Çam Fıstığı Faydaları

27 Haziran 2021

Çam fıstığı faydaları oldukça fazla olan bir kuru yemiş türüdür. Çam Fıstığı, fıstık çamının kozalaklarından çıkarılmaktadır. Kozalağın yüzeyini çevreleyen sert kabuktan ayrışması sağlanılarak üretilmekte ve tüketilmektedir.
Çam fıstığı (Güner içi), fıstık çamının (Pinus pinea) kozalaklarından çıkarılan sert kabukların kırılması sonucu elde edilen ve besin değeri oldukça yüksek bir besin maddesidir.  Türk mutfağında pilav, dolma ve helvanın bir malzemesi olarak kullanılır.

Eşler Arası isteği Arttırır: Yapılan bir araştırma Çam fıstığının istek arttırıcı doğal bir etkisi olduğunu göstermiştir. Böylece bir kadın ya da erkek eşine soğuk hissetmesi durumunda çam fıstığından yararlanabilir.
Felci Önler: Bilimsel araştırmalarda Çam fıstığının felç sorununa neden olan problemlerini ortadan kaldırdığı saptanmıştır.
Zehirli Maddeleri Temizler: Doymamış yağ asidi olan linoleik asit, vücuda çeşitli sebeplerle dışarıdan gelen zehirli duman, sigara gibi zararlı maddelerin oluşturduğu zehir etkilerinin faaliyetini kırmaktadır. Kısacası vücudu zehirli maddelerden temizlemektedir.
Tüberküloz ve Anemi: Bu iki hastalık unsurunun çam fıstığı tüketildiğinde etkisi azalır.
Akciğer Sorunları: Çam fıstığı akciğer iltihaplanmalarını önleyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca kan tükürmeye sebep olan etkenlere karşıda önleyici bir yapısı bulunmaktadır.
Zayıflık Problemi: Amerika’da geliştirilen bir araştırmada Çam fıstığının kilo alamayan kişiler için şişmanlatıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu sayede zayıflık hastalığı olan kişilerin Çam Fıstığı tüketmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Çam Fıstığının Genel Faydaları
• Çam Fıstığı, akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
• Doğum ağrılarını hafifletir.
• Bronşit ve verem hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
• Kalp krizi riski taşıyan insanlarda, damarların rahatlamasını ve kalbin ritminin düzene girmesine yardımcı olur.
• Pankreas hastalıklarında tedavi edici bir yönü vardır.
• Romatizması olan bir insan Çam Fıstığı tüketerek ağrılarının hafiflemesini sağlayabilir.
• Vücuttaki tüm zehir etkilerini gidermekte ve temizlemektedir.
• Çam fıstığı tüketilirse, vücudun metabolizması düzene girer ve hastalıklara karşı direnç artar.
• Ruhsal çöküntü ve depresyonu önler. Psikoloji sorunlarını düzeltir, beyin üzerinde mutsuz eden stres kaynaklı salgılanan hormonların faaliyetini durdurur.

Çam Fıstığının Tüketilmesi ve Faydaları
Genelde iki şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki dövülmesi bir diğeri de balla karıştırılarak macun halini almasıdır.
Çam Fıstığı dövülerek sıcak suda çorbası yapıldığında hamile bir kadının doğumunu kolaylaştırmaktadır.
Çam Fıstığı ezilerek balla karıştırılıp macun yapıldığı takdirde cinsel güç arttırılarak kısırlık probleminin de önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıca romatizmaya iyi gelmesi, vücudun ağrılarını dindirmesi ve felci önlemesi gibi etmenler çam Fıstığını doğal bir şifa haline getirmiştir.


Çam Fıstığı İle İlgili Pratik Bilgiler
• Tat vermek için yemeklerde baharat gibi kullanılabilir. Böylece yemeğin lezzeti artar ve daha sağlıklı olur.
• Çam Fıstığı yağı, kozmetik ürünlerinde, mayonez yapımında, margarin yapımında ve pastalarda ana madde olarak kullanılmaktadır.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çam Fıstığı Kilo Kontrolü Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kekiğin Faydaları Nelerdir?
Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik, hem hoş aroması hem de içeriğinde bulunan faydalı mineraller, vitaminler ve diğer bileşenler sebebiyle Türk ve dünya mutfağında yaygın olarak kullanılıyor. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından oldukça zengindir.

Kekik, hem hoş aroması hem de içeriğinde bulunan faydalı mineraller, vitaminler ve diğer bileşenler sebebiyle Türk ve dü...

Defne Yapraklarının Faydaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
Defne Yapraklarının Faydaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Tüm defne yapraklarının sağlığınız için sunması gereken avantajlarından yararlanmak için, kurutulmuş yaprakları kullandığınızdan emin olun çünkü taze olanlar zehirli olabilir.

Tüm defne yapraklarının sağlığınız için sunması gereken avantajlarından yararlanmak için, kurutulmuş yaprakları kullandı...

Günlük Yarım Çay Kaşığı Bira Mayasının Faydaları
Günlük Yarım Çay Kaşığı Bira Mayasının Faydaları

1854'te British Medical Journal'ın habercisinde, her gün iki ila üç yemek kaşığı bira mayasının altı hafta içinde diyabeti iyileştirebileceğini öne süren bir vaka raporu yayınlandı. Rastgele, çift kör, kontrollü bir klinik deneyde nihayet teste tabi tutulmadan önce yüz elli yıl daha geçti.

1854'te British Medical Journal'ın habercisinde, her gün iki ila üç yemek kaşığı bira mayasının altı hafta içinde diyabe...