Saç Gelişimi Ve Sağlıklı Cilt İçin En İyi Vitaminler

14 Ekim 2021

İçeriden nasıl fit olunur? Bu, doğru bir şekilde ele alınması gereken sık sorulan bir sorudur. Hem iç sağlığımız hem de dış sağlığımız; Görünüşümüz esas olarak diyetimizden etkilenir ve sistemimize yeterli miktarda besin alıp almadığımıza bağlıdır.
Sağlıklı bir diyet, vücudunuz bunları tükettiğiniz yiyecekler yoluyla emmiyorsa, doktorunuz tarafından önerilen bazı takviyeleri almayı da içerebilir. Günlük alımınıza vitaminler, şifalı bitkiler ve mineraller ekleyerek sadece saçlarımız ve cildimiz fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda optimum sağlık seviyesine de ulaşırız. Doğru vitaminleri ve diğer takviyeleri seçmek oldukça karmaşık görünebilir ve kendi başınıza herhangi bir adım atmadan önce mutlaka bir doktora danışarak yapılmalıdır.

Belirtilere Neden Olan Nedir?
Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Mayo Clinic'e göre saç dökülmesi, kırışıklıklar ve sağlıksız saç ve cildin diğer semptomları vücudumuzdaki serbest radikallerden kaynaklanır. Bu serbest radikaller hücrelerimizi parçalayarak çeşitli semptomlara neden olur.
Saç büyümesini teşvik eden vitaminler, antioksidan görevi gördükleri için serbest radikallere karşı savaşmaya da yardımcı olur. Günlük beslenme alışkanlıklarımıza uygun vitaminleri dahil ederek ve genel günlük rutinimize dikkat ederek mükemmel sonuçlar elde edebiliriz.

İyi Vitamin Seçimi
Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden muzdaripseniz, saçınızın ve cildinizin görünümünde kendini gösterecektir. Örneğin, saçlar parlaklıktan yoksun olma eğilimindedir, bunun yerine B vitamini eksikliğinde donuk ve cansız görünürler. Bu durumda en iyi seçimin aktif B vitaminleri içeren iyi bir multivitamin kompleksi olduğunu belirtilir.
Alınması önerilen diğer vitaminler şunlardır: saç büyümesi için B1 ve D vitaminlerinin yanı sıra saça canlılık ve parlaklık verdiği için E vitamini. Ulusal Sağlık Enstitüsü, A vitamininin hücre büyümesini normalleştirmeye yardımcı olduğu ve hücre yenilenme hızınızı artırdığı için saçınız ve cildiniz üzerinde de etkisi olduğunu söylüyor. C vitamini, kolajen oluşumunda önemli bir rol oynadığı için cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir; kollajen, cilt üretimini uyaran ve cildinizi elastik tutan bir proteindir.
C vitamini vücudumuz üretmediği ve saklamadığı için takviye yoluyla alınmalıdır.

Etkili Mineraller
Mineraller söz konusu olduğunda çinko saç rengini etkiler, bu nedenle eksikliği gri saçlara yol açar. Magnezyum saçı daha güçlü hale getirirken, niasin ve demir hem saç büyümesini teşvik eder hem de demir olmadan saçlar mat, ince ve kuru hale gelir.
Demir ıspanak, kaju ve istiridyede bulunur. Bu mineral B vitaminlerini harekete geçirerek cildinizin parlamasına ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ancak demir takviyesi sadece demir eksikliği olan hastalara önerilir. UCLA'daki David Geffen Tıp Fakültesi'nde klinik dermatoloji eğitmeni olan Soheil Simzar'ın belirttiği gibi, çok fazla demir cilt yapılarında serbest radikal hasara neden olabileceğinden, ne kadar demir almanız gerektiğine doktor karar verir.

Enerji ve Uykunun Saç ve Cilt Sorunları İle İlişkisi
Optimum sağlığımız çoğunlukla günlük rutinimize bağlıdır - ne kadar uyuduğumuz, ne yediğimiz ve enerjimizi yüksek tutmak için ne yaptığımız. Vücudun belirli vitamin ve minerallerden yoksun olması durumunda, dinlendirici bir gece uykusu bazen kesintiye uğrar. Ayrıca vücudumuz, çekirdekten gelen yeterli miktarda depolanmış enerjiye sahip olmalı ve hızla tüketilen enerjiyi tüketmemelidir. Enerjiyi artırmak söz konusu olduğunda aktif B12 ve folik asit önerilirken, B3, D vitaminleri ile magnezyum ve melatonin uyku sorunlarına yardımcı olur.

Sağlık uzmanları cilt ve saç sorunlarını ele alırken genellikle belirli yüksek kaliteli takviyeleri önerir. Bu takviyeler, genel sağlığımız için iyi bir diyet, yeterli uyku ve rahat bir zihin kadar saçınızın sağlığı için gerekli olan vitaminleri içerir.
En yaygın sağlık sorunları, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden yoksun düzensiz bir diyetten kaynaklanır. Unutmayın, kendimizi içeriden sağlıklı hale getirirsek, güzelliğimiz dışarıda parlayacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Saç Sağlığı Saç Bakımı Cilt Sağlığı Cilt Bakımı Vitamin Mineral Uyku

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kanola Yağının Sağlığa Etkileri
Kanola Yağının Sağlığa Etkileri

Kanola yağı, sayısız paketlenmiş gıda ürününde bulunan bitkisel bazlı bir yağdır ve hayvansal yağlar ve tereyağına kalp-sağlıklı bir alternatif olarak lanse edilmiştir.

Kanola yağı, sayısız paketlenmiş gıda ürününde bulunan bitkisel bazlı bir yağdır ve hayvansal yağlar ve tereyağına kalp-...

Meyan Kökü Nedir, Neye İyi Gelir?
Meyan Kökü Nedir, Neye İyi Gelir?

Hem Doğu hem de Batı beslenme kültüründe önemli bir yer tutan meyan kökü, alternatif tıp alanında çok önemli bir değere sahiptir. Ancak uyarmakta fayda var ki, günümüzde piyasada satılan meyan kökü şekerleri ve tatlıları aslında çok düşük miktarda meyan kökü içeriyor, bunun yerine anason tohumu yağı

Hem Doğu hem de Batı beslenme kültüründe önemli bir yer tutan meyan kökü, alternatif tıp alanında çok önemli bir değere ...

Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar
Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe atmaya yeltendiğinizde, anımsadığınız bu sözün, sizi de duraksattığı muhakkak olmuştur. İçeriğinin yanında kabuğunun da değerlendirilmesi önerilen meyvelerden bazılarına bir göz ata

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe a...