Soya Sütünün Faydaları

02 Temmuz 2021

Soya, baklagiller familyasından 1 – 1,5 m boyunda, tek yıllık bir bitkidir. Çin ve Japonya’da geniş ölçüde ziraati yapılan bir bitkidir. Tohumlarından sıvı yağ ve margarin hâlinde kullanılan yemeklik bir yağ çıkarılır.


Soya sütü nedir? Nasıl elde Edilir?
Soya fasülyesinin su ile ıslatılması, öğütülmesi ve kaynatılmasıyla elde edilen sıvıya soya sütü denir. Soya sütünü faydaları arasında çok besleyici bir içecek olmasını sayabiliriz. İçerisinde esansiyel yağ asitleri, proteinler, lif, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir besin maddeleri vardır. Bu besinler enerji sağlar ve vücudunuzun optimum seviyede çalışmasını sağlar.


Soya sütünün sağlığa yararları
1. Kandaki kolestrolü düşürür
Soya sütünün en önemli özelliği kan lipit profilini geliştirebilme özelliğidir. Doymuş yağ ve kolesterolü yüksek günlük sütten farklı olarak, soya sütü yağı çoğunlukla sıfır kolesterol ile doymamış yağlar içerir. Soyadaki tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri, kolesterolün kan akışınıza taşınmasını engelleyebilir.
Yapılan çalışmalar, düzenli soya alımının, trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin kan konsantrasyonlarını önemli ölçüde azaltabildiğini ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) seviyesini yükseltebildiğini göstermiştir. Bu birleşik etki, yüksek kolesterolünüz varsa veya aile koroner kalp hastalığı öykünüz varsa, soya sütünü sizin için ideal bir içecek haline getirir.


2. Kan damarlarında tıkanıklık oluşumunu engeller
Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra soyadaki güçlü fito-antioksidanlar kan damarlarınızı lezyonlardan ve kanamalardan koruyabilir. Bu bileşikler kan damarlarına bağlanır ve astar hücrelerinizi serbest radikal atakları ve kolesterol birikimlerinden korur. Bu besin maddelerinin bağlanması, kan damarlarının akışkanlığını ve esnekliğini de arttırır, böylece kan basıncı değişikliklerine karşı daha dirençli olurlar.
Yani soya sütünün en önemli faydalarından biri damar tıkanıklığını önlemesidir.


3. Soya sütü zayıflamaya yardımcı olur
Soya sütünün şeker içeriği normal süte göre daha düşüktür. Soya sütünde birim başı 7 gram şeker varken günlük inek sütünde 12 gram şeker vardır. Bu nedenle, bir fincan soya sütü yağsız sütte eşdeğer olan sadece 80 kaloriye sahiptir. Ayrıca, soya sütü içindeki tekli doymamış yağ asidi, bağırsak emilimini engelleyebilir ki bu da kilo kaybı için bir başka avantajdır. Soya sütü içmek aynı zamanda ekstra bir doz lif verir ve bu da daha uzun bir süre tokluk sağlar.


4. Soya sütü prostat kanserinden korur
Soya sütü, erkeklerde testosteron üretimini engelleyebilen eşsiz bir bitki hormonuna sahiptir. Azaltılmış testosteron seviyeleri, prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.
Yapılan çalışmalar, soya açısından zengin bir diyet yapan erkeklerin prostat hipertrofisi veya prostat kanseri gelişimi daha düşüktür.


5. Menopozun etkilerini azaltır
Menopoz sırasında, bir kadının doğal östrojen üretimi minimum seviyeye düşer. Östrojenin ani düşmesi, postmenopozal kadınlar için bir dizi sağlık problemi yaratır. Postmenopozal kadınlarda kalp hastalığı, diyabet ve obezite riski daha yüksektir. Ayrıca depresyon, ruh hali değişimleri, uykusuzluk ve diğer psikolojik rahatsızlıklara karşı daha savunmasızdırlar. Soyadaki fitoöstrojen etkili bir östrojen replasmanıdır. Soyaların düzenli olarak alınması, bu menopoz sonrası sendromları önlemek ve hafifletmek için harika bir yoldur.


6. Soya sütü, osteoporozu önler
Osteoporoz ise başka bir yaş ve hormonla ilişkili hastalıktır. Soyadaki fitoöstrojen, vücudunuz tarafından kalsiyum emilimini hızlandırmaya ve kemik kütlesi kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Maksimum fayda için, ekstra kalsiyum ve D vitamini takviyeli soya sütü satın aldığınızdan emin olun.


Soya sütü zayıflatır mı?
Soya sütü tokluk hissi vermesi, normal süte göre daha az şeker içermesi ve daha düşük kalorili olması sebebiyle zayıflamaya yardımcı olur. Ancak soya sütü normal şartlar altında çok lezzetli bir süt olmadığı için genelde içerisine şeker eklenir. Şeker eklenmiş soya sütlerinin zayıflatması mümkün değildir. Eğer soya sütünü zayıflamak için kullanıyorsanız kesinlikle şeker eklenmemiş olanlarını tercih etmelisiniz. Tadı biraz daha kötü olsa bile o daha sağlıklıdır.
Soya sütü mucizesi ve faydalarının bir kısmı bu şekildedir. Içeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde soya fasülyesinin kendisinden alabildiğimiz bütün faydaları sütünden de alabiliriz. Ancak tabi ki faydaları olduğu gibi yan etkileri daha doğrusu zararları da vardır.


Soya sütü için öneriler, soya sütünü nerelerde kullanabilirim?
• Sade ya da aromalı soya sütünü ferahlatıcı bir içecek olarak kullanabilirsiniz.
• Soya sütünü sıcak ya da soğuk tahıl gevreklerinin üzerine dökebilirsiniz.
• Kolestrolsüz ve doymuş yağ oranı düşük bir krema olarak soslara ekleyebilirsiniz.
• Lezzetli pancake ve gevrek çeşitlerinde kullanabilirsiniz.
• Kendi lezzetli milk shakelerinizi dondurma veya tofu ve meyve ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
• Kremalı çorba hazırlamak için soya sütü kullanabilirsiniz.
• Düşük kalorili hardal ya da kabak tatlılarında süt yerine kullanabilirsiniz.
• Soya sütü inek sütünün kullanıldığı hemen hemen her yerde kullanılabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Soya Soya Sütü Kolesterol Kalp Sağlığı Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pirinç Çeşitleri Ve Özellikleri
Pirinç Çeşitleri Ve Özellikleri

Pirinç dünyada en çok tüketilen besinlerden biridir. Türk ailelerinde neredeyse her gün tüketilen pirinç, mutfakların olmazsa olmaz besinlerindendir. Dünyada birçok insanın beslenmesinin önemli yapıtaşlarından olan pirinç, Türk mutfağında da kurtarıcı bir konumdadır.

Pirinç dünyada en çok tüketilen besinlerden biridir. Türk ailelerinde neredeyse her gün tüketilen pirinç, mutfakların ol...

Yiyecekleri İyi Çiğnemenin Faydaları
Yiyecekleri İyi Çiğnemenin Faydaları

Sindirim ağzınızda başlar. Dişleriniz yiyecekleri küçük parçalara ayırır, böylece sindirim sisteminizdeki enzimler daha iyi parçalanabilir. Yiyecekleri iyi çiğnemek sindirim sisteminizi daha az yoracağı için kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Sindirim ağzınızda başlar. Dişleriniz yiyecekleri küçük parçalara ayırır, böylece sindirim sisteminizdeki enzimler daha ...

Ayva Çekirdeğinin Cilde Verdiği 8 Temel Güzellik
Ayva Çekirdeğinin Cilde Verdiği 8 Temel Güzellik

Doğal çözümler günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle cilt için geçmişten bugüne çeşit çeşit maskeler, kürler hazırlanır.

Doğal çözümler günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle cilt için geçmişten bugüne çeşit çeşit maskeler, kürler hazı...