Kahverengi Ve Beyaz Yumurtanın Farkları

03 Temmuz 2021

Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar konusunda kafanız karıştıysa kesinlikle yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar arasındaki farkın yumurtanın kendisiyle ve tavukla ilgili her şeyle çok az ilgisi olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.


Fark ne?
Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar arasındaki fark, basitçe yumurtayı bırakan tavuğun cinsidir. Bir yumurta kabuğunun rengi, tamamen geldiği tavuğun cinsine bağlıdır; Genel olarak konuşursak, beyaz yumurtalar beyaz tüylü tavuklardan, kahverengi yumurtalar ise kahverengi tüylü tavuklardan gelir. Aslında, dünya çapında çok çeşitli renkli yumurtalar üreten çeşitli tüy renklerine sahip birçok farklı tavuk türü vardır. Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar marketlerde bulunan en yaygın renkler olsa da, tavuk yumurtası aslında beyaz, kahverengi, mavi, yeşil, pembe ve krem gibi birçok farklı renkte olabilir.


Hem kahverengi yumurta hem de beyaz yumurta, yüksek kaliteli protein, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller kaynağıdır. Besinsel olarak konuşursak, kahverengi yumurta ve beyaz yumurta, tavuğun yemi omega-3 yumurtaları gibi özel yumurtalar için geliştirilmediği sürece aynıdır. Aslında araştırmalar, kabuğun renginin yumurta üzerinde hiçbir besinsel etkisi olmadığını gösteriyor; daha ziyade, tavuğun çevresi ve beslenmesidir.


Kahverengi Yumurta Neden Daha Pahalıdır?
Kahverengi yumurtalar daha pahalıya mal olur çünkü kahverengi tavuklar genellikle beyaz tavuklardan daha büyüktür ve bu nedenle daha fazla yem yerler. Artan fiyat noktası tüketicilere kahverengi yumurtaların daha sağlıklı seçenek olduğu yanılsamasını verebilir, ancak durum böyle değildir.

Kahverengi Yumurtalar Beyaz Yumurtalardan Daha mı Sağlıklı?
Hayır, kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar besinsel olarak eşdeğerdir. Yumurta başına yumurta, kahverengi yumurta ve beyaz yumurta, porsiyon başına eşit miktarda protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral sağlar.

Sonuç Olarak
Yumurtalar birçok renkte gelir ve tüm çeşitleri iyi beslenme kaynaklarıdır. Kahverengi yumurtalar ile beyaz yumurtalar arasındaki fark sadece tavuğun cinsidir; her iki renk de protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller sağlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yumurta Kahverengi Yumurta Beyaz Yumurta

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

At Kuyruğu Otunun Faydaları
At Kuyruğu Otunun Faydaları

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkkilit otunu bilenler oldukça faydasını gördüğünü söylüyorlar. Dünyada birçok farklı çeşidi olan kırkkilit otunun Türkiye'de 7 farklı türü bulunuyor. Bu farklı türlerin hepsi oldukça

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkk...

Karides Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası
Karides Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası

Karides, en çok tüketilen kabuklu deniz hayvanı türlerinden biridir. Oldukça besleyicidir ve diğer birçok gıdada bol olmayan iyot gibi belirli besin maddelerini yüksek miktarda sağlar.

Karides, en çok tüketilen kabuklu deniz hayvanı türlerinden biridir. Oldukça besleyicidir ve diğer birçok gıdada bol olm...

Sarımsağın Kanıtlanmış 11 Sağlık Faydası
Sarımsağın Kanıtlanmış 11 Sağlık Faydası

Mevcut araştırmalar, sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruma ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olma gibi bazı gerçek sağlık yararları olabileceğini gösteriyor.

Mevcut araştırmalar, sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruma ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yar...