Baklanın Bilmediğiniz Yararları

28 Haziran 2021

Bakla; protein ve vitamin açısından zengin bir sebzedir. Taze baklaya göre daha faydalı olan kuru baklada aynı zamanda magnezyum, potasyum B1, B2, B6 ve K vitaminleri de bulunur.


Baklanın Faydaları
Böbreklere Faydalıdır: Böbreklerde oluşan kumun atılmasını sağlayan bakla böbreklerin düzgün çalışmasını sağlayarak idrar yollarından temizlenmesine yardımcı olur.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Zayıflayan bağışıklık sistemi sonucunda kış hastalıklarına yakalanmamak neredeyse imkansız. Bakla bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu koruma altına alır. Aynı zamanda üst solunum yollarının korunmasını sağlayan bakla öksürük ve balgam sökmede oldukça güçlüdür.
Kalp Sağlığını Korur: A ve C vitaminleri kalbin dostudur. Baklada bol miktarda bulunan bu vitaminler sayesinde damar tıkanıklıkları giderilir ve kanın pıhtılaşması önlenerek daha sağlıklı bir yaşam sunar.
Parkinson Hastalığı İle Mücadele Eder: Hızla yayılan parkinson hastalığının etkilerini azaltmak veya olmasını engellemek mümkün. İçeriğinde bulunan magnezyum, demir ve fosfor sayesinde parkinson hastalığına neden olan genlerin ilerlemesini engeller. Parkinson rahatsızlığında sık görülen sinirsel durumlar bakla tüketilerek hafifletilebilir.
Bakla Göz Sağlığını Korur: Yaşlılık döneminde eksik alınan vitamin ve mineral sonucunda göz hastalıklarının görülme şansı çok yüksektir. Lutein açısından zengin olan bakla tüketerek yaşlanma ile başlayan göz hastalıklarından korunabilirsiniz.
Kan Şekerinin Düzenlenmesini Sağlar: Kan şekerinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlayan bakla kötü kolesterol ile de mücadele eder. Bunun sonucunda inme ve felç rahatsızlığına yakalanma olasılığınız azalmış olur.
Bakla Bağırsakları Hareketlendirir: İçeriğindeki lifler sindirim sistemi için faydalıdır. Kolon kanseri riskini azaltan bakla kabızlık problemini önleyerek bağırsakların harekete geçmesini sağlar.
Anemi İçin Bakla: Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığına bakla iyi gelir. Kalsiyum ve demir açısından zengin olan bakla anemi rahatsızlığına iyi geldiği gibi kalsiyum alımı sonucu kemiklere de faydalıdır.


Kısaca Baklanın Faydaları
• İdrarın artmasını sağlar.
• Bağırsakta oluşan parazitler bakla ile atılır.
• Doğum sonrasında oluşan akıntının rahat atılımını sağlar.
• Deri rahatsızlıklarına faydalıdır.
• İshali keser.
• Baş ağrılarını dindirir.

Hastalıklar İçin Baklanın Kullanımı
• Böbrek ağrıları için: 15 gram bakla çiçeği 5 su bardağı suda haşlanır ve bu su günde 2 – 3 kaşık tüketilir. Böbrek kumu ve taşını kolay atar.
• Kanamalar için: Bakla ortadan ayrılıp kan akan yaranın üzerine konulduğunda kanın durmasını sağlar.
• Cilt için: Bakla suyu ile her gün yüz yıkanırsa ciltteki pütürlükler giderilir, cilt daha aydınlık ve sağlıklı görünür.
• Çıbanlar için: Arpa unu ile karıştırılıp çıbanlara konursa çıbanın iltihabını azaltır.
• Katarakt için: Baklalar dövülerek göze sürülürse, göz merceğindeki kireçlenme zamanla azalır ve katarak bu sayede tedavi edilebilir.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Bakla Magnezyum B Vitamini K Vitamini Bağışıklık Sistemi Kalp Sağlığı Göz Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Portakal Suyu Tüketmenin Faydaları
Portakal Suyu Tüketmenin Faydaları

Portakal suyu tüm dünyada tüketilen bir içecek. Portakalların elle veya ticari yöntemler ile suyunun çıkarılması ile elde ediliyor. C vitamini ve potasyum gibi temel besinler bakımından doğal yoldan zengin ve ayrıca ticari türleri genelde kalsiyum ve D vitamini ile güçlendiriliyor.

Portakal suyu tüm dünyada tüketilen bir içecek. Portakalların elle veya ticari yöntemler ile suyunun çıkarılması ile el...

Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 Neden
Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 Neden

Kahvenin tadını değiştirmek veya daha yumuşak bir tat haline dönüştürmek için krema, süt (tam yağlı veya yağsız), şeker hatta tereyağı bile ekleyerek içen kişiler vardır. Farklı bir tat arayanlar için bir tutam tarçınla yeni bir lezzet elde etmek mümkündür.

Kahvenin tadını değiştirmek veya daha yumuşak bir tat haline dönüştürmek için krema, süt (tam yağlı veya yağsız), şeker ...

Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri
Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri

500 yıllık tarihi ile Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk kahvesi, sohbetlere ve kısa molalara en iyi şekilde eşlik eden içecek. Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri. Osmanlı döneminde sultanın Yemen’de içip çok beğendiği kahveyi İstanbul’a getirmesiyle saray mutfağında yerini al

500 yıllık tarihi ile Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk kahvesi, sohbetlere ve kısa molalara en iyi şekilde eşli...