Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir?

24 Şubat 2020

Özellikle grip, soğuk algınlığı ve semptomlarında kullanılan diğer adıyla kirpi otu olarak da bilinen ekinezya, Kuzey Amerikanın yerlileri olarak bilinen kızıldereliler tarafından ilaç olarak kullanılmıştır.Daha çok soğuk algınlığı,boğaz ağrısı, ağrılı hastalıklar ve yılan sokmalarına karşı kullanılmış olduğu bilinmektedir.Geleneksel tıpta zor kapanan yaralara ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır.

1930 lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde ve ağrı kesici olarak kullanılan bu bitki İsviçreli bilim adamlarının keşfi sayesinde soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmak üzere modern tıbbın hizmetine girmiştir..Kırmızı ayçiçeği, Brauneria Angustifolia, Brauneria Pallida, Tarak Otu,Hint Başı,Kirpi Otu,Erguvani Kirpi Başı, Eflatun Koza Çiçeği, Samson kökü olarak da bilinmektedir.

Ekinezya Faydaları

 • Soğuk algınlığı, grip,nezle, solunum yolu hastalıkları (boğaz ağrısı,iltihabı,kuru öksürük vb.) için çok faydalıdır. ABDdeki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yapılan bir araştırmaya göre soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma riskini (%58) oranına düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca baş ağrısında da etkilidir. C vitamini ile kullanıldığında etkisi %80’lere varmaktadır.
 • Ekinezya kullanımı ile birlikte interferon üretimi artar ve bağışıklık sistemi güçlenir. Buda hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İnterferon vücut hücrelerideki bakteri ve virüslere karşı etki gösteren bir proteindir.
 • Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklara sivilceler,egzama,sedef,kapanmayan yaralar örnek verilebilir.

Ekinezyanın Yan Etkileri

Ekinezya Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Bağışıklık sistemi hastalığı olanlar kullanmamalıdırlar.
 • Karaciğere zarar veren ilaçlarla kullanımamalıdır.
 • Amiodarone içeren, kalp aritmisi için kullanılan ilaçlarla kullanılmamalıdır.
 • Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi sağlık sorunları olanlar hekim onayı olmadan kulanmamalıdır.
 • Antideresanlarla birlikte kullanılmamalıdır.Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim gösterdiğinden bu konuda dikkatli davranmanız sizin için yararlı olacaktır.
 • Papatyaya alerjisi olanlar kullanmamalıdır.
 • Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi hastalıkları bulunanlar kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Çoğu bitkisel ürünlerde olduğu gibi ekinezya ürünlerini ve ekinezya içeren çayları hamilelerin kullanması tavsiye edilmemektedir.

Ekinezya Nasıl Kullanılmalıdır?

En fazla 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilir. Çay olarak günde 1-3 poşet çay kullanılması ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olacaktır.

Ekinezya tablet ve şurup olarak da kullanılmakta ancak şurubunun daha etkili olduğu bilinmektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ekinozya Ekinezyanın Faydaları Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İrmik Tüketimi
İrmik Tüketimi

En çok tatlılarda kullanılan irmiğin, bir çok faydası bulunmaktadır. Durum buğdayından üretilen irmiğin içerisindeki besin değerleri ilk olarak kan şekerini düzenlerken aynı zamanda kişiye ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve tokluk hissi verir.

En çok tatlılarda kullanılan irmiğin, bir çok faydası bulunmaktadır. Durum buğdayından üretilen irmiğin içerisindeki bes...

Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları
Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay'da üretilen kan portakalı özellikle pankreas ve mide kasneri gibi hastalıklara fayda sağlar. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilen

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır....

Edamame'nin Şaşırtıcı 8 Sağlık Faydası
Edamame'nin Şaşırtıcı 8 Sağlık Faydası

Soya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir. Soya proteini, soya peyniri, soya fasulyesi yağı, soya sosu, miso, natto ve tempeh gibi çeşitli gıda ürünlerine işlenirler.

Soya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir. Soya proteini, soya peyniri, soya fasulyesi ...