Son Zamanların Gözdesi: Siyah Pirinç

14 Haziran 2021

Buğdaygiller familyasının en ilginç üyelerinden biri diyebileceğimiz siyah pirinç, tam da adı gibi simsiyah ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle "süper besin" olarak biliniyor. Bu yüzden beyaz pirinç kullanmaya alışık olanlar için ilk görüşte oldukça şaşırtıcı gelse de içeriği bakımından beyaz pirinçten daha sağlıklı olduğu söylendiğinden meraklılarının mutlaka denemesi gereken tatlardan biri.

"Onu beyaz pirinçten daha sağlıklı yapan nedir" derseniz hemen beyaz pirinç ve siyah pirinç arasındaki farklara da değinmek isteriz:
• Siyah pirincin içinde de tıpkı beyaz pirinçte olduğu gibi demir, besin lifi, protein ve karbonhidrat bulunuyor.
• Bunlara ek olarak siyah pirinç, beyaz pirinçten çok daha fazla magnezyum içeriyor ve bu faydalı mineral sayesinde vücuda beyaz pirinçten çok daha fazla fayda sağlıyor.
• Siyah pirincin içinde bunlara ek olarak magnezyum, B1, B2 ve E vitaminleri bakımından da zengin olduğu biliniyor.
• Yapısı ise beyaz pirinçten çok daha sert olduğu için onu pişirirken her zamankinden biraz daha fazla su kullanmanız gerekiyor.

Siyah pirincin faydaları nelerdir?
Siyah pirinci kısaca tanıdığımıza göre, geçelim bizi ilgilendiren asıl kısmına, yani siyah pirincin faydalarına:

• Siyah pirinç, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyor.
• Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
• Siyah pirinç, içeriğinde magnezyumdan aldığı güçle kemik ve kas sağlığını koruyor.
• Başta magnezyum ve demir olmak üzere içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor.
• Yine antioksidan etkileri sayesinde kalp ve damar sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor.
• Besin lifi bakımından zengin olduğundan formuna dikkat etmek, zayıflamak isteyenlere destek oluyor.
• Aynı şekilde yüksek besin değerleri sayesinde özellikle vegan ve vejetaryenler için önemli bir besin kaynağı olarak görülüyor.
• Siyah pirinç , sindirilebilir besin lifi içerdiğinden sindirim sistemine de iyi geliyor, hazımsızlık, mide krampları gibi sorunlara sebep olmuyor.
• Şeker oranı az bir pirinç çeşidi olduğundan özellikle şeker hastaları için en ideal pirinç çeşitlerinden biri olduğu söyleniyor.
• Antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunan siyah pirincin, düzenli olarak tüketilmesi halinde yaşlanma karşıtı bir etki oluşturduğu biliniyor.
• DNA hasarlarının azalmasında etkilidir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Pirinç Siyah Pirinç Bağışıklık Sistemi Magnezyum Kalp Sağlığı Lif

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yumurta Akının Yararları
Yumurta Akının Yararları

Yumurtanın beyazı, yağsız et, kümes hayvanları eti ve balığın olduğu sıralamada protein kaynağı en yüksek olanlardan biridir. Tam bir yumurtanın yarısının sahip olduğu 6 gram proteinin yarısından fazlası yumurtanın beyazından gelmektedir.

Yumurtanın beyazı, yağsız et, kümes hayvanları eti ve balığın olduğu sıralamada protein kaynağı en yüksek olanlardan bir...

İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey
İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Böbrek rahatsızlığı olan k...

Tahinin Faydaları
Tahinin Faydaları

Tahin pekmez, tahinli çörek ve daha birçok tatlıda kullanılır. Gerçekten araştırmalar, susam tohumlarının ve dolayısıyla tahinin, zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi süper besinler gibi bağışıklığı artırıcı, kalp ve damar koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Fakat hepsi bu kadar değil

Tahin pekmez, tahinli çörek ve daha birçok tatlıda kullanılır. Gerçekten araştırmalar, susam tohumlarının ve dolayısıyl...