Sağlıklı Beslenme Hakkında 6 Efsane Ve Gerçekleri

10 Ekim 2021

Tıpkı dünyadaki her şey gibi, yediğimiz yiyeceklerle ilgili de bazı efsaneler var. Kanıtlanması gerekmez; bir kişinin yumurtaları çok sık yemenin içerdiği kolesterol nedeniyle sağlıksız olduğu söylentisine kapılması yeterlidir ve bu bir anda gerçekmiş gibi algılanır.
Bunlardan bazıları sadece efsanedir, bu yüzden inanmış olabileceğiniz bazı efsane örneklerine bir göz atın ve hadi bu efsaneleri bir kez ve herkes için çürütelim.

Gece Yemek Yemek Şişmanlatır
Buradaki gerçek biraz daha karmaşık, çünkü her şey kendi kişisel yeme alışkanlıklarınıza bağlı. Günlük kalori alımınızı aşmadığınız sürece, ne zaman yerseniz yiyin yağ almamalısınız. Ancak, geceleri yemek yemenin gerçekten biraz karmaşık olabileceğine dair bazı gerçekler var. Gece geç saatlerde atıştırmalıklarla kendinizi şımartırsanız, ertesi sabah kendinizi tok hissedebilirsiniz ve bu da günlük yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilir. Yani gece yemek yemenizde bir sakınca yok ama ne yediğiniz ve ne içtiğinize dikkat edin. Uyurken kan şekerinizin yükselmesini önlemek istediğiniz için şeker oranı düşük yiyecekler yemek çok önemlidir.

Satın Almaya Hazır Gıdaların Tümü Sağlıksızdır
Bazıları karın kaslarının mutfakta yapıldığını söylüyor. Belki. Ancak daha sağlıklı olduğu için her zaman evde yemek pişirmeniz ve evde yemek yemeniz gerektiği de söyleniyor. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da, satın alabileceğiniz ve hala çok sağlıklı olan bazı yemekler var. Sürekli çalışan ve kendine yemek yapmaya vakit bulamayan kişilerin belki de en büyük sorunu bu. Sağlıklı yemeklerin teslim edilmesini seçmek harika bir seçenektir ve bunları kendiniz pişirmemiş olsanız bile, yine de elde edebileceğiniz en sağlıklı seçenektir. Yemek istediğiniz yemeği seçebilir, malzemelere göz atabilir ve tüm hafta için bir plan yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek isteyen ancak evde yemek yapmaya vakti olmayan ve işe öğle yemeğini yanında götüren herkes için kesinlikle harika bir seçenek.

Diyet Soda Normal Sodadan Daha İyidir
“Daha sağlıklı olmaya çalıştığınız” için kaç kez diyet soda satın aldınız? Diyet gazlı içeceklerin normal gazlı içeceklerden daha az kalori içerdiği doğrudur. Ancak diyet gazozlarda bildiğinizden daha fazla gizli ve zararlı içerik var. Diyet soda, şekerin yerini alan ve vücudunuza ve dişlerinize zarar verebilecek kendi yapay tatlandırıcısına sahiptir. Vücudunuzun daha fazla şeker istemesine neden olur ki bu kesinlikle sağlıksız bir seçenektir. Yine de normal sodanın daha iyi olduğunu düşünmeyin! Düzenli olarak soda tüketirseniz, kalp krizi geçirme olasılığınız %20 daha fazladır, ancak astım, diş çürükleri ve osteoporoz geliştirme olasılığınız daha yüksektir, dişlerinize verdiği zarardan bahsetmiyorum bile…

C Vitamini Daha Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur
Ne zaman hafif bir üşütmüş gibi hissetsen, süpermarkete koşarsın ve buzdolabını portakal ve limonla doldurursun, çünkü C vitamini seni daha sağlıklı tutabilir. Bu her zaman böyle değildir. Birkaç araştırma örneği, C vitamininin maratoncular, kayakçılar ve Kuzey Kutbu altı egzersizlerinde askerler dışında soğuk algınlığını önlemediğini göstermiştir.

Kale En Sağlıklı Sebzedir
Herkes lahananın tüm sebzelerin en sağlıklısı olmasını bekler. Hastalık Kontrol Merkezi yakın zamanda besin yoğunluğuna göre sıralanmış bir meyve ve sebze listesi yayınladı ve lahana şaşırtıcı bir şekilde listenin başında değil, aslında 15. sırada. Su teresi, pazı ve ıspanak gibi yeşilliklerden sonra bile sıralandı. Bununla birlikte, lahana, A, K, C ve B6 vitaminleri de dahil olmak üzere bol miktarda vitamin içerir. Bunun dışında bu sebze manganez, kalsiyum ve folat açısından da zengindir. Bu, lahananızı çok sık yemiyorsanız, her zaman lahana smoothie içmeyi tercih edebileceğiniz anlamına gelir.

Kolesterol Nedeniyle Yumurtadan Uzak Durun
İnsanlar, yediğiniz yumurta sayısına dikkat etmeniz gerektiğini ve yüksek kolesterol nedeniyle haftada üç defadan fazla yumurta yememeniz gerektiğini söylüyorlar. En son araştırmalar, aslında buna katkıda bulunmadıklarını gösteriyor – aslında yumurtalar demir, zing, zeaksantin ve D vitamini gibi birçok besin kaynağı.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Besinler C Vitamini Kale Kolesterol Yumurta

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde organlar, hücreler, dokular ve proteinler bulunurlar. Bunlar birlikte virüsler, bakteriler ve yabancı maddeler gibi hastalıklara sebep olan patojenlerle savaşırlar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde orga...

Alkali Beslenme Nedir, Nasıl Uygulanır?
Alkali Beslenme Nedir, Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda önemi anlaşılan bazı beslenme biçimlerinin adlarını daha sık duyar olduk. Bunlardan biri de alkali beslenme biçimi. Peki ama nedir bu alkali beslenme?

Son yıllarda önemi anlaşılan bazı beslenme biçimlerinin adlarını daha sık duyar olduk. Bunlardan biri de alkali beslenme...

Uykusuzluk, Anksiyete ve Kan Basıncı İçin Kediotu Kökü
Uykusuzluk, Anksiyete ve Kan Basıncı İçin Kediotu Kökü

Siz de uykusuzluk çekenlerden misiniz? Geceleri koyun saymaktan, nefes egzersizleri denemekten, tüm dizileri izlemekten yoruldunuz değil mi? Oysa ki sağlığımız için her gece kesintisiz 7-8 saat derin uyumamız gerekiyor. Bu uykuyu almadığımızda zaten vücut alarm vermeye başlıyor.

Siz de uykusuzluk çekenlerden misiniz? Geceleri koyun saymaktan, nefes egzersizleri denemekten, tüm dizileri izlemekten ...