Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir?

25 Ocak 2021

Siyah Çay
Özellikle Türkiye’de günlük olarak sürekli tükettiğimiz siyah çay, herkesin vazgeçmeksizin içtiği bir üründür. Bu çay, klasik çay bitkisinin yapraklarından üretilir ve demlendiğinde koyu renkli rengi ile bilinir. Bu çay diğerlerinden daha fazla oksitlenir, bu da daha kuvvetli ve uzun süreli tat vermesini sağlar. Hem İngiliz çayı ile hem de Bergamot yağı ile karıştırılarak Earl Grey çayı elde etmek için kullanılan en yaygın çay şeklidir.

Siyah Çayın Faydaları
Siyah çay, günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanan faydalı içeceklerden birdir ve doğru oranda ve şekilde içildiğinde insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Pek çok vitamin ve mineral içeren siyah çayın başlıca türleri arasında yeşil çay, oolong çayı ve beyaz çay bulunmakta ve bunların hepsi aynı bitkiden (camellia sinensis) üretilir sadece farlı işlemlerden geçtiği için renkleri farklıdır. Çay içmek başta kalp sağlığı olmak üzere diyabet ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Ancak aşırı çay tüketimi başta kabızlık ve demir eksikliği olmak üzere bazı sorunlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle günde ortalama 3-5 bardak civarında taze çay tüketilmesi önerilmektedir.

Siyah çay, sindirim sistemine yardımcı olabilir. Siyah çay, tanen denilen bir madde bakımından zengin olduğu için, sindirim sisteminin gıdaları öğütmesine yardımcı olabilir. Tanenler inatçı yemeklerin sindirilmesine ve kabızlık ya da diğer sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur. Sindirime yardımcı olmakla birlikte, siyah çay iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan bakımından da zengindir. Bu sayede, plak oluşumunun önlenmesi ve zihinsel sağlığın korunması gibi bir dizi sağlık faydasına sahip olabilir.

Siyah çay, cildi korumaya yardım edebilir. Siyah çay, cildi korumaya yardımcı olan maddeler içerebilir. Bazı çalışmalar güneş ışığından kaynaklanan hasar riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, güneşli ülkelerde yaşayanlar için özellikle yararlı olabilir.
Siyah çay, kalori yakılmasına yardımcı olabilir. Siyah çaydaki kafein, huzursuzluğa neden olan fazla kalorinin yakılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, kilo kaybına yardımcı olabilir ve obeziteyi önleyebilir. Obezite, günümüzde birçok insanı tehdit eden bir sağlık sorunudur ve siyah çay yardımı ile bu hastalığa karşı koyabilirsiniz.

Çeşitli Kullanım Alanları


1. Saç derisinin havalanmasını sağlar.

Öncelikle banyo yaparken; saçınızı şampuanla yıkadığınızı varsayalım. Saçınıza; son su olarak ılık çay suyu dökün ve saçınızın birkaç gün içerisinde daha rahat hava aldığını kolaylıkla fark edeceksiniz.

2. Ayak kokusuna doğal çözüm

Sıra ayaklarınızda. Eğer ayaklarınızın kokması gibi bir probleminiz var ise; ılık çayı bir leğene doldurun. Her gün uykuya geçmeden önce yaklaşık 10 dakika ayaklarınızı içerisine sokun. Bu uygulamayı yaklaşık 10 gün uyguladığınız zaman ayaklarınızda koku kalmayacaktır. Ayak kokusuna çözüm arıyorsanız, doğal bir seçenek olabilir.

3. Boğaz ağrılarını giderir.

Çayın posasını süzerek soğutulmuş olan dem, boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun için gargara yapmak ağrılarınızı geçirecektir.

4. Doğal nemlendirici

Çayın faydaları da anlatmakla bitmiyor. Diyelim ki; çok yağlı bir cilde sahipsiniz. Banyonuzu yaptıktan sonra son su olarak ılık bir çay ile teninizi yıkayın ve ovuşturun. Çok faydası olduğunu göreceksiniz.

5. Çıkmayan el kokularını giderir

Örneğin; balık pişirdiğiniz ve yanına salata yapmak için soğan doğradınız. Ellerinizde sabunla yıkadığınızda geçmeyecek bir koku kalacaktır. Bu kokuyu giderebilmek için yapmanız gereken şey; ellerinizi ılık çay suyu ile yıkamaktır.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çay Siyah Çay Saç Bakımı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Passiflora Çayının Sizi Sakinleştirecek 7 Faydası
Passiflora Çayının Sizi Sakinleştirecek 7 Faydası

Stresten arınmak, yorgunluğu gidermek, ağrıları kesmek için zaman zaman bitkisel desteklere başvurabilirsiniz. İlaçlardan uzak bir şekilde yaşamak ya da bitkisel tedavi yöntemlerinden de medet ummak istediğiniz anlarda, doğanın size sunduğu sonsuz eczaneden en ekonomik şekilde destekler alabilirsini

Stresten arınmak, yorgunluğu gidermek, ağrıları kesmek için zaman zaman bitkisel desteklere başvurabilirsiniz. İlaçlarda...

Gelincik Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları
Gelincik Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları

Gelincik, kırmızı ve güzel görünümü ile çoğumuzun bildiği çiçeklerden bir tanesi ve bilimsel olarak Papaver rhoeas olarak adlandırılıyor. Temel olarak Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın sıcak bölgelerine has olan bu çiçek, günümüzde dünyanın iklimi uygun olan her yerinde bulunuyor.

Gelincik, kırmızı ve güzel görünümü ile çoğumuzun bildiği çiçeklerden bir tanesi ve bilimsel olarak Papaver rhoeas olara...

Glokom İçin Frenk Üzümü Tedavisi
Glokom İçin Frenk Üzümü Tedavisi

Goji meyvelerini kuruyemiş ve tohumlarla yemek, yaşa bağlı makula dejenerasyonuyla mücadeleye yardımcı olmak için gözlerimizde lutein ve zeaksantin gibi sarı bitki pigmentlerinin oluşmasına yardımcı olabilir.

Goji meyvelerini kuruyemiş ve tohumlarla yemek, yaşa bağlı makula dejenerasyonuyla mücadeleye yardımcı olmak için gözler...