Böbrek Sağlığını Korumaya Yardımcı Besinler

10 Haziran 2021

Böbreklerimiz bizi sağlıklı tutmak için her gün pek çok yaşamsal görev üstleniyorlar. Vücudumuzdaki atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak için adeta bir filtre işlevi görüyorlar. Ayrıca kan basıncımızı kontrol etmek gibi yine oldukça önemli fonksiyonları da var; içerdikleri mekanizmalarla, ihtiyaca göre, kan basıncını artırıyor veya düşürüyorlar. Böbreklerimizin sorumlulukları bunlarla da sınırlı kalmıyor; kemik iliğinde alyuvar yapımını sağlıyor, D vitaminini aktif hale getirerek kemik sağlığını destekliyor, vücudumuzda gelişen metabolik işlemler sonucunda oluşan asidin vücudumuzdan uzaklaştırılmasından da akciğerle birlikte sorumlu oluyorlar. Ancak maalesef birçok hayati önem taşıyan fonksiyonu olan böbreklerimiz çeşitli etkenler nedeniyle hasar görüp işlev yapamaz hale gelebiliyor.
Gelin bugün hep birlikte böbreklere ne iyi gelir öğrenelim, böbreklerimizin temizlenmesini, fazla yüklerinden, zararlı maddelerden kurtulmasını sağlayacak yiyeceklerden destek almaya başlayalım.


Sağlıkla çalışmaya devam eden böbrekler için hemen aşağıda sizi bekleyen ve böbreklere iyi gelen yiyeceklerle bir an önce tanışın.
Böbreklerinizin sağlıkla çalışmaya devam etmesi konusunda vücudunuza destek olacak yiyecek ve içecekler ise şöyle:

Maydanoz
C vitamini başta olmak üzere içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbrek sağlığını olumlu yönde etkileyen maydanozu bol bol tüketebilirsiniz. Ancak onu yemeklerin içinde pişmiş olarak değil çiğ olarak tüketmelisiniz. Vücudunuzun su dengesini sağlayacak olan maydanozları her sabah kahvaltınızda üzerine limon sıkarak afiyetle yiyebilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği
İçinde bolca demir ve çinko bulunan kabak çekirdeği de doğru miktarda tüketildiğinde böbrek sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Vücutta omega-3 etkisi de gösterdiği söylenen kabak çekirdeğini kavrulmamış, çiğ haliyle tüketmeniz de bir hayli önemli.

Kırmızı elma
Artık hemen her mevsim ulaşabildiğimiz kıpkırmızı elmalar da böbrek sağlığımız için oldukça önemli. İçerdiği bolca besin lifi sayesinde özellikle böbreklerin filtreleme özelliğinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan kırmızı elmaları kütür kütür afiyetle yiyebilirsiniz.

Bal kabağı
Yıl boyu kısa bir dönem bizimle olsalar da bal kabaklarının da böbreklerimize faydası yadsınamayacak kadar fazla. Bu nedenle bal kabakları tezgahlara çıkar çıkmaz onları bol bol değerlendirmekte fayda var. Tabii bu özelliğinden faydalanmak için mümkünse onu taze taze rendeleyip salatasını yaparak tüketmek gerekiyor, aklınızda bulunsun.

Isırgan otu
Böbreklerinizin sağlığını desteklemek için bitki çaylarından destek almak istiyorsanız ilk değerlendirmeniz gereken isimlerden biri ısırgan otu çayı olsun. Isırgan otunun içindeki yararlı maddeler sayesinde bu çay, idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkiler gösteriyor ve böbrekleri rahatlatarak sağlıkla çalışmasına destek oluyor. bu özelliklerinden faydalanmak için günde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt
Kalsiyum, D vitamini ve probiyotik açısından oldukça zengin yiyeceklerin başında gelen yoğurt, en doğal haliyle yendiğinde böbreklerin sağlıkla çalışmasına ve temizlenmesine destek olan yiyeceklerden. Bunun için tek yapmanız gerekense gün içinde bir ya da birkaç kez ara öğün olarak bir kase ev yapımı doğal yoğurt yemek.

Limon suyu
Hem antioksidan hem antienflamatuvar hem de diüretik özellikler gösteren doğal malzemelerden olan limonun suyunu sıkıp içmek özellikle böbrek taşı problemi olanlara en çok önerilen yöntemlerden biri. Tabii yarım limon suyunu taze taze sıktıktan sonra onu biraz ılık su ya da bir miktar balla karıştırmanız tavsiye ediliyor, aklınızda bulunsun.

Çörek otu yağı
Çörek otu yağının içinde bolca bulunan 'timokinon' isimli bir maddenin böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu biliniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere birer çay kaşığı çörek otu yağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Önemli bir not: Yukarıdaki yiyecek ve içeceklerin tek başına bir tedavi olarak kullanılamayacağını, yalnızca bir destekleyici olabileceklerini asla unutmayın ve böbreklerinizde bir rahatsızlık varsa ya da bundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışıp gerekli testleri yaptırın.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Düzgün Cilt Temizliği İçin Beş İpucu
Düzgün Cilt Temizliği İçin Beş İpucu

Cildinizi düzgün bir şekilde temizlemek için, onu sabun ve suyla yıkamaktan daha fazlasını yapmanız gerekir. Çoğu kişi göz ardı etse de tonik, peeling ve diğer bakım yöntemlerinden faydalanmak gerekir.

Cildinizi düzgün bir şekilde temizlemek için, onu sabun ve suyla yıkamaktan daha fazlasını yapmanız gerekir. Çoğu kişi g...

Flavonoidler İle Yağ Yakmak
Flavonoidler İle Yağ Yakmak

Kuruyemişler kişinin metabolizmasını hızlandırıyor gibi görünüyor, öyle ki fındık yediğimizde bunu telafi etmek için kendi yağımızdan daha fazla yakarız. Fındık yemeyen insanlar günde yaklaşık 20 gram yağ yakma eğilimindedir – yaklaşık 5 parça tereyağı, ancak ceviz yiyenler ortalama 31 gram yaktı –

Kuruyemişler kişinin metabolizmasını hızlandırıyor gibi görünüyor, öyle ki fındık yediğimizde bunu telafi etmek için ken...

En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?
En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?

Doğal antibiyotiklerin bakteriyel rezistansa yol açmadığı bilinmektedir. Hafif enfeksiyonlardan kurtulmak için en iyi yol budur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu gıdaları tüketin.

Doğal antibiyotiklerin bakteriyel rezistansa yol açmadığı bilinmektedir. Hafif enfeksiyonlardan kurtulmak için en iyi yo...