Gıda Kombinasyonu: Efsane Mi Gerçek Mi?

03 Temmuz 2021

Yiyecek kombinasyonu, sindirimi ve genel sağlığı desteklemek amacıyla yalnızca belirli yiyecek kombinasyonlarına izin veren bir yeme yöntemidir. Ancak gıda kombinlemenin iddiaları ve kurallarında herhangi bir gerçek var mı? İşte bilmeniz gereken her şey.


Yiyecek birleştirmek nedir?
Yiyecek birleştirme, yalnızca belirli yiyecek kombinasyonlarına izin veren bir yeme tarzıdır. Konsept, farklı gıdaların farklı oranlarda sindirildiği, GI yolunda farklı geçiş sürelerine sahip olduğu ve farklı pH ortamları gerektirdiği iddiasına dayanmaktadır: proteinlerin parçalanması için asidik bir ortama, karbonhidratların ise alkali bir ortama ihtiyacı vardır. Besinleri birleştiren diyetin savunucuları, protein açısından zengin gıdaların karbonhidrat açısından zengin gıdalarla tüketilmesinin gaz, şişkinlik, zayıf sindirim ve dolayısıyla besinlerin zayıf emilimini teşvik ettiğini öne sürüyorlar. Bu teorilere dayanarak, gıda birleştirme diyetleri, “optimum sindirim” için belirli gıdaların tek başına veya belirli kombinasyonlarda tüketilmesini önerir.
Gıda birleştirme ilkeleri büyük ölçüde Ayurvedik tıbbın pratiğine dayanmaktadır, 1920'lerde Hay Diet'in yaratıcısı olan doktor William Howard Hay tarafından daha yaygın bir şekilde tanıtıldı ve son zamanlarda ünlüler, sosyal medya etkileyicileri ve YouTuber'lar tarafından yeniden popüler hale geldi.


Gıda Birleştirme Kuralları
Besinleri birleştiren diyetlerin farklı varyasyonları olsa da genel kavramlar ve kurallar aynıdır:
• Meyveleri her zaman tek başına veya aç karnına yiyin,
• Proteinleri nişastalarla birleştirmeyin,
• Nişastaları tek başına veya nişastalı olmayan sebzelerle birlikte yiyin,
• Nişastasız sebzelerle et, süt, balık ve yumurta yiyin,
• Çiğ sebzelerle fındık, tohum ve kuru meyve yiyin.
• Aslında, izlediğiniz protokole bağlı olarak, önerilen yiyecek kombinasyonları konusunda size rehberlik etmek için tasarlanmış ayrıntılı çizelgeler vardır.
İddialar
Gıda birleştirme diyetinin önerilen birincil yararı, sindirimi daha “verimli” hale getirmesi ve bu nedenle besin emilimini iyileştirmesi, bağırsak sağlığını iyileştirmesi, sindirim semptomlarını hafifletmesi ve detoksifikasyonu iyileştirmesidir. Diyet savunucuları şunları iddia ediyor:
• Proteinleri, nişastaları ve/veya meyveleri birlikte tüketmek sindirim semptomlarına neden olur ve besin emilimini bozar,
• Uygun olmayan gıda kombinasyonları ayrıca vücudun "kafasını karıştırabilir", verilen farklı gıdalar farklı enzimlerin sindirilmesini gerektirir,
• Kötü gıda kombinasyonu, sindirimi yavaşlatacak ve “toksinlerin” oluşumunu, fermantasyonunu ve salınımını artıracaktır.
• Uygun gıda kombinasyonu, midenin uygun pH dengesini ve enzim üretimini sürdürmesini sağlar,
• Uygun gıda kombinasyonu, gıdaları sindirmek için vücut tarafından daha az enerji gerektirir,
• Doğru gıda kombinasyonu kilo kaybını teşvik edebilir.
• Ayrıca, zayıf gıda kombinasyonlarının hastalıkları ve hastalıkları teşvik edebileceğine inanılmaktadır.


Yiyecek Birleştirmenin Faydaları
Bütün Gıdaları Teşvik Eder
Genel olarak konuşursak, gıda birleştirme, genel sağlık için ideal olan tam gıdalardan oluşan bir diyeti teşvik eder. Bütün gıdaların belirli kombinasyonlarına izin vermese de, bunların tüketimini teşvik eder.

Yiyecek Birleştirmenin Dezavantajları
Kısıtlayıcı Olabilir
Kurallar ve yönergeler göz önüne alındığında, yiyecekleri birleştirme, yemenin kısıtlayıcı bir yoludur. Kuralları öğrenmek ve bunları yemek zamanı uygulamak için zaman ayırmak çok sıkıcı ve zaman alıcı olabilir ve düzensiz yeme davranışlarını teşvik edebilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sağlıklı Beslenme Gıda Kombinasyonu Protein Taze Sebze Meyve Bağırsak Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?
Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğal cilt bakımı maskeleri araştırıyorsan eminiz karşına yumurta akı karışımları çıkmıştır. Yumurta akı özellikle aşırı yağlı ciltler tarafından tercih edilen olmazsa olmaz bir yüz maskesi malzemesi! Yumurta akının cilde faydalarını okuduktan sonra bundan geri kalmak olmazdı.

Doğal cilt bakımı maskeleri araştırıyorsan eminiz karşına yumurta akı karışımları çıkmıştır. Yumurta akı özellikle aşırı...

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir?
Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir?

Karnitin, metabolik esnekliği artırmak, sistolik kan basıncını ve bel çevresini azaltmaya yardımcı olan yağ metabolizması için çok önemli bir amino asittir.

Karnitin, metabolik esnekliği artırmak, sistolik kan basıncını ve bel çevresini azaltmaya yardımcı olan yağ metabolizmas...

Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?
Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait bir bitkidir. Aynı zamanda Çin melek otu olarak da bilinir.

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait b...