Un Nasıl Saklanır?

05 Ağustos 2021

Tahılların öğütülmesiyle elde edilen un, mutfaklarda en çok kullanılan malzemelerden biridir. Özellikle hamur işi ve tatlılarda tercih edilen un, birçok gıdanın temel bileşenidir. Tariflerde en çok kullanılan buğday unudur. Ancak mısır unu, siyez unu, tam buğday unu, karabuğday unu, yulaf unu gibi farklı çeşitler de mevcuttur. Genellikle dolapta saklanan un, doğru yöntemlerle saklanmadığı takdirde böceklenmeye başlar. Bu durum unun kısa süre içinde çöpe gitmesine yol açabilir. Peki, un nasıl saklanır? İşte, un saklama yöntemleri:

Un Nasıl Muhafaza Edilir?
Öncelikle unun raf ömrünü uzatmak için, mümkün olduğunda en taze unu seçmeye özen gösterin. Unun tazeliği anlamak için, paket üzerinde yer alan üretim tarihini kontrol edebilirsiniz.
• Unu saklamak için en uygun yöntem cam kavanozlar kullanmaktır. Cam kavanozlar, unun böceklenmesini önler.
• Unu cam kavanoza koyduktan sonra ağzını hava almayacak şekilde kapatın. Bu şekilde son kullanma tarihine kadar oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.
• Eğer unu saklamak için plastik kapları tercih ediyorsanız, kapalı bir dolabın içinde kabın ağzını açık bırakarak muhafaza edebilirsiniz.
• Unu saklayacağınız dolabın temiz ve rutubetsiz olmasına özen gösterin.
• Unu kaptan alırken demir ve ıslak kaşık kullanmamaya dikkat edin. Bunun yerine tahta kaşıkları tercih edebilirsiniz.
• Unun böceklenmemesi için, saklama kabına defne yaprağı, kuru karanfil veya nergis çiçeği koyabilirsiniz.
• Eğer unu orijinal ambalajında saklamak istiyorsanız, ambalajın üzerine bir poşet geçirip hava almayacak şekilde bağlayabilirsiniz.


Unun Raf Ömrü Ne Kadardır?
Buğday unu, doğru koşullar sağlandığında 1 yıla kadar saklanabilir. Tam buğday, yulaf ve çavdar unun raf ömrü, beyaz una göre daha azdır. Bu tip unlar, maksimum 6 ay içinde tüketilmelidir.

Bozuk Un Nasıl Anlaşılır?
• Unun bozuk olup olmadığını anlamak için en iyi yol koklamaktır. Taze un nötr bir kokuya sahiptir. Ancak un bozulmaya başladıkça kötü kokar. Hatta ekşi, küf ve bayat kokabilir.
• Bozulmaya başlayan un renksiz görünebilir.
• Un, nem ve su ile temas ettiğinde büyük kalıplar ortaya çıkar. Bu durumda tüm unu çöpe atmanız gerekir.
• Un bozulmamış ancak böceklenmişse, elekten geçirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Un Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hava Fritözüyle Yemek Pişirmek Sağlıklı Mı?
Hava Fritözüyle Yemek Pişirmek Sağlıklı Mı?

En sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanın sağlıklı, suçsuz bir yolu olarak tanıtılan hava fritözleri, popüler bir mutfak aleti haline geldi.

En sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanın sağlıklı, suçsuz bir yolu olarak tanıtılan hava fritözleri, popüle...

Cennet Hurması Tüketmenin Nefis Yolları
Cennet Hurması Tüketmenin Nefis Yolları

Cennet hurması domatesi andıran görünümüyle ilgileri üzerine toplayan; faydaları ile sağlıklı beslenme listelerinde en üst sıralarda yer alan bir besindir. Cennet hurması, Türkiye’de 1920 yılından sonra tanınmaya ve yetiştirilmeye başlamıştır. Üreticiler bu faydalı besinin daha çok kitleye ulaşması

Cennet hurması domatesi andıran görünümüyle ilgileri üzerine toplayan; faydaları ile sağlıklı beslenme listelerinde en ü...

Yulaf Ezmesine Protein Nasıl Eklenir?
Yulaf Ezmesine Protein Nasıl Eklenir?

Yulaf ezmesi sağlıklı bir kahvaltı temelidir, ancak yeterli protein olmadan sizi birkaç saat içinde aç bırakabilir. Yulaf ezmenizin protein içeriğini artırarak tokluğu artırmaya, tokluk hissini artırmaya ve aşermeyi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Sütten yoğurda ve protein tozuna kadar, doyurucu b

Yulaf ezmesi sağlıklı bir kahvaltı temelidir, ancak yeterli protein olmadan sizi birkaç saat içinde aç bırakabilir. Yula...