekler.

Diüretik özellikleri sayesinde limon ve karpuzun karışımı vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu da ayn...