Sarı Kantaronun Faydaları

01 Temmuz 2021

Sarı kantaronun, depresyonu azaltma, ruh halindeki değişikliklere iyi gelme, kaygıyı azaltma, adet dönemi öncesi semptomları kolaylaştırma, bağımlılık belirtilerini hafifletme, hormonal aktiviteyi düzenleme, kanseri önleme viral enfeksiyonlara karşı etkili olma, iltihaplanmayı azaltma, sinir sistemini rahatlatma gibi etkileri mevcuttur.


Sarı Kantaronun Diğer Faydaları
Antidepresan Özellikleri: Muhtemelen sarı kantaronun en iyi bilinen etkilerinden biri antidepresan özelliğidir. Birçok jenerasyon boyunca depresyon belirtilerini hafifletmek için kullanılmıştır ve şimdi de psikiyatristlerin ve doktorların sık sık başvurduğu bir çözüm halindedir. Sarı kantaronun içerisinde serotonin dopamin, nörepinefrin gibi nörotransmitterların salımını uyaran ve etkisinin geçmesini engelleyen bazı antidepresan kimyasallar bulunur bu sayede de vücuda ekstra enerji ve mutluluk verilmiş olur, depresyon belirtileri ise ortadan kaybolur.
Diğer Mental Etkileri: Depresyon üzerinde olan etkileri en bilinen etkisi olsa da, kaygı ve ruh halindeki değişikliklere de iyi gelen özellikleri mevcuttur sarı kantaronun. Vücuttaki hormon dengesini düzenlemeye yardımcı olarak, sarı kantaron vücudu ve iç dengeyi düzene sokar, uykusuzluğa yardımcı olur ve kronik halsizliğin çaresi de yine sarı kantarondadır. Vücuttaki kronik stres hormonlarını azaltarak genel olarak sağlığa ve bilince faydalı olurlar ve organ sistemlerinin üzerindeki stresi de kaldırarak daha iyi çalışmalarına yardımcı olur.
Menopozal Ruh Hali Değişiklikleri: Kadın cinsel sağlığı konusunda ruh hali değişiklikleri açısından zorlayıcı olabilecek iki dönem vardır; adet öncesi dönem ve menopoz dönemi. Sarı kantaron kadınların bu iki dönemi süresince de kullanımı oldukça fazla önerilen bir bitkidir, çünkü etkileri arasında menopoz dönemindeki kaygı ve ruh hali değişiklerinin azaltılmasını sağlamak da vardır içerdiği kimyasallar sayesinde, aynı zamanda adet öncesi dönemdeki depresyon ve krampları da azaltma gibi özellikleri mevcuttur.
Bağımlılık: Her ne kadar bu etkisi üzerindeki araştırmalar hala devam ediyor olsa da, yapılan bazı çalımalar sarı kantaronun yokluk sendromuna iyi geldiği ve sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapan maddelerin bırakımında oldukça yardımcı bir bitki olduğunu göstermiştir. Bu etkisi de oldukça önemlidir çünkü bağımlılığı yok edecek ve yokluk sendromunu azaltacak materyaller şu an bilimde mevcut değildir.
Antiviral Etkileri: Yapılan yeni araştırmalar sarı kantaronun antiviral özellikleri olduğunu ortaya çıkardı, bunların arasında AIDS hastalığının önlenmesi ve azaltılması, hepatitin önlenmesi ve azaltılması gibi birçok ciddi viral durumlara olan etkisi de mevcut. Bu konudaki tek problem böyle bir etkinin oluşumu için oldukça yüksek dozlarda sarı kantaron alımı gerekir ki bu da muhtemelen istenmeyen yan etkilere sebep olacaktır. Bu konudaki dengenin sağlanması için araştırmalar hala devam ediyor.
Hormonal Denge: Daha önce de açıklandığı gibi sarı kantaronun antidepresan özellikleri mevcuttur ve bunun yanında içerisindeki aktif maddeler vücuttaki hormonal düzenlenme üzerinde de oldukça etkilidir. Hipotroid, tiroid bozukluklarının en yaygın olanlarından biridir ve sarı kantaron bu rahatsızlık üzerinde azaltıcı bir etki gösterir çünkü tiroid bezinin normal seviyede hormon salgılamasına yardımcı olur.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sarı Kantaron Sinir Sistemi Ruh Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Besin Emilimi Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?
Besin Emilimi Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?

Erken ölüm riskinin artmasıyla ilişkili sağlıksız yaşam tarzı davranışları arasında sigara içmek, aşırı alkol içmek ve yeterince yeşillik yememek yer alır. Yeşilliklerinizi elde etmenin en iyi yolu, en çok hangi şekilde yerseniz yiyin ve günlük diyetinize fazladan yeşillik eklemenin bir yolu, hızlı

Erken ölüm riskinin artmasıyla ilişkili sağlıksız yaşam tarzı davranışları arasında sigara içmek, aşırı alkol içmek ve y...

Greyfurt Ve Suyunun Faydaları
Greyfurt Ve Suyunun Faydaları

C vitamini bakımından zengin olan greyfurt, bağışıklığı güçlendiren en etkili besinler arasında yer alır. Turunçgiller ailesine ait olan greyfurtun kabuğundan suyuna kadar her türlü faydası vardır. Ancak uzmanlar bazı ilaçlarla greyfurt suyu tüketilmesinin sakıncalı olduğunu vurguladı.

C vitamini bakımından zengin olan greyfurt, bağışıklığı güçlendiren en etkili besinler arasında yer alır. Turunçgiller a...

Dikenli Armut: Beslenme, Faydaları ve Daha Fazlası
Dikenli Armut: Beslenme, Faydaları ve Daha Fazlası

Yenilebilir bir kaktüs meyvesi türü olan dikenli armut, sağlığa faydaları olabilecek tatlı ve lezzetli bir besindir. Meksika mutfağında uzun süredir kullanılmaktadır ve Amerika'nın güneybatısında ve ötesinde popülaritesi artmaktadır.

Yenilebilir bir kaktüs meyvesi türü olan dikenli armut, sağlığa faydaları olabilecek tatlı ve lezzetli bir besindir. Mek...