Vişne ve Vişne Çayının Faydaları

17 Haziran 2021

Güçlü bir toksin atma özelliğine sahip olan vişne suyu sağlıklı kilo verme yolludur. Ekşi ve tatlı arasında bir tadı olan vişne hemen hemen herkesin tüketmeyi tercih ettiği meyvedir. Belli bir dönemde bulunduğu için genellikle insanlar kurutarak, reçeli yapılarak ya da suyu çıkartılarak uzun süre tüketilmesi uzun hale getirilir.
Tatlıların ve içeceklerin yanı sıra içerdiği vitaminler bakımından ilaç sektöründe de kullanılan vişnenin 270 çeşidi vardır. Ancak sağlık açısından 4 çeşidi tüketilir. Aynı zamanda mayhoş bir tada sahiptir. Gül ailesine ait olan vişne, kiraz meyvesi ile sürekli karıştırılır. Ancak kiraz vişneye göre daha büyük ve olgundur. Yüzeyinde benekler olan daha parlak ve kırmızıdan çok pembemsi bir rengi vardır. İlkbaharın ilk ayı ile çiçek açan vişne, Mayıs ayında meyve vermeye başlar. Bilimsel adı Prunus Cerasus olan vişne; suyu çıkartılıp ya da reçeli yapılarak da tüketilir. Temmuz ayından itibaren meyve vermeye başlayan vişnenin bir kaç çeşidi vardır. Ülkemizde Kütahya vişnesi daha çok tercih edilir. Onun dışında Amerika'da montmonrency, macar ve katırlı vişneler gibi çeşitler vardır. Bunlar şekil ve tatlarına göre farklılık gösterir. Vişne ağaçları yaklaşık 50 yıl boyunca yaşar. Ancak çok hassas bir meyve olduğundan toplandığında bile dikkat edilir. Hemen tüketilir.


Uzmanlar vişne meyvesinin sapının da sağlığa birçok faydası olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalarda düzenli tüketilen kurutulmuş vişne sapı çayı, vücudun hastalıklara karşı direncinin arttırdığı gözlemlenmiştir. Vişne iltihaplanmayı azaltmada ve iltihaptan kurtulmada en etkili doğal besindir. Anavatanı Anadolu ve Balkan olan vişne, A vitamini bakımından oldukça zengindir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

 • Güçlü bir antioksidan olan vişne vücutta biriken serbest radikalleri atar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
 • Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki sıvı oranını artırarak organların işleyişini destekler. Vücut içi sıvının fazla olması sadece organların fonksiyonları için değil aynı zamanda cilt içinde oldukça gereklidir. Ciltteki kırışıklık ve yaşlanma karşıtı hücreleri sayısını azaltır.
 • İçerdiği yüksek A vitamini hem göz hem beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Göz içerisindeki sıvı ve vitamin oranı azalınca görme kaybına neden olan ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bunun için hem sıvının hm vitaminlerin yüksek olması gerekir. Ayrıca sinir hücrelerinin de vücuttaki dolaşımı için gerekli olan A vitamini beyinde oluşma ihtimali olan unutkanlık ya da beyin kanaması gibi aniden ortaya çıkan hastalıkların riskini azaltır.
 • Damar daralması ve tıkanıklığı ciddi hastalıkların yaşanmasına zemin hazırlar. Ancak vişne damar içini temizleyerek tıkanıklığı ve damar duvarını güçlendirerek daralmasını önler. Böylece kalp hastalıklarının yaşanma olasılığı düşer.
 • Aç karna bir bardak tüketilen vişne suyu mide asidini dengeler, sindirimi kolaylaştırır, bağırsak florasının çoğalmasını engeller, vücut enerjisini artırır ve gün içerisinde kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Aynı zamanda vişne içeriğindeki maddeler sayesinde kan yapıcı özelliği de vardır.


Vişne Suyu Ve Vişne Sapı Çayının Bilinmeyenleri..

 • Potasyum bakımından zengin olan vişne sapından yapılan çaydan günde bir bardak tüketilmek böbrek ve mesaneyi temizler. Böylece böbreklerde yaşanma ihtimali olan hastalıklar önlemiş olur.
 • Günümüzde hemen hemen herkesin şikayet ettiği vitamin ve kansızlığı gidererek, bağışıklığı güçlendirir.
 • Bağışıklığı güçlenen kişilerin kansere yakalanma riski azalır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde idrar yoluyla, yemek borusu ve midedeki yemek atıklarının neden olduğu zararlı toksinleri vücuttan atar.
 • Her gece yatmadan tüketilen bir çay bardağı vişne sapı rahat bir uyku çekmenizi sağlarken, uyku sırasında ciltte deforme olmuş hücreleri de yeniler.
 • Üst solunum yolları hastalıkları sebebiyle tüketildiğinde terleme etkisi yaparak hem boğazdaki iltihabı temizler hem de zararlı toksinlerin balgam yoluyla kolayca atılmasını sağlar.
 • Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin neden olduğu kabızlık, şişkinlik ve mide ağrıları gibi rahatsızlıkları giderir.
 • İçerdiği kalsiyum vitaminin yanı sıra mayhoş tadıyla sinir hücrelerini yatıştırarak; depresyon ve stres gibi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.


Hazırlanışı
Kurutulmuş 1 tutam vişne sapını 3 su bardağı su ile 15-20 dakika boyunca kaynatın. Rahatsızlığınıza göre günde bir, en fazla iki bardak tüketin. Aynı zamanda topuk çatlaması rahatsızlığı olan kişiler, hazırladıkları suyu bir kovaya dökerek ayaklarını 20 dakika içinde bekletmelerinde fayda var.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryllidaceae) aittir. Prehistorik çağlardan beri yetiştirilen bu sebze salataların favorisidir. Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler bu sebzeyi yetiştirmiş ve kullanmıştır. Ye

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryl...

5 Eşsiz Sıkılaştırıcı Gıda ve Sağlığa Faydaları
5 Eşsiz Sıkılaştırıcı Gıda ve Sağlığa Faydaları

Büzücü tat, bazı insanların nahoş bulduğu keskin, karıncalanma ve kuruma hissidir. Ortalama bir şekerci dükkanında tipik olarak bulacağınız bir şey değildir ve yüzünüzü kuru erik gibi kırışabilir. Yine de, daha az bilinen bu tat hissi, herhangi bir yemeğe lezzet ve merak katabilir.

Büzücü tat, bazı insanların nahoş bulduğu keskin, karıncalanma ve kuruma hissidir. Ortalama bir şekerci dükkanında tipik...

Akşam Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Akşam Çiçeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İçerdiği birçok farklı madde ve bunların özelliklerinden dolayı, akşam çiçeği şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. Yalnızca enflamasyonu rahatlatmak için değil, kadınlarda doğurganlığı artırmak için de kullanılır.

İçerdiği birçok farklı madde ve bunların özelliklerinden dolayı, akşam çiçeği şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. ...