Besinlerle DNA Onarımını Nasıl Artırırsınız?

21 Mayis 2022


“Pek çok epidemiyolojik [nüfus temelli] çalışmadan elde edilen çarpıcı tutarlı gözlemlerin ışığında, meyve ve sebzelerde yüksek diyetlerin alışkanlıkla tüketilmesinin, birçok kanser türü de dahil olmak üzere dejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu konusunda çok az şüphe olabilir. ” İnsanlara sadece meyve ve sebzelerini yemelerini söylemekle yetinmeyen bilim adamları, mekanizmayı bilmek istiyorlar.Sadece antioksidanlar için araçlar değil, meyve ve sebzeler detoksifikasyon enzimlerimizi artırabilen, gen ekspresyonunu modüle edebilen ve hatta DNA onarım yollarını modüle edebilen sayısız bitkisel besin içerir. “Oldukça yakın zamana kadar… genellikle DNA onarımı kadar önemli işlevlerin beslenmeden hemen etkilenmesinin olası olmadığı varsayılırdı”, ancak tek yumurta ikizlerini çift yumurta ikizleriyle karşılaştırırsanız, DNA onarım işlevinin yalnızca yaklaşık yarısı ila dörtte üçü genetik olarak belirlenir. Gerisini biz kontrol edebiliriz.
Her gün DNA'mıza yaklaşık 19.000 isabet olan "[vücudumuzda] saatte ortalama 800 DNA hasarı vakası olduğu tahmin edilmektedir". Dahası, "DNA hasarı, tamir edilmezse mutasyonlara neden olabilir ve kansere yol açabilir." Neyse ki, "[DNA] onarımının düzenlenmesi, yediklerimizden etkilenen biyolojik süreçler listesine eklenebilir - ve özellikle bunun, birçok bitki bazlı ilacın kanseri önleyici etkilerinin açıklamasının bir parçasını oluşturabileceği.”
Özellikle bitkiler var mı? Hangilerinin DNA onarımını daha iyi desteklediğini bulmak için dokuz meyve ve sebze test edildi: limon, hurma, çilek, portakal, choy sum (ki bu sıska choy gibi), brokoli, kereviz, marul ve elma. Hangileri kesti? Limon, hurma, çilek, brokoli, kereviz ve elmaların tümü çok düşük dozlarda DNA koruması sağladı.
Örneğin limonların DNA hasarını yaklaşık üçte bir oranında azalttığı bulundu. C vitamini miydi? Hayır. C vitaminini limon özünden çıkarmak koruyucu etkiyi ortadan kaldırmadı. Ancak limonu önce 30 dakika kaynattıysanız koruyucu etkisi kaybolmuştur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: DNA Tamiri DNA Antioksidan Limon Çilek Portakal Brokoli Kereviz Marul Elma C Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Böbrek Taşları Hakkında Her Şey
Böbrek Taşları Hakkında Her Şey

Böbrekler atıkları ortadan kaldırarak temiz kan yapar. Örneğin, çok tuzlu bir kutu çorba yerseniz, böbrek vücuttaki seviyeleri dengelemek için daha fazla tuz salgılar. Büyük bir biftek yerseniz, idrarla daha fazla üre atılır.

Böbrekler atıkları ortadan kaldırarak temiz kan yapar. Örneğin, çok tuzlu bir kutu çorba yerseniz, böbrek vücuttaki sevi...

Yiyeceklerdeki Mikroplastikler Sağlığı Tehdit Ediyor mu?
Yiyeceklerdeki Mikroplastikler Sağlığı Tehdit Ediyor mu?

Çoğu kişi her gün plastik kullanır. Ancak bu materyal, genellikle biyobozunur (doğada parçalanabilen maddeler) değildir.

Çoğu kişi her gün plastik kullanır. Ancak bu materyal, genellikle biyobozunur (doğada parçalanabilen maddeler) değildir....

Diyetinizden Gluteni Çıkarmanın Beyin Üzerindeki Etkileri
Diyetinizden Gluteni Çıkarmanın Beyin Üzerindeki Etkileri

Beslenmedeki bazı güncel eğilimler, beyne zararlı olabileceğini savunarak, gluteni diyetinizden çıkarmanızdan yanadır. Bazıları bu proteinin inflamasyonu arttırmaktan sorumlu olabileceğini öne sürer.

Beslenmedeki bazı güncel eğilimler, beyne zararlı olabileceğini savunarak, gluteni diyetinizden çıkarmanızdan yanadır. B...