Soğan Doğramanın Püf Noktaları

29 Temmuz 2021

Mutfakta her yemeğe konulan ve yemeklere verdiği lezzetiyle yemeklerin vazgeçilmez ürünü olan soğan en temel besin kaynağı olan yiyeceklerimiz arasında yer alır. Genelde kadınlar yemek yaparken soğanı doğramakta zorluk yaşarlar. Göz yaşarıcı olduğu için soğanı doğrarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor.
Türk kültüründe yemeklerde en çok kullanılan ve mutfağımızdaki en vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan soğan içeriğinde barındırdığı kükürt, lif, B ve C vitamini açısından oldukça zengin besin kaynağıdır. Kuru Soğan, kan şekerini dengeler ve şeker hastalığına iyi gelir. Birçok faydası ile tıptaki adını en doğal mucize ilaç olarak almıştır. Üretim yeri Batı Asya olan soğanın küçüğü ve yeşil yaprakları, Türkiye’de yemeklere tat vermek için kullanılır. Beyaz soğan, kırmızı soğan ve sarı soğan gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Her birinin lezzeti farklı olsa da yemeklik doğranan soğanlar bazen zor olabiliyor. Özellikle kalabalık ailelerde çok yapılan yemekler için fazlaca doğranmak zorunda kalınan soğanı doğrarken gözleri yaşartıp soğan doğramayı daha çekilmez hale sokuyor. Soğan doğrarken uygulayacağınız birkaç teknikle soğan doğramada hem zamandan kazanmış olursunuz hem de daha kolay hale getirebilirsiniz. İşte soğan doğramanın püf noktaları:

Soğan Nasıl Doğranır?
Yemek yaparken en çok kullandığımız soğanı yemekler salatalar için doğrarken 2 şekilde doğrama işlemini yapabilirsiniz. Bunlardan ilki piyazlık (yani yarım ay şeklinde) doğramak, diğeri ise yemeklik yani küp küp şeklinde doğrama işlemidir.
Piyazlık soğanı özellikle sebze ve et sote yemekleri için doğrayabilirsiniz.
Küp küp doğranan soğanı küpleri küçülterek çoban salata ya da farklı salata tariflerinde kullanabiliriz.

Soğan soyarken gözlerinizin yanmaması için:
Soğan doğrarken gözyaşlarınızın akmaması için kesme tahtasını lavabonun yakınına alın ve suyu açarak soğanları doğrayın. Böylelikle gözleriniz yaşarmayacaktır.


İkinci bir yöntem ise: Soyduğunuz soğanları buzdolabında biraz beklettikten sonra soğuk bir şekilde doğrama işlemine yapmaktır. Bu şekilde gözleriniz soğandan yanmaz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Soğan Soğan Doğramak

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Doğal Ve Sağlıklı Yemekler İçin Granit Ürünler
Doğal Ve Sağlıklı Yemekler İçin Granit Ürünler

Mutfaklar için yeni sayılabilecek granit tencereler hem sağlıklı yapılarıyla hem de doğal özellikleriyle vitrinlerde ön sıralara yerleşmeyi başardı.

Mutfaklar için yeni sayılabilecek granit tencereler hem sağlıklı yapılarıyla hem de doğal özellikleriyle vitrinlerde ön ...

Yeşilliklerinizi Uzun Süre Taze Saklamanın Yolları
Yeşilliklerinizi Uzun Süre Taze Saklamanın Yolları

Maydanoz, dereotu, nane gibi hoş kokulu yeşillikler mutfaklarımıza hem sağlık hem de lezzet katan çok önemli malzemeler. Ancak bir kusurları var ki o da çok çabuk solmaları. İnternette bu yeşillikleri taze tutmak için çok sayıda öneri bulunuyor. Sizin için bu önerileri artıları ve eksileriyle değerl

Maydanoz, dereotu, nane gibi hoş kokulu yeşillikler mutfaklarımıza hem sağlık hem de lezzet katan çok önemli malzemeler....

Sıcak Günlerde Serin Kalmanıza Yardımcı Olacak 6 Basit İpucu
Sıcak Günlerde Serin Kalmanıza Yardımcı Olacak 6 Basit İpucu

Ülke genelinde yaygın olan yüksek ısı vakaları, giderek daha fazla insanı ısıyla ilgili hastalık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Isı dalgalarına hazırlanmanın ve güvenliğinizi sağlamanın yolları vardır.

Ülke genelinde yaygın olan yüksek ısı vakaları, giderek daha fazla insanı ısıyla ilgili hastalık tehlikesiyle karşı karş...