Kırmızı Mercimeğin Faydaları

30 Mayis 2021

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ve yassıca şekillerde tohum veren bir bitkidir. Mercimek, yetişme koşulları bakımından sıcak ılıman iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilen bir besindir. Mercimek yemeklik baklagiller içerisinde kurağa, sıcağa ve soğuğa en dayanıklı olan gıda maddesidir.
Ülkemizde yaz ayları, çok sıcak ve yağış olmadığından yazlık mercimek yetiştirilememektedir. Ülkemizde kışlık kırmızı mercimek üretimi yapılmaktadır. Kırmızı mercimek ise ülkemizde kışlık olarak iklim koşulları bakımından uygun olan Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ülkemizde kış sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan kırmızı mercimek, lezzeti ile her insanı hayran bırakan bir lezzete sahiptir.


Mercimekler, mercek şekilli taneleri olan bir bakliyat türüdür. Mercimeklerin rengi beyaz, turuncu v eve yeşilden kahverengi ve siyaha kadar birçok çeşitlilik gösterir. Kırmızı mercimek bu baklagiller grubunun içindeki en iyi lezzete sahip olan ve en kolay pişen mercimek türüdür. Protein kaynağı olan kırmızı mercimek beslenme uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Özellikle yakın Doğu’da yetişir ve neolitik dönemden bu yana yüzyıllardır pişirilmektedir.


Kırmızı Mercimeğin Faydaları
Ülkemizde en çok kullanılan bakliyat çeşitleri arasında başı çeken kırmızı mercimek fiyatı bakımından da oldukça makul olduğu için hemen hemen her sofrada rastlanır. Çocuktan yaşlıya severek tüketilen mercimeğin faydaları şöyledir:
• Kırmızı mercimek, cilt için son derece faydalı bir besindir. Düzenli tüketildiğinde ciltteki yaşlanma etkilerini en aza indiren kırmızı mercimek ürününün, akne oluşumunu da engellediği bilinmektedir.
• İçeriğinde yüksek oranda lif barındıran kırmızı mercimek, tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan insanlarında tercih ettiği bir gıda maddesidir.
• Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan diş, kemik ve göz sağlığı için son derece faydalı bir gıda maddesidir.
• Kırmızı mercimek ürünü, içeriğinde bulunan mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.
• Kan şekerini düzenlemesi ile diyabet hastaları için doğru bir tercihtir.
• Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kırmızı mercimek, akciğer, bağırsak, göğüs kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir.
• Kolesterol seviyesini en iyi duruma getirerek kalp ve damar sağlığına yararlı olan bir besindir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kırmızı Mercimek Mercimek Cilt Sağlığı Kilo Kontrolü Sindirim Sistemi Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Izgara Peynir Sağlıklı mı? Faydaları, Olumsuz Yönleri ve İpuçları
Izgara Peynir Sağlıklı mı? Faydaları, Olumsuz Yönleri ve İpuçları

Küçük çocuklardan büyükanne ve büyükbabalara kadar her yaştan insan, özellikle sıcak bir kase domates çorbasıyla servis edilen ızgara peynirli sandviçleri sever. Kullanışlı, yapımı kolay ve lezzetlidirler.

Küçük çocuklardan büyükanne ve büyükbabalara kadar her yaştan insan, özellikle sıcak bir kase domates çorbasıyla servis ...

Çıtır Buğday Atıştırmalıkları Sağlıklı Mı?
Çıtır Buğday Atıştırmalıkları Sağlıklı Mı?

Kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek tam buğday, düşük kalorili atıştırmalıklar olarak popülerdirler. Bununla birlikte, az besin sağlarlar ve nispeten yüksek miktarda şeker ve tuz içerirler.

Kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek tam buğday, düşük kalorili atıştırmalıklar olarak popülerdirler. Bununla b...

Daha Uzun Yaşamak İçin Fasulye Yiyin
Daha Uzun Yaşamak İçin Fasulye Yiyin

Fasulye, fasulye, kalbe iyi gelir; ne kadar çok yersen, o kadar uzun yaşarsın? Baklagiller, dünyanın dört bir yanından yaşlı insanlarda hayatta kalmanın en önemli belirleyicisi olabilir. Farklı kurumlardan araştırmacılar Japonya, İsveç, Yunanistan ve Avustralya'daki beş farklı kohortu inceledi.

Fasulye, fasulye, kalbe iyi gelir; ne kadar çok yersen, o kadar uzun yaşarsın? Baklagiller, dünyanın dört bir yanından y...