Mesir Macununun Zararları

30 Mart 2020

Mesir macunu 41 çeşit baharatın bir araya gelmesiyle oluşmuş doğal bir şifa kaynağıdır. Mesir macununun ortaya çıkış tarihi yarım asırdan fazladır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan hastalanınca hiçbir hekim derdine derman bulamamıştır. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman da Manisa’nın başhekimi Merkez Efendi’ye mektupla annesinin hastalığını anlatır. Merkez Efendi de bu içinde 41 çeşit baharatın bulunduğu macunu hazırlar ve bu macunu yiyen Hafsa Sultan iyileşir.

41 çeşit baharat ise şunlardır:

rezene, revan kökü, portakal kabuğu, meyan balı, ma-i leziz, limon tuzu, kişniş, kırım tatar, kimyon, kebabiye, karanfil, karabiber, kalbarda, kakule, iksir, Hindistan çiçeği, hıyarşemse, havlıcan, hardal tohumu, dar-ı fülfül, damla sakızı, çörekotu, çöpçün, çivit, anason, zulumba, zerde çöp, zencefil, yeni bahar, udülkahr, vanilya, tiryak, teke mersini, tarçın çiçeği, tarçın, şeker, şamlı ve şanslı, sinameki, sarı halile, safrandır.

Su, şeker ve limon tuzu kaynatılıp kıvama gelince 1 gün bekletiliyor ve 41 çeşit baharatla birleştirilip harmanlanıyor. Böylece şifalı mesir macunu ortaya çıkmış oluyor.
Mesir macunu özellikle kış aylarında tüketilirse soğuk algınlığı, grip gibi daha çok kışın yakalanan hastalıklara şifa oluyor.

Mesir macunun faydaları: iştah açar, kan dolaşımını hızlandırır, cinsel gücü artırır, yorgunluğu giderir, hormonları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır.
Mesir macunu yemek elbette çok faydalıdır ama kimin ne kadar yemesi gerektiği de önemli bir konudur. Yetişkinler günde 3 öğün 1 çorba kaşığı kadar mesir macunu yiyebilir; çocuklar ise 3 öğün 1 çay kaşığı kadar yiyebilir. Yalnız mesir macunu içerik yönünden oldukça zengin olduğu için içindeki maddelerden bir ya da birkaç tanesi alerji yapabilir. Çocukların bünyesine ağır gelebilir. Bunun için mesir macunu tüketirken ya da çocuklara tükettirirken dikkatli olmakta fayda vardır. Alerjik reaksiyonlara karşı az miktarla tüketmekle başlanmalıdır. Eğer olumsuz bir etki görüldüğünde tüketilmemelidir.

Mesir macunu çok yararlıdır ama çok tüketildiğinde zararları da mevcuttur. Bu zararları sıralarsak:
1- Mide hastalarını rahatsız eder. Özellikle baharatlar mide rahatsızlığı olanlar ve midesi hassas olanlar için olumsuz etki yaratır.
2- Şeker hastalarını rahatsız eder. Mesir macunun bileşiminde şeker temel maddelerden biri olduğu içi şeker hastaları bu macunu yerler ise kandaki şeker oranı yükselir.
3- Şişmanlığa sebep olur. Oldukça yoğun bir içeriğe sebep olmasından ve iştah açıcı özelliğinden dolayı fazla tüketildiği zaman fazla kilolara sebep olabilir.
4- Basura sebep olur. Baharatlar basura sebep olabilir. Basuru olanlar ise mesir macunu yediklerinde daha çok rahatsızlık hissederler.
5- Karaciğer hastalarını rahatsız eder. Karaciğer ve mesane hastaları çok dikkatli olmalı hatta mesir macununu tüketmemelidir.
Mesir macununu bulmak isteyenler doğal ürünlerin satıldığı yerlere, aktarlara bakmaları gerekir. Özellikle İstanbul’da Şenliklerde, Ramazan Ayında yapılan etkinliklerde mesir macununu kolaylıkla bulabilirler.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mesir Macunu MEsir Macununun Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kolesterolü ve Kandaki Şekerini Düşürmek İçin Elma Sirkesi
Kolesterolü ve Kandaki Şekerini Düşürmek İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kolesterolü ve kan şekerini kontrol etmek için oldukça etkili olabilir. Ancak bu sorunlar için herhangi bir tedavi uyguluyorsanız, denemeden önce bir uzmana danışmalısınız.

Elma sirkesi, kolesterolü ve kan şekerini kontrol etmek için oldukça etkili olabilir. Ancak bu sorunlar için herhangi bi...

Polifenollerin Antioksidan Ve Kanserden Koruma Özellikleri
Polifenollerin Antioksidan Ve Kanserden Koruma Özellikleri

Polifenoller, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve kanserli hücrelerin hayatta kalmasını nasıl önleyebileceklerine dair birçok farklı mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizmalar arasında önemli bir örtüşme vardır. Bu örtüşme nedeniyle, polifenollerin kanser önleme özelliklerini sağlamak için birden fazla me

Polifenoller, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve kanserli hücrelerin hayatta kalmasını nasıl önleyebileceklerine dair bi...

Selüloz Lifi Yemek Güvenli Mi?
Selüloz Lifi Yemek Güvenli Mi?

Selüloz, bir bitkinin hücre duvarlarının bir parçası olarak meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitkisel gıdalarda bulunan bir liftir. Ağaç kabuğunda ve bir bitkinin yapraklarında bulunur.

Selüloz, bir bitkinin hücre duvarlarının bir parçası olarak meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitkisel gıdalarda bulunan b...