Mesir Macununun Zararları

30 Mart 2020

Mesir macunu 41 çeşit baharatın bir araya gelmesiyle oluşmuş doğal bir şifa kaynağıdır. Mesir macununun ortaya çıkış tarihi yarım asırdan fazladır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan hastalanınca hiçbir hekim derdine derman bulamamıştır. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman da Manisa’nın başhekimi Merkez Efendi’ye mektupla annesinin hastalığını anlatır. Merkez Efendi de bu içinde 41 çeşit baharatın bulunduğu macunu hazırlar ve bu macunu yiyen Hafsa Sultan iyileşir.

41 çeşit baharat ise şunlardır:

rezene, revan kökü, portakal kabuğu, meyan balı, ma-i leziz, limon tuzu, kişniş, kırım tatar, kimyon, kebabiye, karanfil, karabiber, kalbarda, kakule, iksir, Hindistan çiçeği, hıyarşemse, havlıcan, hardal tohumu, dar-ı fülfül, damla sakızı, çörekotu, çöpçün, çivit, anason, zulumba, zerde çöp, zencefil, yeni bahar, udülkahr, vanilya, tiryak, teke mersini, tarçın çiçeği, tarçın, şeker, şamlı ve şanslı, sinameki, sarı halile, safrandır.

Su, şeker ve limon tuzu kaynatılıp kıvama gelince 1 gün bekletiliyor ve 41 çeşit baharatla birleştirilip harmanlanıyor. Böylece şifalı mesir macunu ortaya çıkmış oluyor.
Mesir macunu özellikle kış aylarında tüketilirse soğuk algınlığı, grip gibi daha çok kışın yakalanan hastalıklara şifa oluyor.

Mesir macunun faydaları: iştah açar, kan dolaşımını hızlandırır, cinsel gücü artırır, yorgunluğu giderir, hormonları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır.
Mesir macunu yemek elbette çok faydalıdır ama kimin ne kadar yemesi gerektiği de önemli bir konudur. Yetişkinler günde 3 öğün 1 çorba kaşığı kadar mesir macunu yiyebilir; çocuklar ise 3 öğün 1 çay kaşığı kadar yiyebilir. Yalnız mesir macunu içerik yönünden oldukça zengin olduğu için içindeki maddelerden bir ya da birkaç tanesi alerji yapabilir. Çocukların bünyesine ağır gelebilir. Bunun için mesir macunu tüketirken ya da çocuklara tükettirirken dikkatli olmakta fayda vardır. Alerjik reaksiyonlara karşı az miktarla tüketmekle başlanmalıdır. Eğer olumsuz bir etki görüldüğünde tüketilmemelidir.

Mesir macunu çok yararlıdır ama çok tüketildiğinde zararları da mevcuttur. Bu zararları sıralarsak:
1- Mide hastalarını rahatsız eder. Özellikle baharatlar mide rahatsızlığı olanlar ve midesi hassas olanlar için olumsuz etki yaratır.
2- Şeker hastalarını rahatsız eder. Mesir macunun bileşiminde şeker temel maddelerden biri olduğu içi şeker hastaları bu macunu yerler ise kandaki şeker oranı yükselir.
3- Şişmanlığa sebep olur. Oldukça yoğun bir içeriğe sebep olmasından ve iştah açıcı özelliğinden dolayı fazla tüketildiği zaman fazla kilolara sebep olabilir.
4- Basura sebep olur. Baharatlar basura sebep olabilir. Basuru olanlar ise mesir macunu yediklerinde daha çok rahatsızlık hissederler.
5- Karaciğer hastalarını rahatsız eder. Karaciğer ve mesane hastaları çok dikkatli olmalı hatta mesir macununu tüketmemelidir.
Mesir macununu bulmak isteyenler doğal ürünlerin satıldığı yerlere, aktarlara bakmaları gerekir. Özellikle İstanbul’da Şenliklerde, Ramazan Ayında yapılan etkinliklerde mesir macununu kolaylıkla bulabilirler.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mesir Macunu MEsir Macununun Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zen

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak...

Kakao Tozunun Sağlığa Ve Güzelliğe Faydaları
Kakao Tozunun Sağlığa Ve Güzelliğe Faydaları

Yaklaşık 5000 sene önce Güney Amerika’da evcilleştirilen kakao ağaçları, artık dünyanın dört bir yanındaki ekvator bölgelerinde bulunabilir. Kakao tozu, boyu 4 ile 15 metre arasında değişebilen, Malvaceae (ebegümecigiller) ailesine dahi olan kakao ağacının (Theobroma cacao) meyvelerinin içinde bulun

Yaklaşık 5000 sene önce Güney Amerika’da evcilleştirilen kakao ağaçları, artık dünyanın dört bir yanındaki ekvator bölge...

Hamilelikte Kivinin Faydaları
Hamilelikte Kivinin Faydaları

Hamilelik sürecinde tüketilmesi gereken en önemli besinler meyvelerdir, özellikle vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan kivi bu meyvelerin arasında yer alır. Hamileliğiniz boyunca kiviyi salatanın içerisinde, meyve suyunda ve ara öğünlerde mutlaka tüketmelisiniz.

Hamilelik sürecinde tüketilmesi gereken en önemli besinler meyvelerdir, özellikle vitamin ve mineral değeri oldukça yüks...