Son Zamanların Gözdesi: Siyah Pirinç

14 Haziran 2021

Buğdaygiller familyasının en ilginç üyelerinden biri diyebileceğimiz siyah pirinç, tam da adı gibi simsiyah ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle "süper besin" olarak biliniyor. Bu yüzden beyaz pirinç kullanmaya alışık olanlar için ilk görüşte oldukça şaşırtıcı gelse de içeriği bakımından beyaz pirinçten daha sağlıklı olduğu söylendiğinden meraklılarının mutlaka denemesi gereken tatlardan biri.

"Onu beyaz pirinçten daha sağlıklı yapan nedir" derseniz hemen beyaz pirinç ve siyah pirinç arasındaki farklara da değinmek isteriz:
• Siyah pirincin içinde de tıpkı beyaz pirinçte olduğu gibi demir, besin lifi, protein ve karbonhidrat bulunuyor.
• Bunlara ek olarak siyah pirinç, beyaz pirinçten çok daha fazla magnezyum içeriyor ve bu faydalı mineral sayesinde vücuda beyaz pirinçten çok daha fazla fayda sağlıyor.
• Siyah pirincin içinde bunlara ek olarak magnezyum, B1, B2 ve E vitaminleri bakımından da zengin olduğu biliniyor.
• Yapısı ise beyaz pirinçten çok daha sert olduğu için onu pişirirken her zamankinden biraz daha fazla su kullanmanız gerekiyor.

Siyah pirincin faydaları nelerdir?
Siyah pirinci kısaca tanıdığımıza göre, geçelim bizi ilgilendiren asıl kısmına, yani siyah pirincin faydalarına:

• Siyah pirinç, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyor.
• Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
• Siyah pirinç, içeriğinde magnezyumdan aldığı güçle kemik ve kas sağlığını koruyor.
• Başta magnezyum ve demir olmak üzere içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor.
• Yine antioksidan etkileri sayesinde kalp ve damar sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor.
• Besin lifi bakımından zengin olduğundan formuna dikkat etmek, zayıflamak isteyenlere destek oluyor.
• Aynı şekilde yüksek besin değerleri sayesinde özellikle vegan ve vejetaryenler için önemli bir besin kaynağı olarak görülüyor.
• Siyah pirinç , sindirilebilir besin lifi içerdiğinden sindirim sistemine de iyi geliyor, hazımsızlık, mide krampları gibi sorunlara sebep olmuyor.
• Şeker oranı az bir pirinç çeşidi olduğundan özellikle şeker hastaları için en ideal pirinç çeşitlerinden biri olduğu söyleniyor.
• Antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunan siyah pirincin, düzenli olarak tüketilmesi halinde yaşlanma karşıtı bir etki oluşturduğu biliniyor.
• DNA hasarlarının azalmasında etkilidir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Pirinç Siyah Pirinç Bağışıklık Sistemi Magnezyum Kalp Sağlığı Lif

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

At Kuyruğu Otunun Faydaları
At Kuyruğu Otunun Faydaları

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkkilit otunu bilenler oldukça faydasını gördüğünü söylüyorlar. Dünyada birçok farklı çeşidi olan kırkkilit otunun Türkiye'de 7 farklı türü bulunuyor. Bu farklı türlerin hepsi oldukça

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkk...

Sitrik Asit Nedir Ve Sizin İçin Kötü Mü?
Sitrik Asit Nedir Ve Sizin İçin Kötü Mü?

Sitrik asit, turunçgillerde, özellikle limon ve misket limonunda doğal olarak bulunur. Onlara ekşi, ekşi tatlarını veren şey budur. Üretilen bir sitrik asit formu, yaygın olarak gıda, temizlik maddeleri ve besin takviyelerinde katkı maddesi olarak kullanılır.

Sitrik asit, turunçgillerde, özellikle limon ve misket limonunda doğal olarak bulunur. Onlara ekşi, ekşi tatlarını veren...

Isırgan Otunun Faydaları
Isırgan Otunun Faydaları

Cilde teması esnasında ciddi bir kaşınmaya neden olan ısırgan otu doğru tüketildiğinde aslında sağlığa birçok faydası vardır. Özellikle vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesinde fayda sağlayan ısırgan otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Cilde teması esnasında ciddi bir kaşınmaya neden olan ısırgan otu doğru tüketildiğinde aslında sağlığa birçok faydası va...