Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanımları

25 Ocak 2021

Tatlı Kiraz, dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen ve sağlığa sayısız faydası olan harika bir meyvedir. Tatlı kirazın bilimsel adı Prunus avium’dur ve rosaceae ailesine aittir. Bu meyvenin Avrupa, Anadolu, Mağrip ve Batı Asya’ya özgü olduğuna inanılmaktadır ancak şimdi aynı zamanda tüm dünyada yurtiçi ve ticari amaçlarla da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu meyvenin çekirdeğinden elde edilen yağın sağlığa faydaları arasında vücut kolesterol seviyesini düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak, artritten şikâyetlerinde rahatlama sağlama, sindirim sağlığını iyileştirme ve saç sağlığını destekleme gibi faydaları bulunmaktadır. Bu yazıda kiraz çekirdeği yağının faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kiraz Çekirdeği Yağının Faydaları
Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanımları
Kiraz çekirdeklerinden soğuk pres ile elde edilen kiraz çekirdeği yağı, açık sarıdan daha berrak yağdır. Bu yağ, A vitamini içeriği yüksek, oleik aşındırıcı ve ayrıca normal tokoferol içeren yumuşatıcı yağdır. Özellikleri şeftali ve tatlı badem yağları gibidir. Kiraz çekirdeği yağında bulunan çeşitli vitaminler, mineraller ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Kiraz çekirdeği yağının sağlık yararlarından bazıları arasında vücut kolesterol seviyesini düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak, artritten kurtulmaya yardımcı olmak, sindirim sağlığını iyileştirmek, saç sağlığını desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kalp damar sağlığını iyileştirmek, enfeksiyonu önlemek, kan basıncını düşürmek, çeşitli kanser türlerini önlemek, depresyonu azaltmak ve cilt sağlığını iyileştirmek bulunmaktadır. Diğer yararları da şu şekilde sıralanabilir.

Migrene Yardımcı Olur
Migren ataklarının arkasında uykusuzluk, hava değişimi, kimyasal dengesizlik, beslenme yetersizlikleri ve alkol gibi pek çok neden vardır. Kiraz Çekirdeği Yağı, migreni iyileştirebilecek çok sayıda antioksidan açısından oldukça zengindir. Migren için en iyi ev ilaçlarından biri Kiraz çekirdeği yağı masajıdır.

Anemi Riskini Önler
Herkesin bildiği gibi, anemi vücuttaki demir eksikliği hastalığıdır ve kiraz çekirdeği yağı demir içeriği açısından oldukça zengindir, bu nedenle düzenli olarak kiraz çekirdeği Yağı tüketmek, günlük demir ihtiyacını gidermeye yardımcı olabilir. Vücut ve ayrıca kan dolaşımındaki demir seviyesinin iyileştirilmesine yardımcı olan kansızlık riskini önlemeye yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür
Kiraz çekirdeği Yağı, vazodilatatör görevi gören potasyum içeriği bakımından oldukça zengindir, yani potasyum, kan damarlarından gelen gerginliği azaltmaya yardımcı olur ve kanın arterlerden düzgün geçişini sağlar, bu da kan basıncını düşürmede çok faydalıdır.

Göz Sağlığını İyileştirir
Kiraz çekirdeği Yağı, göz sağlığımız için oldukça faydalı olan A vitamini ve Beta-karoten içerdiği yüksek miktarda retinanın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Bunların dışında yüksek miktarda antioksidan özellik içeren kiraz Çekirdeği Yağı, serbest radikallere karşı savaşır ve serbest radikallerin neden olduğu her türlü oksidatif hasarı göz hücrelerimize yapmalarını engeller, böylece maküler dejenerasyonu ve yaşa bağlı göz sorunlarını önler.

Cilt Sağlığını İyileştirir
Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve KullanımlarıKiraz çekirdeği Yağında bulunan yüksek miktarda C vitamini ve E vitamini nedeniyle; cilt sağlığı için çok faydalıdır ve cildin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Kiraz çekirdeği yağında bulunan C Vitamini, serbest radikallerin cilt hücrelerimize her türlü oksidatif hasar vermesini önlemeye ve kırışıklıklar, koyu lekeler, sivilce gibi çeşitli cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuar Özellikler İçerir
Kiraz çekirdeği Yağı, yüksek miktarda amino asit içerir, bu da iltihaplanmayı önlemede çok iyidir, çünkü yüksek amino asitler nedeniyle, cilt, kemik ve diğer iltihaplanmayı azaltmak için çok yararlı olan yüksek miktarda anti-enflamatuar özellikler içerir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur
Kiraz Çekirdeği Yağında bulunan antioksidan içeriği kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Kiraz çekirdeği yağı, güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir. Kiraz çekirdeği yağında bulunan antikanser etkisi, çok sayıda biyolojik aktiviteye sahip farklı polifenolik bileşik karışımları nedeniyle kabul edilir. Bu yağdaki flavonoid varlığı, aktif antikanser bileşenlerinden biridir. Sadece kanser tehlikesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını da baskılar. Kiraz çekirdeği yağı’ndaki antioksidan varlığı, çok çeşitli hastalıkların üstesinden gelmeye yardımcı olan genel bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirir
Kiraz Çekirdeği Yağı, vücuttaki beyaz kan hücrelerini iyileştirmeye yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini açısından oldukça zengindir. Kiraz Çekirdeği Yağı ayrıca detoksifiye edici özelliklere sahiptir, düzenli olarak tüketimi dolaşım sistemini iyileştirmeye yardımcı olur, böylece kan dolaşımı iyileştirilir ve vücut hücreleri daha fazla oksijen ve besin alır. Böylece vücudun bağışıklık sistemi gelişir.

Saç Sağlığını Geliştirir
Düzenli olarak kiraz çekirdeği yağı tüketiminin vücuttaki kan dolaşımını artıracağı çalışmalarla kanıtlanmıştır, bu da saç derisine doğru beslenme ve oksijen sağlanmasına yardımcı olarak saç büyümesini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yağ ayrıca kafa derisindeki bakteriyel enfeksiyonu önlemeye ve kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir.

Kaygı ve Stresi Giderir
Kiraz Çekirdeği Yağı, içinde bulunan uçucu yağ sayesinde doğal yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler içerir. Bu yağın tüketimi vücudun kan dolaşımını iyileştirir, bu da vücudun uygun miktarda oksijen ve besin alması anlamına gelmektedir. Sinir sisteminin düzgün çalışması, anksiyete ve stresle mücadele etmesi çok faydalıdır. Araştırmalar, kiraz çekirdeği yağı tüketiminin stres hormonunu azaltabileceği ve kronik stresi azaltabileceği kanıtlanmıştır.

Artrit Ağrısını Azaltır
Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve KullanımlarıKiraz Çekirdeği Yağı, ağrıyı ve şişliği azaltmak için çok yararlı olan güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çalışmalar, düzenli olarak Kiraz çekirdeği yağı masajının, artritten muzdarip olanlarda ağrıyı ve şişmeyi azaltabildiğini kanıtlamıştır.

Kiraz Çekirdeği Yağını Ciltte Kullanmanın Faydaları
Rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağının faydalarından bazıları şunlardır:
• Çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada cilde yardımcı olduğu için cilde gelince harika bir yağdır.
• Bu, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak için yararlıdır. Cildi elastik hale getirir ve cilt gözeneklerini tıkamaz.
• Kırışıklıklar ve cilt kuruluğu sorunu yaşayanlar için evde uygulanan bir tedavidir.
• Zamanın çoğunu güneşte geçiren kişiler için iyi bir koruyucu ve nemlendiricidir. Sadece masaj yaparak yüze birkaç damla kiraz çekirdeği yağır sürmek yeterlidir.
• Vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, cildi onarır ve yaşlanmasına yardımcı olur.
• Dudak balzamlarına rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağı ilave edilerek öz ve tat vermesi sağlanır.
• Bu, uykusuzluk çeken insanlar için iyidir.
• Vücudun metabolizmasını dengelemeye yardımcı olur.
• Saçlarında biraz parlaklık isteyenler, şampuanlarına veya saç kremlerine birkaç damla kiraz çekirdeği yağı eklemelidir.
• Yağ aynı zamanda hidrasyon ve anti oksidasyon için de iyidir.
• Saçınızın daha kalın, hızlı ve daha güçlü olmasına yardımcı olan oleik asit içerir. Ayrıca kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olur.
• Nemlendiriciye birkaç damla kiraz çekirdeği yağı eklenmesi, sadece sivilce ve diğer izlerden kurtulmaya yardım etmekle kalmaz aynı zamanda cildin renk tonunda büyük bir iyileşme görülür.

Kiraz Çekirdeği Yağının Kullanımları
Kiraz Yağının kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır:
• Mumlarda kullanımı: Yandığında koku vermesi için mumlarda kullanılır.
• Sabunlarda: Sabunlarında harika bir aroma olmasını isteyenler birkaç damla Kiraz çekirdeği yağı eklemelidir.
• Duşta kullanımı İşteki stresli bir günün ardından küvete hazırlanan duş suyuna birkaç damla kiraz yağı eklemek rahatlatıcı bir etki yaratır.
• Parfümünde kullanımı: Genellikle esansı ve aroması nedeniyle parfümde kullanılır ama içinde kiraz yağı olan bir parfümü kullanmayanlar, kendileri ekleyerek veya kiraz çekirdeği yağı bulunan parfümler seçerek rahatlatıcı aromasından faydalanabilirler.
Sonuç olarak, rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağı kullanmanın birçok faydaları vardır. Bu faydaları yanında pahalı değildir Sonuçları görmek için günlük bakım rutinine dahil ederek kullanmak ve istikrar olmak yeterlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ketojenik Diyet: Popülerliğini Karşılıyor mu?
Ketojenik Diyet: Popülerliğini Karşılıyor mu?

Vızıltıya inanıyorsanız, keto diyeti yağ kaybını hızlandırabilir, iştahı azaltabilir, performansı artırabilir ve sizi rahatsız eden neredeyse tüm sağlık problemlerini iyileştirebilir. Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu? Muhtemelen öyle.

Vızıltıya inanıyorsanız, keto diyeti yağ kaybını hızlandırabilir, iştahı azaltabilir, performansı artırabilir ve sizi ra...

Turpların Sağlığa Faydaları
Turpların Sağlığa Faydaları

Turp, kanserle mücadele özellikleri, bağışıklığı güçlendirme potansiyeli ve biber aromasıyla dolu gevrek sebzelerdir. Küçük boyutları ve parlak pembe-kırmızı tonları ile turplar oldukça sevimlidir. Ancak boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin - turplar temel vitamin ve minerallerle doludur.

Turp, kanserle mücadele özellikleri, bağışıklığı güçlendirme potansiyeli ve biber aromasıyla dolu gevrek sebzelerdir. K...

Nar Suyu Tüketmenin Faydaları
Nar Suyu Tüketmenin Faydaları

Nar suyu; diğer pek çok meyve suyundan, yeşil çaydan ve kırmızı şaraptan daha fazla antioksidan içermektedir. Bu antioksidanlar; polifenol, tanin ve antosiyaninler gibi fitobesinleri kapsar. Yapılan bir araştırmaya göre günlük nar suyu tüketimi, konsantre fenolik bileşik miktarı nedeniyle antioksida

Nar suyu; diğer pek çok meyve suyundan, yeşil çaydan ve kırmızı şaraptan daha fazla antioksidan içermektedir. Bu antioks...