Isırgan Otunun Faydaları

11 Ağustos 2021

Cilde teması esnasında ciddi bir kaşınmaya neden olan ısırgan otu doğru tüketildiğinde aslında sağlığa birçok faydası vardır. Özellikle vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesinde fayda sağlayan ısırgan otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzmanlar genellikle doğru şekilde toplanıp kurutup çay olarak tüketilmesini tavsiye eder.


Bilimsel literatürde "Urtica dioica" olarak bilinen ısırgan otu, otsu çok yıllık çiçekli bitki ailesine aittir. Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan ısırgan otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğunda yakan ve kaşındırır. İlkbahar aylarında yeşermeye başlayan ısırgan otunun yüzeyinde ince dikenler vardır. Bu dikenlerdeki formik asit ve histamin maddeleri cilt de temas ettiği esnada buradaki hücrelerin mutasyonunu bozarak kaşınma ve dökülmeye neden olur. Isırgan, otunun meyvesi vardır. Fındık görüntüsünde olan bu meyvelerden yağ elde edilir. Bu yağ genellikle kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılır. Cilt yüzeyindeki elastik yapıyı yenileyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Isırgan otunun içeriğinde flavonoit bileşikler, mineral maddeler, lutein ve karotenoit bileşikler diüretik etki göstererek zayıflamaya yardımcı olur. Eski toplumlarda sadece geleneksel tıpta değil aynı zamanda gıda, çay ve tekstilin ham maddesi olarak da kullanılır.


Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

- Vücudun sağlıklı işleyişini olumsuz etkileyen toksinleri bir saat içerinde vücuttan atar. Aynı zamanda bağırsak florasını dengeleyerek sindirimi kolaylaştırır.


- Çözücü ve yakıcı madde içeren bu ot, mesane ve böbreklerdeki taş kum oluşumunu önleyerek ciddi yaşamsal rahatsızlıkları önler. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunu önler.

- İçerdiği C vitamini ve demir maddesi sayesinde kan hücrelerini dengeler. Kan hücrelerini artırarak dolaşımı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra yaralanmalarda oldukça etkili bir ottur. Kan dolaşımı düzenlediğinden damar tıkanıklığını bunun akabindede kalp hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

- Yapılan araştırmalarda bu otun alerjik hastalıklara karşı olumlu etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. Ekstrakt birleşimleri içeren ot alerjik hücrelerini azaltır. Sıklıkla alerjik reaksiyon yaşayanlar için uzmanlar bu otun çayından bir bardak içmelerini önerir.


- Alerjik hastalıkların yanı sıra solumun sorunlarına da iyi gelir. Özellikle mevsimsel geçişlerde yaşanan nezle ve grip gibi hastalıkların riskini azaltır.

- Anti inflamatuar özelliği sayesinde kronik kas ağrılarını azaltır ve gut tedavisinde oldukça etkilidir.

- İçeriğinde bol miktarda mineral ve kalsiyum içerdiğinden kemiklerdeki dokuları onarır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da kemik rahatsızlıkların yaşanma olasılığını düşürür. Bunun yanı sıra eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Uzmanlar romatizma ve kireçlenme hastalarına doğal tedavi olarak önerir. Eklem ağrıları için suda kaynatılan ısırgan otu masaj yapılarak ağrının olduğu bölgeye uygulanır.


- Lohusa dönemindeki kadınların süt oranını artırır. Aynı zamanda anne sütünün kalitesini olumlu etkiler. Kullanmadan önce bir uzmana danışılmalıdır. - Akne ve sivilce oluşumunu önler. Yüksek antioksidan içerdiğinden ciltteki deforme hücreleri azaltır. Lekelere karşı anti-aging etkisi vardır. Genele olarak suyu tonik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini de önleyen önemli bir besindir. Kafa derisindeki hasarlı hücreleri azaltarak kepek oluşumunu önler.


Isırgan otu çayı nasıl yapılır?
Kurutulan bir yemek kaşığı ısırgan otunu kaynayan suda 10 dakika bekletin süzdükten sonra tüketiniz ya da kullanınız. Isırgan otu kaynatıldığından vitamin ve mineral değerlerini kaybetmediğinden rahatlıkla tüketilebilir.


Isırgan otunun zararları nelerdir?
Adet döngüsünü etkilediğinden hamile kadınların tüketmesi uygun görülmez. Bunun yanı sıra emziren kadınların da tüketmesi sakıncalıdır. Kanın basıncını artırabildiğinden aşırı tüketildiğinde yüksek tansiyona neden olur.

Ayrıca kan inceltici ilaç kullananlarında uzak durması gerekir. İçerdiği maddeler güçlü olduğundan bir uzmana başvurulması daha faydalıdır. Aksi halde faydalı olan özellikleri bile ciddi hastalıklara neden olur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Isırgan Otu C Vitamini Kalp Sağlığı Kemik Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Glokom İçin Frenk Üzümü Tedavisi
Glokom İçin Frenk Üzümü Tedavisi

Goji meyvelerini kuruyemiş ve tohumlarla yemek, yaşa bağlı makula dejenerasyonuyla mücadeleye yardımcı olmak için gözlerimizde lutein ve zeaksantin gibi sarı bitki pigmentlerinin oluşmasına yardımcı olabilir.

Goji meyvelerini kuruyemiş ve tohumlarla yemek, yaşa bağlı makula dejenerasyonuyla mücadeleye yardımcı olmak için gözler...

Kahvenin Raf Ömrü Ne Kadardır? Öğütülmüş, Demlenmiş, Soğuk Demlenmiş ve Daha Fazlası
Kahvenin Raf Ömrü Ne Kadardır? Öğütülmüş, Demlenmiş, Soğuk Demlenmiş ve Daha Fazlası

Kahve, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyanın birçok ülkesinde en popüler içecektir. Tadı ve yoğunluğu değişen sayısız kahve ve kahve bazlı içecek türü vardır. Kahve, enerjide imza artışı sağlamanın yanı sıra, sağlığı geliştirebilecek antioksidanlar açısından zengindir.

Kahve, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyanın birçok ülkesinde en popüler içecektir. Tadı ve yoğunluğu değişen sayı...

Turp Yapraklarının Kullanımı Ve Faydaları
Turp Yapraklarının Kullanımı Ve Faydaları

Turp yaprakları mutfaktaki en popüler yiyeceklerden biri değildir. Ancak tüm faydalarını bilseydiniz onu kesinlikle beslenme programınıza dahil ederdiniz. Bunun yanında ölçülü lezzetleri sayesinde herhangi bir salata veya yemekle iyi bir kombin oluşturabilirler.

Turp yaprakları mutfaktaki en popüler yiyeceklerden biri değildir. Ancak tüm faydalarını bilseydiniz onu kesinlikle besl...