Guava Meyvesine Dair Bilinmesi Gereken Her Şey

19 Eylük 2021

Anavatanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinen guava, tropikal bir meyvedir. Yaklaşık 100 farklı türü bulunan guavanın en çok bilinen türü, elma guavadır. Günümüzde Hawaii, Karayipler, Güney Asya ve Afrika'da ziraati yapılan guava, Pakistan ve Hindistan'da çiğ olarak tüketilir. A, B ve C vitamini bakımından zengin olan guava, kan basıncını dengeler. Diyet lifi içerdiği için, düşük kalorilidir. Ancak guavanın faydaları, türüne göre değişiklik gösterir. Ülkemizde Mersin'de yetiştirilen bu meyve, farklı tariflerin içerisinde kullanılabilir.

Guava Nasıl Seçilir?
• Guavanın olgun olup olmadığını anlamak için, avcunuzun içine alın ve parmaklarınızla hafifçe sıkın. Eğer kolayca eziliyorsa olgun demektir.
• Bir guava ne kadar yumuşaksa, lezzeti de o kadar fazladır. Bu yüzden guava alırken en yumuşağını seçmeye dikkat edin.
• Guava olgunluğa bağlı olarak 1-2 gün içerisinde tüketilmelidir.
• Guava seçerken, üzerinde herhangi bir leke olup olmadığını bakın. Eğer guavada leke varsa meyve bozuk olabilir veya tadı kötü olabilir.
• Olgunlaşmış guavalar, yeşilden mat sarımsı renge dönmeye başlar. En lezzetli guava, renginde hafif bir pembelik olandır. Eğer sarı guava bulamazsanız, yeşil olanları alıp olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz.
• Guavayı seçerken mutlaka kokusuna bakın. Olgunlaşmış guavanın hafif ve tatlı bir misk kokusu vardır.


Guava Nasıl Yenir?
• Guavanın kabukları da yenilebildiği için, yemeye başlamadan önce mutlaka soğuk suyla durulayın.
• Guavayı kesme tahtasına yerleştirin ve ikiye bölün. Guavanın türüne göre bazılarının içi pembe, bazılarınınsa beyazdır.
• Guavayı ince ince dilimledikten sonra kabuklu veya kabuksuz bir şekilde tüketebilirsiniz.
• Hawaii de guava meyvesi, soya sosu ve sirkeye batırılarak tüketilir. Nadiren de olsa soya sosu karışımına şeker, tuz veya karabiber eklenebilir.
• Hindistan ve Pakistan'da, guava meyveleri tuz, karabiber ve isteğe göre kırmızı biber eklenerek yenir.
• Guava, tart, salata, tatlı ve kokteyllerde de kullanılır.
• Guava, püre haline getirilip farklı tatlarla karıştırılarak barbekü sos yapımında da kullanılır.
• Kolombiya, Meksika, Küba ve Hawaii gibi ülkelerde guava suyu oldukça meşhurdur.
• Portakal suyu ve mimozayı guava suyu ile karıştırarak nefis bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.

Önemli Not: Guavanın çekirdeklerini yerken dikkat edin. Bu çekirdekler yenebilir olsa da, çiğnenmesi oldukça zordur. Bu yüzden çocukların guava çekirdeği tüketmesi sakıncalıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Guava

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Cilde İyi Gelen Doğal Çiçek Suları
Cilde İyi Gelen Doğal Çiçek Suları

Cildinize iyi gelecek doğal çiçek sularını ve faydalarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kozmetik sektörünün vazgeçilmezi olan çiçeklerin, cildinize iyi gelecek birçok vitamini ve aktif bileşenleri bünyesinde taşıdığını biliyor muydunuz?

Cildinize iyi gelecek doğal çiçek sularını ve faydalarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kozmetik sektörünün v...

Kemik Suyunun Sağlık Açısından Faydaları
Kemik Suyunun Sağlık Açısından Faydaları

Fermente sebzeler, kültürlü süt ürünleri ve et suyu gibi yiyecekler sunduğu sağlık faydalarından dolayı binlerce yıldır lanse edilirler. Ve bunlar geleneksel yiyecekler olarak adlandırılırlar. Ve tüm bu yiyecekler inanılmaz derecede sağlık yararları sunar ve işlevseldirler.

Fermente sebzeler, kültürlü süt ürünleri ve et suyu gibi yiyecekler sunduğu sağlık faydalarından dolayı binlerce yıldır ...

Sardalya ve 3 Ana Faydası
Sardalya ve 3 Ana Faydası

Balık tüketmek, besin alımımızın temel bir parçasıdır. Balıklar, dokuların oluşumu ve vücutta meydana gelen fizyolojik reaksiyonların gelişmesi için gerekli besinleri sunar.

Balık tüketmek, besin alımımızın temel bir parçasıdır. Balıklar, dokuların oluşumu ve vücutta meydana gelen fizyolojik r...