Kırmızı Mercimeğin Faydaları

30 Mayis 2021

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ve yassıca şekillerde tohum veren bir bitkidir. Mercimek, yetişme koşulları bakımından sıcak ılıman iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilen bir besindir. Mercimek yemeklik baklagiller içerisinde kurağa, sıcağa ve soğuğa en dayanıklı olan gıda maddesidir.
Ülkemizde yaz ayları, çok sıcak ve yağış olmadığından yazlık mercimek yetiştirilememektedir. Ülkemizde kışlık kırmızı mercimek üretimi yapılmaktadır. Kırmızı mercimek ise ülkemizde kışlık olarak iklim koşulları bakımından uygun olan Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ülkemizde kış sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan kırmızı mercimek, lezzeti ile her insanı hayran bırakan bir lezzete sahiptir.


Mercimekler, mercek şekilli taneleri olan bir bakliyat türüdür. Mercimeklerin rengi beyaz, turuncu v eve yeşilden kahverengi ve siyaha kadar birçok çeşitlilik gösterir. Kırmızı mercimek bu baklagiller grubunun içindeki en iyi lezzete sahip olan ve en kolay pişen mercimek türüdür. Protein kaynağı olan kırmızı mercimek beslenme uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Özellikle yakın Doğu’da yetişir ve neolitik dönemden bu yana yüzyıllardır pişirilmektedir.


Kırmızı Mercimeğin Faydaları
Ülkemizde en çok kullanılan bakliyat çeşitleri arasında başı çeken kırmızı mercimek fiyatı bakımından da oldukça makul olduğu için hemen hemen her sofrada rastlanır. Çocuktan yaşlıya severek tüketilen mercimeğin faydaları şöyledir:
• Kırmızı mercimek, cilt için son derece faydalı bir besindir. Düzenli tüketildiğinde ciltteki yaşlanma etkilerini en aza indiren kırmızı mercimek ürününün, akne oluşumunu da engellediği bilinmektedir.
• İçeriğinde yüksek oranda lif barındıran kırmızı mercimek, tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan insanlarında tercih ettiği bir gıda maddesidir.
• Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan diş, kemik ve göz sağlığı için son derece faydalı bir gıda maddesidir.
• Kırmızı mercimek ürünü, içeriğinde bulunan mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.
• Kan şekerini düzenlemesi ile diyabet hastaları için doğru bir tercihtir.
• Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kırmızı mercimek, akciğer, bağırsak, göğüs kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir.
• Kolesterol seviyesini en iyi duruma getirerek kalp ve damar sağlığına yararlı olan bir besindir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kırmızı Mercimek Mercimek Cilt Sağlığı Kilo Kontrolü Sindirim Sistemi Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hangisi Daha Sağlıklı: Çay Mı, Kahve Mi?
Hangisi Daha Sağlıklı: Çay Mı, Kahve Mi?

Elbette sabaha bir bardak portakal suyu, süt ya da sadece su içerek başlayan insanlar vardır. Ancak insanların çoğu sabahları bir fincan çay ya da kahve hazırlamayı tercih eder. Bu her iki kafeinli içecek de çok sevilse de birinin diğerinden daha fazla faydası bulunuyor mu?

Elbette sabaha bir bardak portakal suyu, süt ya da sadece su içerek başlayan insanlar vardır. Ancak insanların çoğu saba...

Osmanlı’da En Çok Tüketilen Meyve Kivi Ve Kivi Çayı
Osmanlı’da En Çok Tüketilen Meyve Kivi Ve Kivi Çayı

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına rağmen iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Osmanlı'da kahv

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içer...

Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları
Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay'da üretilen kan portakalı özellikle pankreas ve mide kasneri gibi hastalıklara fayda sağlar. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilen

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır....