Tatlı Patatesin İyileştirici Ve Besleyici 7 Özelliği

28 Ekim 2021

Yer elması genelde tatlı patates olarak bilinen bir kök sebzedir ve oldukça lezzetlidir. Bazı yemeklere özel bir dokunuş yapmak istediğinizde yer elması eklemek iyi bir seçenek olabilir. Hamileyseniz ve tatlı patates yiyorsanız, folik asit açısından çok zengin olan bu sebzenin besleyici özelliklerinden bebeğiniz de faydalanabilir.
Tropik kökenli bir sebze olsa da tatlı patatesi dünyanın her yerinde bulmak mümkündür. Önceleri şekerli tadı nedeniyle popüler olmuştur. İnsanlar bu sebzeyi, tatlı olması nedeniyle, ana yemeklerin dışında tatlılarda da kullanmışlardır.
Tatlı patatesi pişirmek kolaydır. Tek yapmanız gereken fırınlamak, kaynatmak veya onları istediğiniz malzemelerle birlikte karıştırmaktır. Aşağıda, tatlı patatesin özellikleriyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cilt Bakımı İçin Harikadır
Sevsek de sevmesek de cildimiz güneşe maruz kalır. Güneşe maruz kalmak cildimizde lekelerin oluşmasına yol açabilir. Böylece doğal olarak cildin rengi zamanla solar.
Bu doğal süreci durdurmak için beslenme programınıza tatlı patatesi dahil etmelisiniz. Çünkü tatlı patates beta-karoten (cildi temiz ve ışıl ışıl tutmak için temel element) açısından zengindir.

Görme Sorunlarını İyileştirir
Bunun sebebi A vitaminidir. Tatlı patates görme problemlerini iyileştirmek için harikadır çünkü içlerinde görmek için çok önemli olan elementlerden biri vardır. Hatta katarakt, glukoma ve gece körlüğü gibi görme sorunları için yapılan terapileri tamamlaması için tavsiye edilir.
Görme sorunlarınıza iyi gelmesi için besleyici özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmalısınız. Bu nedenle de haftada en az 3 kez tatlı patates yemelisiniz.

Kan Dolaşımının İyileşmesine Yardımcı Olur
Vitaminlerin yanı sıra antioksidanlar içerirler. Kanın kalınlaşmasına ve normal bir şekilde akamamasına neden olan yüksek kolesterol seviyesi sorununu azaltmaya yardımcı olurlar. Tatlı patates kalp ve serebrovasküler sağlık için harika bir müttefiktir.
Ayrıca konsantre olmanıza ve bilgileri işleme yeteneğimizi artırmaya yardımcı olurlar. Bunun nedeni tatlı patates tükettiğimizde beynimizin daha iyi beslenmesidir.

Harika Bir Ağrı Yatıştırıcıdır
Tatlı patatesin iyileştirici ve besleyici özelliklerinden biri de anti-enflamatuvar işlevi görebilmesidir. Bunu içerdiği polifenol sayesinde yapar. Bu bileşen rahatsızlığı ve ağrıyı gözle görülür biçimde azaltır. Eski sıradan ağrı yatıştırıcılara benzemez.
Ağrıyı yok etmesinin yanında şişmeleri de önler. Bu yüzden eklem ağrınız, migreniniz veya kas kasılmalarınız varsa tatlı patatesi beslenme programınıza eklemek iyi bir fikirdir.

Artık Toksinleri Yok Eder
Maalesef bir şeyler yerken ve içerken, tam olarak umduğunuz gibi olmayan yiyecekleri tüketirsiniz. Gıda boyaları, tatlandırıcılar, kireç ve kurşun gibi maddeler vücudunuza girerler ve sizin bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey yoktur.
Ancak onları yok etmenin bir yolu vardır çünkü tatlı patateste önemli miktarda glutatyon bulunur. Glutatyon serbest radikalleri ve ağır metalleri yok etmeye yardımcı olur. Parasetemol gibi ilaçların kullanıldığı durumlarda bile tatlı patates bu toksinleri yok etmeye yardımcı olabilir.

Diyabeti Önler
Daha önceki yazılarımızda şeker tükettiğimizde neler olduğundan bahsetmiştik. Şekerin tadı o kadar iyidir ki bağımlılık yapabilir. Bununla birlikte glikoz sağlığınız açısından tehlikelidir. Bu yüzden farklı alternatifler aramalısınız.
Tatlı patates, şekerin ve katkı maddesi, tatlandırıcı v.b. oranı yüksek olan diğer yiyeceklerin yerine geçebilecek iyi bir alternatiftir.
Ayrıca yüksek miktarda lif içerdiği için tok hissetmenize de yardımcı olacaktır. Tatlı patates yiyerek kendinizi aç hissetmekten ve öğün aralarında işlenmiş atıştırmalık gıdalara saldırmaktan kurtulabilirsiniz.

Hamilelik İçin Folik Asit
Bir kadın hamile kaldığında folik asit almaya başlamalıdır. Bu, bebeğin gelişiminin ilk aşamasında önemli bir maddedir. Folik asit eksikliği fetüsün beynini ve omurgasını etkileyebilir.

Tatlı patatesin iyileştirici ve besleyici özellikleri doğal yiyeceklerin sağlık kaynağı olduğunun kanıtıdır. Bu yüzden umarız daha fazla tatlı patates yemeye başlar ve onları yüzyıllar boyunca popüler kılan faydalı özelliklerini aklınızdan çıkarmazsınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tatlı Patates Cilt Bakımı Göz Sağlığı Kan Dolaşımı Ağrı Kesici Diyabet Folik Asit

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?
Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir.

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe...

Böbrekleri Temizlemek İçin Maydanoz
Böbrekleri Temizlemek İçin Maydanoz

Maydanoz tüm dünyada popüler olan bir bitkidir. Bu bitkinin tıbbi özellikleri ve özellikle böbreklere olan faydaları birçok kişi tarafından bilinir. Böbrekleri temizlemek için maydanoz kullanabilirsiniz. Bunu biliyor muydunuz?

Maydanoz tüm dünyada popüler olan bir bitkidir. Bu bitkinin tıbbi özellikleri ve özellikle böbreklere olan faydaları bir...

Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir
Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçlarından biri olarak bilinir. Tarihte geçen anlatılara göre kara mürver; Vikinglerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için tükettikleri bir besindi. Vikinglerin denizleri kolayca aşma

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçların...