Propolisin Mucize Faydaları

28 Temmuz 2021

Arıların bal dışında ürettikleri, vitamin ve mineral değerleri yüksek propolisin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Arılar bal kovanını korumak için ürettikleri bu madde özellikle bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Günümüzde artan gribal enfeksiyonlarda etkili olan bal ve propolis karışımı hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Propolisin faydaları nelerdir?


Arıların bitkiler aracılığıyla bal kovanlarının içini temizlemek ve dış etkenlere karşı korumak için ürettikleri diğer bir maddeye propolis denir. Sarı, turuncu, siyah ve kahve renkleri mevcuttur. Reçinemsi bir madde olan propolis; kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlarda vardır. M.Ö. 350 yıllara kadar uzanan bir tarihçeye sahiptir. Keşfedildiği zamandan beridir alternatif tıpta enfeksiyonu önleyen en etkili besin olan propolisi Yunanlılar apse tedavisinde, Mısırlılar cesetlerini mumyalamada ve Asurlular ise yaraları temizlemede doğal ilaç olarak kullandı. Propolisi arılar kovanın dışından içeri doğru düzgün bir sisteme göre inşaa eder. Özellikle peteklerin ağızlarını kapatarak başka canlıların içeri girmesi önlenir. Güçlü bir antibiyotik etkisi olan madde dışarıdaki herhangi bir canlının temas etmesini engeller. Tıpkı bal gibi propoliste, toplanılan çiçeklere göre farklılık gösterir. Bal kovandan çıkarıldıktan sonra propolis kazınarak alınır. Bazı işlemlerden geçirilerek kullanıma uygun hale getirilir. İçeriğinde polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler barındırır. Bu yüzden propolis hastalıklara karşı güçlü antibakteriyel, antifungal ve antiviral etki gösterir.

Bal Ve Propolis Karışımı:
Oxford Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre bal ve propolisin karışımından güçlü doğal bir ağrı kesici ilaç elde ediliyor. Ayrıca güçlü bir antibiyotik olan propolis ve bal karışımının özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Artan virüs ve enfeksiyonlara karşı etkili olan karışımdan her sabah bir kaşık tüketilmelidir. Yapılan testlerde de bu gıdanın güvenirliği kanıtlanmıştır. Bu kadar güçlü bir karışımı uzmanlar Ramazan aylarında da iftar sonrası ya da sahurda da tüketilmesini tavsiye eder. Vücudun açlık süresinde direncini artırır. Pandemi dönemine denk gelen Ramazan ayının daha sağlıklı geçmesi için bal ve propolis doğal bir koruma yöntemidir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?
- Yapılan araştırmalarda propolisin saf hali vücuttaki tüm virüs, bakteri ve mantarı temizler. Bağışıklığa koruyucu bir etki sağlar. Antibakteriyel etkisi sayesinde iltihaplanmanın önüne geçer.
- Sindirimde sisteminde en hassas olan mide ve bağırsaklardaki iltihaplanmayı temizler. Mide duvarını güçlendirir. Asitten kaynaklı yaşanan mide ülseri ve delinmesi gibi riskli hastalıkları önler. Midedeki su ve asit oranını dengeler. Fazla gaz oluşumunun önüne geçerek bağırsakların işlevselliğini artırır.
- Anti oksidan özelliği aynı zamanda cilt hastalıklarında etkilidir. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma ve kırışıklığı önler. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumlarının önüne geçer. Sadece cilde değil, saç köklerini de yenileyerek dökülmesini ve yıpranmasını engeller. Yanık tedavide ciltte iz kalmadan antimikrobiyal etki göstererek hızla iyileşmesini destekler.


Propolis Nasıl Kullanılır?
Tıp, kozmetik ve gıda sanayisinde kullanılır. Aktarlarda tane halinde de bulunur. Bazı aktarlarda balla karıştırıp satılır. Tablet halinde de bulunur. Ağız içi yaralar için bir tatlı kaşığı propolisi bir beş defa gargara yapılabilir. Kronik uyku problemi olan ve bağışıklığı zayıf olan kişiler tablet hali önerilir. Özel sprey şeklinde hazırlanmış propolis ise boğaz enfeksiyonlarını azaltır. Propolis toz halde hem balla hem de yoğurtla tüketilebilir. Ancak propolis tüketilmeden önce mutlaka bir uzaman miktarı danışılmalıdır.

Propolis Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Çok güçlü maddeler içeren propolis aşırı ve bir uzmana danışılmadan tüketildiğinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca bala alerjisi olan kişilerin bu besinden de uzak durmasında fayda var. Hamile ya da hamile kalmak isteyenlerin de tüketmeden önce uzmanlarına danışması gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Propolis Bal Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Son Zamanların Gözdesi: Siyah Pirinç
Son Zamanların Gözdesi: Siyah Pirinç

Buğdaygiller familyasının en ilginç üyelerinden biri diyebileceğimiz siyah pirinç, tam da adı gibi simsiyah ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle "süper besin" olarak biliniyor.

Buğdaygiller familyasının en ilginç üyelerinden biri diyebileceğimiz siyah pirinç, tam da adı gibi simsiyah ve güçlü ant...

Çörek Otunun Kanıtlanmış 7 Faydası
Çörek Otunun Kanıtlanmış 7 Faydası

Sağlıklı ve temiz beslenme kapsamında mutfağımda sıklıkla kullandığım besinlerden birisi de çörek otudur. Daha önceden çörek otunun faydaları ile ilgili kapsamlı bir içeriği sizlerle paylaştım. Şimdi buna ek olarak bir de çörek otunun bilimsel olarak kanıtlanmış ve tüm dünyada beslenmede tercih edil

Sağlıklı ve temiz beslenme kapsamında mutfağımda sıklıkla kullandığım besinlerden birisi de çörek otudur. Daha önceden ç...

Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?
Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son zamanlarda sadece kahve dükkanlarında ve smoothie barlarında ortaya çıkmaya başlamakla kalmadılar, aynı zamanda bu sütler aynı zamanda alışveriş listesi zımbaları haline geldi ve b

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son ...