Ada Soğanı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

30 Mart 2020

Ada Soğanı, Güney Asya ve Balkanlar bölgesinin güney kısımlarında yetişen, genellikle 50-150 cm arası boyutlara ulaşabilen Zambakgiller familyasından bir bitki çeşididir. Ada Çayı bitkisinin uzun ve sivri gibi gözüken yaprakları mevcuttur. Yeşil ve beyaz damarlı çiçeklere sahiptir. Bitkinin soğan yaprakların en alt kısmında bulunur ve zehirlidir.

Ada çayı bitkisinin içerisinde organik asitlerin büyük çoğunluğu, saponin, tanen, müsilaj ve çok sayıda glikozit maddesi bulunur. Bulunan bu maddelerin bazıları insan vücuduna yararlı olabilir ama diğer maddeler ise çok zararlıdır.

– Ada soğanı bitkisinin soğan kısımları Sonbahar mevsiminde toplanır. Soğanların orta kısımları ince ince dilimlenir ve nemden uzak bir mekan da kurutulur. Kurutulmuş soğanlar iyice dövülerek toz haline getirilir ve genellikle bal, sirke, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Ada Soğanı Faydaları

– İltihaplı bölgelere iyi gelir, iltihabın azalmasında etkilidir.

– Bağırsakları daha çok çalıştırır ve yumuşatır, idrar sökücü etkisi vardır.

– Tek başına kullanıldığı zaman ağrısı olan bölgelere iyi gelir.

– Saçkıran tedavisinde etkilidir, hatta saç çıkartıcı etkisi olduğuna inanılır.

– Kalp güçlendirici etkisi mevcuttur. Hatta kalp ilaçlarında da kullanılır.

– Nefes darlığını azaltır.

– Böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. Böbrek taşlarını tetikleyebilir ve sancıların artmasına sebep olabilir.

– Ada soğanı zehirli bir bitki olduğundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır hatta mümkünse bir uzman yardımı ile kullanılmalıdır yoksa zehirlenme gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ada Soğanı Ada Soğanının Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Susamın Kullanımı Ve Faydaları
Susamın Kullanımı Ve Faydaları

Susam (Sesamum indicum), tohumları, dünyadaki en eski besinlerden biridir. Simit ve poğaçalarda, ayrıca et ve tavuk yemeklerinde kullanılmasının yanı sıra tahin de susam tohumlarından yapılır.

Susam (Sesamum indicum), tohumları, dünyadaki en eski besinlerden biridir. Simit ve poğaçalarda, ayrıca et ve tavuk yeme...

A Vitaminin Faydaları
A Vitaminin Faydaları

A vitamini, yağda çözülebilen ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Genlerin korunmasına ve hatasız kopyalanmasına yardımcı olan A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan sağlanabilir.

A vitamini, yağda çözülebilen ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Genlerin korunmasına ve hata...

Makrobesinler Vs. Mikron Besinler
Makrobesinler Vs. Mikron Besinler

Besinler, vücudun temel işlev için ihtiyaç duyduğu gıdalarda bulunan bileşiklerdir. İnsan vücudu besinleri kendisi üretemediğinden, beslenmede gereklidir ve enerji, büyüme, üreme ve hastalıkların önlenmesi için kullanıldığı için insan sağlığı için gereklidir.

Besinler, vücudun temel işlev için ihtiyaç duyduğu gıdalarda bulunan bileşiklerdir. İnsan vücudu besinleri kendisi ürete...