Terenin Faydaları

16 Haziran 2021

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle karaciğeri temizleyen bu mucize ot, turpgiller ailesine aittir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde tere, sigara bırakan kişilerin, sigaranın neden olduğu deformasyonu azaltmada da birebir etkilidir. Güçlü bir toksin atıcı olan tere çeşitli yerlerde kullanılır.
Anavatanı Asya olan tere, turp ailesin aittir. Yağ yakımını hızlandırarak vücudun yağ tutmasını engeller. Bu yüzden tüketimi geniş bir bölgeye yayılır. İçinde bolca vitamin ve mineral olan terenin yabani olanına ıspatan denir. Ülkemizde bala yemekleri, cacık ve dolma da kullanılır. İlk keşfedildiği zamanlarda ise alternatif tıpta kullanılmıştır. Ödem atmada etkili olduğu fark edilen terenin güçlü bir söktürücü olmasından dolayı hamilelerin kullanması yasaklanmıştır. Günümüzde sigarayı bıraktırma kampanyalarında tüketilmemesi tavsiye edilir. Nahoş bir kokusu olan terenin tadı acımtıraktır. bu yüzden limon ve tuz ile tüketilmesi ya da her hangi bir yiyeceğe karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Tere otu kurutulup çayı da yapılır. Yüksek miktarda protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, potasyum, kalsiyum ve demir içerir.
Çok güçlü bir balgam söktürücü olan terenin iki ayda bir beş gün üst üste bir bağın bütününün tüketilmesi tavsiye edilir. Soğuk suda iyice yıkatılan terenin köklerine yakın yerden kesilmesi daha uygun olur. Çünkü terenin yapraklarında olduğu kadar saplarında da vitamin bulunmaktadır. Ayrıca, taze tüketilmesinin daha sağlıklı olduğuna aksi halde sararmaya yüz tutmuş olan terenin, nanenin ve diğer yeşilliklerin bakteri ürettiğinden toksinlenmeye neden olduğunu vurgulanıyor. İlk beş gün üzerine limon sıkılarak düzenli tüketildiğinde akciğerde biriken tüm enfeksiyonu atar. Tüketildiğinde idrarda yanma olduğunu ancak bu yanmanın herhangi bir zararının olmadığını belirtiliyor.


Terenin Faydaları Nelerdir? Tere Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
• Günümüzde yetersiz beslenmede dolayı artan kansızlığı giderir.
• Enfeksiyon kaynaklı oluşan akciğer hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra sigarada tahrip olmuş akciğeri yeniler.
• Vücuttaki toksinleri tek seferde atacak kadar güçlü antioksidan içerir.
• İdrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde taş, kum gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.
• Stres, yorgunluk ve uykusuzlukla gerginleşen sinir hücrelerini sakinleştirerek sinir siteminin deforme olmasını önler. Beynin konsantre gücünü artırır.
• Bağışıklık sitemini yenileyerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.
• Tere kaynatılıp banyo sırasında son durulamada bu su ile yıkandığında saç dökülmesini ve derinin dökülmesini önler. Saç köklerini güçlendirerek daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
• Karaciğer vücudumuzun en önemli organıdır. Yaşanan herhangi bir rahatsızlık diğer tüm organları ve cildi etkiler. Tere karaciğerin fonksiyonlarını artırarak toksinleri atmasına yardımcı olur.
• B vitamini kompleksi bakımından zengin olan tere metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasını dengeler.
• Tere çiğ olarak ezilip dilde sürüldüğünde cilt yüzeyindeki kızarıklıkları yatıştırır. Varsa yaraları iyileştirir.
• Solunum şikayeti olanların 5 bardak suya 10 tane iyi yıkanmış tere ekleyip 3 dakika boyunca kaynatılır. Dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzerek aç karna tüketilir. Bu uygulama beş gün boyunca yapılmalıdır. Kür solunum, böbrek, sigara bırakma gibi bir sürü hastalık için kullanılabilir.


Terenin Kullanım Alanları
Limon ve zeytin yağıyla harmanlanıp mükemmel bir diyet salata elde edebilirsiniz. Başlı başın salata olduğu gibi farklı besinlerle örneğin marul salatalıkta eklenebilir. Akdeniz ülkelerinin vazgeçilmez soslarının içine eklenip genellikle makarnaya konulur. Bazı yörelerde çorba ve meyve sularına da ilave edilebilir. Uzmanlar tere otunun kesinlikle pişirilmesini önermez sosa bile taze hali eklenmesi daha sağlıklı olur.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karpuzun Dostu Kavunun Faydaları
Karpuzun Dostu Kavunun Faydaları

Kavun yaz aylarında yetişen ve sarı renkli lezzetli bir meyvedir. Vitamin ve mineral zengini bir meyve olan kavunun faydalarının yanı sıra kavun çekirdeği de vücut sağlığı için yararlıdır.

Kavun yaz aylarında yetişen ve sarı renkli lezzetli bir meyvedir. Vitamin ve mineral zengini bir meyve olan kavunun fayd...

Kansızlığı Önleyen Armudun Faydaları
Kansızlığı Önleyen Armudun Faydaları

Gül ailesine ait olan armut meyvesi, pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika gibi ülkelerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Oldukça yüksek sıvıya sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler arasında ilk sıra

Gül ailesine ait olan armut meyvesi, pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika gibi ülkelerde 30 çeşi...

En Çok Nitrat Hangi Sebzelerde Bulunur?
En Çok Nitrat Hangi Sebzelerde Bulunur?

Nitrat içeren sebzelerin optimal zamanlaması ve dozu nedir? Atletik performansı geliştirmek için zamanlama açısından, her insan farklı olduğundan, bir yarışmadan iki ila üç saat önce alabildiğimiz kadar spesifiktir.

Nitrat içeren sebzelerin optimal zamanlaması ve dozu nedir? Atletik performansı geliştirmek için zamanlama açısından, he...