Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatan 5 Besin

05 Ekim 2021

Birçok insan sıklıkla dişlerin renginin değişmesinden şikayet eder. Dişlerinizin beyaz dışında farklı bir renk almasına birçok faktör neden olabilir. Bu olduğunda, ağzınızı açmayı veya toplum içinde “peynir” demeyi zor bulabileceğiniz için kendinize olan güven seviyenizi etkileyebilir.
Dişlerinizi beyazlatmanın sayısız yolu vardır. Farklı şirketler diş beyazlatma ürünleri satmaktadır. Uyku diş hekimliği de dahil olmak üzere çok sayıda diş çözümü sunuyoruz. Ancak bu çözümler pahalı olabilir ve bunları satın almakta zorlanabilirsiniz. Bu, seçeneğiniz olmadığı anlamına gelmez.
Diyelim ki kimyasal ürünler kullanmadan dişlerinizi beyazlatmak istiyorsunuz, düzenli olarak yiyebileceğiniz doğal besinler var. Bu gıdalar, sağlığınızdan ödün vermeden dişlerinizi yavaş yavaş beyazlatacak temel besinleri içerir. Ama ondan önce, dişlerinizi renklendiren şeyleri bir düşünelim.

Dişlerin Renklenmesine Neden Olan Faktörler

Kötü Hijyen
Diş hijyeniniz hayatınızın önemli bir parçasıdır. Diş temizliğini ciddiyetle yapanlar için dişlerin renklenmesi çoğu zaman kaçınılmazdır. Dişlerinizi düzenli olarak diş ipi kullanmayı ve fırçalamayı unutmak, dişlerinizde kir birikmesine ve bu da yavaş yavaş dişlerin birikmesine neden olur. Ek olarak, profesyonel diş temizliğini atlarsanız daha sonra diş lekeleriyle uğraşmakta zorlanacaksınız.

Hastalıklar
Bazen diş renginizin değişmesi kötü diş hijyeninin bir sonucu değildir. Bunun yerine, belirli hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklar, sonunda dişlerinizin rengini bozacak olan normal diş minesi gelişimini engeller. Ayrıca kemoterapi ve boyun radyasyonu gibi bazı tıbbi tedaviler dişlerde renk değişikliğine neden olabilir.

İlaçlar
Bu garip görünebilir, ancak ilaçlar dişlerde renk değişikliği yapabilir. Kanıtlar, antibiyotikler gibi ilaçların dişlerin rengini bozabileceğini gösteriyor. Özellikle 8 yaşın altındaki çocuklarda sıklıkla mine oluşumunu etkilerler. Benzer şekilde, klorheksidin içeren yıkamalar ve ağız gargaraları da dişlerde renk değişikliğine neden olabilir. Bu, gelişim yıllarında çocukların diş bakımına özen gösterilmesini önemli hale getirir.

Çevre
Bu sürpriz olmamalı. Çevre de insan yaşamında önemli bir faktör olmuştur. Dişlerin oluşum evrelerinde fazla florür varlığı dişlerin rengini bozabilir. Aşırı florür muhtemelen diğerlerinin yanı sıra yüksek konsantrasyonda sudan, diş macunundan gelecektir. Bunu önlemek için evinizde akan suyun florür durumunu dikkatlice değerlendirmek ve ayrıca güvenli diş macunu satın almak akıllıca olacaktır.

Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatan 5 Gıda
İşte diş beyazlatma sürecinizi olumlu yönde etkileyebilecek yiyeceklerden bazıları.

Çilek
Çilekleri düzenli olarak almak, dişlerinizi beyaz durumuna geri döndürmenize yardımcı olabilir. Çilek, dişlerinizdeki lekeleri çıkarmak için ilgili ağartma özelliklerini içeren malik asit içerdiğinden işe yarar. Bu çilekleri karıştırıp dişlerinize uygulayabilirsiniz. Su ile durulamadan önce yaklaşık beş dakika kalmasına izin verin. Duruladıktan sonra dişlerinizi fırçalayın ve ardından diş ipi kullanın.
Malik asit ayrıca ağzınızdaki tükürük üretimini ve dolaşımını artırır. Tükürük her zaman lekeleri yıkayacaktır. Ağzınızın bu ıslak hali dişlerin renk değiştirmesini zorlaştırır.

Ananas
Dişleriniz pelikül ve tükürük proteinleri tarafından korunur. Pelikül tabakası dişlerinizi kaplasa da, gıda pigmentlerini kolayca emmeye meyillidir ve birikimi sonunda dişlerde renk bozulmasına neden olur.
Lekeler birikmeye başladığında, bakteriler almak için yeterli materyali alır. Diş bölgenizdeki bakterilerin varlığı ile erken müdahale etmezseniz renk değişimi yakındır.
Ancak ananas, pelikülü kolayca çözen doğal besinler içerir. Ananas, proteinleri parçalama kapasitesine sahip olan ve dolayısıyla dişlerinizdeki herhangi bir birikmeyi çözen bromelain içerir.

Süt
Yeterince süt içmek de sararmış dişleriniz için bir çözüm olabilir. Süt, minenizi beyazlatma gücüne sahip laktik asit içerir. Bunun yanı sıra, lekeleri kolayca temizleyen tükürük üretiminde de bir artışı tetikler.
Ayrıca süt, leke yıkayıcı olan Kazein olarak bilinen proteini içerir. Kazein ayrıca kavite onarımı için yararlı olan ve plak birikmesini önleyen kalsiyum fosfatlar üretir.
Uzmanlar, kazeinin dişlerin renginin değişmesine neden olmak şöyle dursun, tanenlerin dişlerde birikmesini önlediğini tespit ediyor. Ek olarak, yoğurt ve peynir gibi diğer süt ürünleri de lekeyi temizleyen yeterli miktarda laktik asit içerir.

Elma, Havuç ve Kereviz
Bu sebze ve meyvelerin üçlüsü, tükürük üretiminde artışa neden olan doğal leke çıkarıcılardır. Bu, ağzınızın yıkanma hızını hızlandırarak lekelerin yapışmasını zorlaştırır. Ek olarak, dişlerinizin rengini bozabilecek veya ağız kokusuna neden olabilecek her türlü bakteriyi çözerler. Dahası, gevrek meyveler oldukları için gevreklik faktörü, diş fırçalama maddesi olarak etkinliklerini de artırır.

Karpuz
Çileklerin malik asidi vardır ve onları etkili diş temizleme maddeleri yapan da budur. Bununla birlikte, karpuzda daha fazla miktarda malik asit bulunur ve bu da karpuzu daha da güçlü bir diş temizleme maddesi yapar.
Bazıları karpuzun lifli dokusunun lekeleri çıkarmaya yardımcı olan bir diş ovma etkisine sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek çok fazla kanıt yok. Ne olursa olsun, birçok insan dişlerini doğal olarak beyazlatmak için karpuz kullanır ve işe yaradığını söylerler.

Düzenli olarak Fırçalayın ve Diş ipi kullanın
Gıdaların dişlerinizi doğal olarak beyazlatmasının ne kadar sürdüğünü belirlemek zordur. Ticari ürünler olmadıkları için sonuç vermeleri daha uzun sürer. Bununla birlikte, zaman çerçevesinden bağımsız olarak, düzenli olarak fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan emin olmalısınız.
Yapılması gereken önemli bir şey, diş ipi kullanımı için bir program oluşturmaktır. Dişlerinizin beyazlığını korumanın en etkili yollarından bazıları fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Uzmanlar, tercihen sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez fırçalamanızı tavsiye ediyor. Ayrıca, tüm lekeleri çıkarabilmeniz için ağzınızı fırçalarken daima dikkatli olun.

Sonuç Olarak
Dişlerde renk değişikliği günümüzde oldukça yaygın bir sorundur. Sorunu çözmek için kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız, dişlerinizi kademeli olarak beyazlatmak için yukarıdaki doğal gıdalardan herhangi birini seçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey onları düzenli olarak yemek. Ek olarak, her zaman fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Bu şekilde, istediğiniz sonuçları alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Diş Sağlığı Çilek Ananas Süt Elma Havuç Kereviz Karpuz Diş Fırçalamak

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kabak Çekirdeğinin ve Yağının Faydaları
Kabak Çekirdeğinin ve Yağının Faydaları

Güçlü antikonserojen etkiye sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği ayrıca yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin faydaları neler

Güçlü antikonserojen etkiye sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeğ...

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?
Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Binlerce yıldır tüm dünyada hastalıkların tedavilerinde ve sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam alışkanlıklarında çörek otuna genişçe yer veriliyor. Çörek otu; içerdiği güçlü vitaminler, mineraller, aktif maddelerle bilim, tıp ve kozmetik dünyasının her daim ilgisini çekiyor.

Binlerce yıldır tüm dünyada hastalıkların tedavilerinde ve sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam alışkanlıklarında çörek otu...

Mangonun Faydaları
Mangonun Faydaları

Lezzetli bir meyve olan mango; içerdiği vitamin ve minerallerin yanında yüksel lifli ve antioksidanlar bakımından zengin olması sebebiyle ‘meyvelerin kralı’ olarak da adlandırılmıştır.

Lezzetli bir meyve olan mango; içerdiği vitamin ve minerallerin yanında yüksel lifli ve antioksidanlar bakımından zengin...