Ada Soğanı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

30 Mart 2020

Ada Soğanı, Güney Asya ve Balkanlar bölgesinin güney kısımlarında yetişen, genellikle 50-150 cm arası boyutlara ulaşabilen Zambakgiller familyasından bir bitki çeşididir. Ada Çayı bitkisinin uzun ve sivri gibi gözüken yaprakları mevcuttur. Yeşil ve beyaz damarlı çiçeklere sahiptir. Bitkinin soğan yaprakların en alt kısmında bulunur ve zehirlidir.

Ada çayı bitkisinin içerisinde organik asitlerin büyük çoğunluğu, saponin, tanen, müsilaj ve çok sayıda glikozit maddesi bulunur. Bulunan bu maddelerin bazıları insan vücuduna yararlı olabilir ama diğer maddeler ise çok zararlıdır.

– Ada soğanı bitkisinin soğan kısımları Sonbahar mevsiminde toplanır. Soğanların orta kısımları ince ince dilimlenir ve nemden uzak bir mekan da kurutulur. Kurutulmuş soğanlar iyice dövülerek toz haline getirilir ve genellikle bal, sirke, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Ada Soğanı Faydaları

– İltihaplı bölgelere iyi gelir, iltihabın azalmasında etkilidir.

– Bağırsakları daha çok çalıştırır ve yumuşatır, idrar sökücü etkisi vardır.

– Tek başına kullanıldığı zaman ağrısı olan bölgelere iyi gelir.

– Saçkıran tedavisinde etkilidir, hatta saç çıkartıcı etkisi olduğuna inanılır.

– Kalp güçlendirici etkisi mevcuttur. Hatta kalp ilaçlarında da kullanılır.

– Nefes darlığını azaltır.

– Böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. Böbrek taşlarını tetikleyebilir ve sancıların artmasına sebep olabilir.

– Ada soğanı zehirli bir bitki olduğundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır hatta mümkünse bir uzman yardımı ile kullanılmalıdır yoksa zehirlenme gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ada Soğanı Ada Soğanının Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Su İçme Hakkında Her Şey
Su İçme Hakkında Her Şey

Elbette, su içmek sizin için iyidir - su vücudunuz için pek çok önemli şey yapar. Ama şişelenmiş suyun benzin fiyatının dört katından fazla olduğunu biliyor muydunuz? Ve dünyadaki suyun ancak %1'inin içilmesi güvenli mi?

Elbette, su içmek sizin için iyidir - su vücudunuz için pek çok önemli şey yapar. Ama şişelenmiş suyun benzin fiyatının ...

Kuru İncirin Faydaları
Kuru İncirin Faydaları

İncir bir damlayı andıran özel bir meyvedir. Aşağı yukarı baş parmak boyutlarında olan, içinde küçük çekirdekler olan ve yenebilir mor veya yeşil kabuklara sahip olan bu meyvenin taze halinin etli kısmı pembedir ve yumuşak, tatlı bir tada sahiptir.

İncir bir damlayı andıran özel bir meyvedir. Aşağı yukarı baş parmak boyutlarında olan, içinde küçük çekirdekler olan ve...

İyi Yaşlanmak İster misiniz? Bu Popüler Mavi Bölge Ekmeğini Her Gün Yiyin
İyi Yaşlanmak İster misiniz? Bu Popüler Mavi Bölge Ekmeğini Her Gün Yiyin

Nişastalı ekmek genellikle uzun ömürlü gıdaların başında gelmez. Bu nedenle, bir tür somunun daha uzun bir yaşam sürmekle bağlantılı olduğunu öğrendiğinizde muhtemelen şaşıracaksınız: tam tahıllı ekşi hamur.

Nişastalı ekmek genellikle uzun ömürlü gıdaların başında gelmez. Bu nedenle, bir tür somunun daha uzun bir yaşam sürmekl...