Böbrek Sağlığını Korumaya Yardımcı Besinler

10 Haziran 2021

Böbreklerimiz bizi sağlıklı tutmak için her gün pek çok yaşamsal görev üstleniyorlar. Vücudumuzdaki atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak için adeta bir filtre işlevi görüyorlar. Ayrıca kan basıncımızı kontrol etmek gibi yine oldukça önemli fonksiyonları da var; içerdikleri mekanizmalarla, ihtiyaca göre, kan basıncını artırıyor veya düşürüyorlar. Böbreklerimizin sorumlulukları bunlarla da sınırlı kalmıyor; kemik iliğinde alyuvar yapımını sağlıyor, D vitaminini aktif hale getirerek kemik sağlığını destekliyor, vücudumuzda gelişen metabolik işlemler sonucunda oluşan asidin vücudumuzdan uzaklaştırılmasından da akciğerle birlikte sorumlu oluyorlar. Ancak maalesef birçok hayati önem taşıyan fonksiyonu olan böbreklerimiz çeşitli etkenler nedeniyle hasar görüp işlev yapamaz hale gelebiliyor.
Gelin bugün hep birlikte böbreklere ne iyi gelir öğrenelim, böbreklerimizin temizlenmesini, fazla yüklerinden, zararlı maddelerden kurtulmasını sağlayacak yiyeceklerden destek almaya başlayalım.


Sağlıkla çalışmaya devam eden böbrekler için hemen aşağıda sizi bekleyen ve böbreklere iyi gelen yiyeceklerle bir an önce tanışın.
Böbreklerinizin sağlıkla çalışmaya devam etmesi konusunda vücudunuza destek olacak yiyecek ve içecekler ise şöyle:

Maydanoz
C vitamini başta olmak üzere içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbrek sağlığını olumlu yönde etkileyen maydanozu bol bol tüketebilirsiniz. Ancak onu yemeklerin içinde pişmiş olarak değil çiğ olarak tüketmelisiniz. Vücudunuzun su dengesini sağlayacak olan maydanozları her sabah kahvaltınızda üzerine limon sıkarak afiyetle yiyebilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği
İçinde bolca demir ve çinko bulunan kabak çekirdeği de doğru miktarda tüketildiğinde böbrek sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Vücutta omega-3 etkisi de gösterdiği söylenen kabak çekirdeğini kavrulmamış, çiğ haliyle tüketmeniz de bir hayli önemli.

Kırmızı elma
Artık hemen her mevsim ulaşabildiğimiz kıpkırmızı elmalar da böbrek sağlığımız için oldukça önemli. İçerdiği bolca besin lifi sayesinde özellikle böbreklerin filtreleme özelliğinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan kırmızı elmaları kütür kütür afiyetle yiyebilirsiniz.

Bal kabağı
Yıl boyu kısa bir dönem bizimle olsalar da bal kabaklarının da böbreklerimize faydası yadsınamayacak kadar fazla. Bu nedenle bal kabakları tezgahlara çıkar çıkmaz onları bol bol değerlendirmekte fayda var. Tabii bu özelliğinden faydalanmak için mümkünse onu taze taze rendeleyip salatasını yaparak tüketmek gerekiyor, aklınızda bulunsun.

Isırgan otu
Böbreklerinizin sağlığını desteklemek için bitki çaylarından destek almak istiyorsanız ilk değerlendirmeniz gereken isimlerden biri ısırgan otu çayı olsun. Isırgan otunun içindeki yararlı maddeler sayesinde bu çay, idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkiler gösteriyor ve böbrekleri rahatlatarak sağlıkla çalışmasına destek oluyor. bu özelliklerinden faydalanmak için günde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt
Kalsiyum, D vitamini ve probiyotik açısından oldukça zengin yiyeceklerin başında gelen yoğurt, en doğal haliyle yendiğinde böbreklerin sağlıkla çalışmasına ve temizlenmesine destek olan yiyeceklerden. Bunun için tek yapmanız gerekense gün içinde bir ya da birkaç kez ara öğün olarak bir kase ev yapımı doğal yoğurt yemek.

Limon suyu
Hem antioksidan hem antienflamatuvar hem de diüretik özellikler gösteren doğal malzemelerden olan limonun suyunu sıkıp içmek özellikle böbrek taşı problemi olanlara en çok önerilen yöntemlerden biri. Tabii yarım limon suyunu taze taze sıktıktan sonra onu biraz ılık su ya da bir miktar balla karıştırmanız tavsiye ediliyor, aklınızda bulunsun.

Çörek otu yağı
Çörek otu yağının içinde bolca bulunan 'timokinon' isimli bir maddenin böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu biliniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere birer çay kaşığı çörek otu yağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Önemli bir not: Yukarıdaki yiyecek ve içeceklerin tek başına bir tedavi olarak kullanılamayacağını, yalnızca bir destekleyici olabileceklerini asla unutmayın ve böbreklerinizde bir rahatsızlık varsa ya da bundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışıp gerekli testleri yaptırın.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Orucun İlk Haftasında Yorgunluk Ve Uyku Hali Neden Olur?
Orucun İlk Haftasında Yorgunluk Ve Uyku Hali Neden Olur?

Manevi olarak ruhu rahatlatan oruç ibadeti aynı zamanda vücut içinde yıl içinde dinlenme ve yenilenme zamanıdır. Ancak ilk haftalarda neredeyse herkes de yorgunluk ve uyku hali oluşur.

Manevi olarak ruhu rahatlatan oruç ibadeti aynı zamanda vücut içinde yıl içinde dinlenme ve yenilenme zamanıdır. Ancak i...

İyi Kolesterol (HDL) Oranını Artıran En İyi 6 Yiyecek
İyi Kolesterol (HDL) Oranını Artıran En İyi 6 Yiyecek

Kardiyovasküler sağlığınızdan endişe mi duyuyorsunuz? Kolesterol seviyenizi doğal yollarla kontrol altında tutmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Kardiyovasküler sağlığınızdan endişe mi duyuyorsunuz? Kolesterol seviyenizi doğal yollarla kontrol altında tutmak istiyo...

Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda
Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Besinlerdeki eksiklikler saç sağlığını etkileyebilir.

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yükse...