Mantar Nasıl Soyulur, Kararması Nasıl Önlenir?

27 Eylük 2021

Değerli besinlerle dolu, kalorileri düşük, lif ve protein kaynakları olan mantarları soyarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Lezzet bakımından mutfakların vazgeçilmezi olan mantarların kararmasını engellemek için bilinmesi gerekenleri sizler için paylaşıyoruz.


Mantar, protein bakımından oldukça zengin oldukça zengin sebzeler arasında yer alıyor. Özellikle et yemeklerin yanına yakışan mantar oldukça lezzetli ve doyurucu güçlü bir besindir. Birçok çeşidi bulunan mantar yemeklerin yanında sebze işlevi de görür. Mantarlar çok hızlı bir şekilde karardıkları için bazen yemeklerin görüntüsünü bozabilir. Bunun nedeni ise mantarın içeriğinin çoğunun su olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğinde çok su olduğu için mantarlar temizlenme esnasında çok fazla su çekerler. Pişirilirken ise ısının verdiği yoğunluktan ötürü çektikleri suyu geri salarlar. Bu yüzden de mantarlarda kararmalar meydana gelir. Bu yüzden mantarları temizlerken kararmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor.

Mantarlar Nasıl Soyulur, Kararması Nasıl Engellenir?
Mantar, doğa da yetiştiği yapısı gereği rahatlıkla soyulabilen ve soyulmadan da yenilebilen bir sebzedir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız gerekir. Şapka kısmında bulunan siyah olan bölgeleri elinizle tek tek ayırabilirsiniz. Bıçak yardımıyla rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.
• Mantarları temizleme aşamasında suyla yıkamak yerine temiz bir bezle silmeyi deneyebilirsiniz.
• Ya da mantarların ince zar tabakasını soyarken bir kapta temiz su koyun. Koyduğunuz temiz suya yarım limon sıkarak mantarların kararmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca limon sıktığınız suya dilerseniz biraz un serpiştirebilirsiniz böylece mantarların kararmasını engelleyebilirsiniz.
• Mantarların kararmaması için gerekirse mantarlarınızı çok fazla bekletmeden çabuk pişirmeniz daha doğru olur.
• Özellikle mantar pişirirken alüminyum tencere yerine teflon ve çelik tencere kullanılmalıdır. Çünkü mantar alüminyum tencerelerde pişirildiği zaman çok hızlı kararma yapabilir.
• Mantarları pişirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası mantarları yüksek ısıda pişirmek gerektiğidir. Mantarlar çok hızlı bir şekilde pişirilirse besin değerinin kaybolmaması açısından çok önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mantar

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hindistan Ceviz Yağının 10 Muhteşem Kullanımı
Hindistan Ceviz Yağının 10 Muhteşem Kullanımı

Hindistancevizi yağı şu anda ilgi odağında zamanının tadını çıkarıyor ve hemen hemen her şeyi tedavi edebilen çok yönlü harika bir yağ olarak lanse ediliyor. Ama durum gerçekten böyle olabilir mi? Bu kadar basit bir şey gerçekten bu kadar şaşırtıcı olabilir mi?

Hindistancevizi yağı şu anda ilgi odağında zamanının tadını çıkarıyor ve hemen hemen her şeyi tedavi edebilen çok yönlü ...

Kuru Saçları İyileştirmek İçin7 Yöntem
Kuru Saçları İyileştirmek İçin7 Yöntem

Kuru saçlar pek çok kişinin sorunudur: Saç kırıkları, kıvrılmalar, dolaşmalar ve kırılganlık. Kuru saç genetik bir sorun olabilir. Ancak aynı zamanda çoğumuzun her gün kullandığı kimyasal maddelerin ve sıcaklığın da sonucudur.

Kuru saçlar pek çok kişinin sorunudur: Saç kırıkları, kıvrılmalar, dolaşmalar ve kırılganlık. Kuru saç genetik bir sorun...

Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları
Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konfor katabilir ve misafirlerinizin beğenisini kazanmanızı sağlayabilir. Ev dekorasyonunuzda cam ve seramik ürünler kullanmak, evinizi farklılaştıran küçük ancak son derece etkili det

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konf...