Lavanta Çayı Faydaları

22 Ekim 2021

Mavi ve mor çiçekleri, misler gibi kokusuyla bizleri büyüleyen lavanta…Taze hasat lavantalarınızı edindiyseniz onlarla kendinize sağlıklı çaylar hazırlayabilirsiniz.
Lavantanın kokusu ve aromasına hayran olmayan yoktur herhalde ama bu güzel bitkinin sağlığa faydaları da saymakla bitmiyor. Sakinleştirici etkisi ile bilinen lavanta çayının uzmanlar tarafından önerilmesinin tek nedeni tabi ki bu değil. Parfümden sabuna, aromatik yağlardan yemeklere kadar birçok şeyin içine giren lavanta bitkisinden yapılan çayın faydaları nelerdir biz biraz buna değineceğiz.

Lavanta çiçeğinin taze veya kurutulmuş tomurcuklarından yapılan çay kendine özgü lezzet ve aromatik kokusuyla daha demlerken bile ruhunuzu dinlendirmeye başlar. Lavanta çayı neye iyi geliyor dilerseniz biraz göz atalım.

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?
Lavantanın en bilinen özelliği sakinleştirici etkisi ve ağrı kesici özelliğidir. Romatizma ağrıların azaltılmasına da destek olabilmektedir. Çok eski zamanlardan beri vücut ağrılarını dindirmek için kullanılan yağının bu özelliğinden bahsedildiğine pek çok filmde bile rastlayabilirsiniz.

Hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifleten lavanta aynı zamanda iltihabı azaltabilen ve bir dizi ciddi rahatsızlığı önleyebilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde etkilidir.
Kasların ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltarak ağrıyı hafifletir. Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmaya yardımcı olduğundan özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilmektedir.
Kan pıhtılaşması riskinin azaltılmasına yardımcı olduğundan kalp hastalıklarında önleyici rol üstlenir. Rahatlatıcı etkisi sayesinde stres ve kaygıyı giderdiği için kas spazmlarını da en aza indirir.
Corona virüsle savaşmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan C vitaminini yüksek oranda bünyesinde bulunduran bu çay kalsiyum ve magnezyum da içerir. Bu sayede bağışıklık sağlığını destekler ve insan vücudunun enfeksiyonlarla savaşmasını kolaylaştırır.
Etkili kokusu sayesinde solunum problemlerine ve bulantı şikâyetlerine iyi gelir.
Bu çayın antioksidan özelliği karaciğer açısından oldukça faydalı olmasını sağlar. Karaciğerin düzenli çalışmasına destek olurken, toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardım eder.

Ayrıca cilt sağlığımıza da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yağ bezeleri tedavisi için ılık haldeki çayı bir pamuk yardımıyla yağ bezelerinin üzerine uygulayabilirsiniz.

Lavanta Kokan Saçlar…
Saç dökülmesi yahut kepeklenme probleminiz varsa saçınızı bir de lavanta çayıyla yıkamayı deneyin. Peki, her derde deva bu çayı saça nasıl uygulayacaksınız? Demleyip ılımaya bıraktığınız çayı, yıkanmış temiz saçınıza uygulamanız gerekiyor. Yarım saat saçınızda beklettikten sonra yine ılık suyla hafifçe durulayabilirsiniz. Lavanta çayının saç köklerinde kan akışını hızlandırdığı düşünüldüğünden, canlı ve güçlü saçlar elde etmenize yardımcı olacağı söyleyebiliriz.

Lavanta Çayı Nasıl Demlenir?
Bir bardak kaynatılmış suya, bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta ekleyerek yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sahlep Ve Faydaları
Sahlep Ve Faydaları

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitkidir. Genelde mor renkli çiçekleri ile tanınır fakat saf bir beyaz renkte olan çiçeklere sahip türleri de mevcut. Yapraklarında koyu mor noktalar bulunur.

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitki...

Kabak Çekirdeğinin ve Yağının Faydaları
Kabak Çekirdeğinin ve Yağının Faydaları

Güçlü antikonserojen etkiye sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği ayrıca yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin faydaları neler

Güçlü antikonserojen etkiye sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeğ...

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryllidaceae) aittir. Prehistorik çağlardan beri yetiştirilen bu sebze salataların favorisidir. Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler bu sebzeyi yetiştirmiş ve kullanmıştır. Ye

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryl...