Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir?

24 Şubat 2020

Özellikle grip, soğuk algınlığı ve semptomlarında kullanılan diğer adıyla kirpi otu olarak da bilinen ekinezya, Kuzey Amerikanın yerlileri olarak bilinen kızıldereliler tarafından ilaç olarak kullanılmıştır.Daha çok soğuk algınlığı,boğaz ağrısı, ağrılı hastalıklar ve yılan sokmalarına karşı kullanılmış olduğu bilinmektedir.Geleneksel tıpta zor kapanan yaralara ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır.

1930 lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde ve ağrı kesici olarak kullanılan bu bitki İsviçreli bilim adamlarının keşfi sayesinde soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmak üzere modern tıbbın hizmetine girmiştir..Kırmızı ayçiçeği, Brauneria Angustifolia, Brauneria Pallida, Tarak Otu,Hint Başı,Kirpi Otu,Erguvani Kirpi Başı, Eflatun Koza Çiçeği, Samson kökü olarak da bilinmektedir.

Ekinezya Faydaları

 • Soğuk algınlığı, grip,nezle, solunum yolu hastalıkları (boğaz ağrısı,iltihabı,kuru öksürük vb.) için çok faydalıdır. ABDdeki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yapılan bir araştırmaya göre soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma riskini (%58) oranına düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca baş ağrısında da etkilidir. C vitamini ile kullanıldığında etkisi %80’lere varmaktadır.
 • Ekinezya kullanımı ile birlikte interferon üretimi artar ve bağışıklık sistemi güçlenir. Buda hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İnterferon vücut hücrelerideki bakteri ve virüslere karşı etki gösteren bir proteindir.
 • Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklara sivilceler,egzama,sedef,kapanmayan yaralar örnek verilebilir.

Ekinezyanın Yan Etkileri

Ekinezya Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Bağışıklık sistemi hastalığı olanlar kullanmamalıdırlar.
 • Karaciğere zarar veren ilaçlarla kullanımamalıdır.
 • Amiodarone içeren, kalp aritmisi için kullanılan ilaçlarla kullanılmamalıdır.
 • Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi sağlık sorunları olanlar hekim onayı olmadan kulanmamalıdır.
 • Antideresanlarla birlikte kullanılmamalıdır.Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim gösterdiğinden bu konuda dikkatli davranmanız sizin için yararlı olacaktır.
 • Papatyaya alerjisi olanlar kullanmamalıdır.
 • Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi hastalıkları bulunanlar kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Çoğu bitkisel ürünlerde olduğu gibi ekinezya ürünlerini ve ekinezya içeren çayları hamilelerin kullanması tavsiye edilmemektedir.

Ekinezya Nasıl Kullanılmalıdır?

En fazla 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilir. Çay olarak günde 1-3 poşet çay kullanılması ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olacaktır.

Ekinezya tablet ve şurup olarak da kullanılmakta ancak şurubunun daha etkili olduğu bilinmektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ekinozya Ekinezyanın Faydaları Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kekiğin Faydaları Nelerdir?
Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik, hem hoş aroması hem de içeriğinde bulunan faydalı mineraller, vitaminler ve diğer bileşenler sebebiyle Türk ve dünya mutfağında yaygın olarak kullanılıyor. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından oldukça zengindir.

Kekik, hem hoş aroması hem de içeriğinde bulunan faydalı mineraller, vitaminler ve diğer bileşenler sebebiyle Türk ve dü...

Taze Et Alırken Bilmeniz Gereken 3 Şey
Taze Et Alırken Bilmeniz Gereken 3 Şey

Bir yemeğin tadı, sadece tarife veya pişirme becerilerinize değil, malzemelerin kalitesine ve tazeliğine de bağlıdır. Et diyetinizin ayrılmaz bir parçasıysa, mağazada taze, kaliteli eti nasıl tanıyacağınızı bilmek önemlidir, böylece mutfakta hayal kırıklığı yaratan sonuçlardan kaçınabilirsiniz.

Bir yemeğin tadı, sadece tarife veya pişirme becerilerinize değil, malzemelerin kalitesine ve tazeliğine de bağlıdır. Et...

Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım
Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve suyu, reçel, turta ve komposto yapımında sık kullanılan bu yaz meyvesinin özelliklerinin biraz tanıyalım.

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve...