Papatyanın Saçta Kullanımı Ve Etkileri

29 Mayis 2021

Günümüzde genellikle saç rengini açmak adına kullanılmakta olan papatya suyu aynı zamanda saç dökülmelerine karşı ve de zayıflayan saçlarınızı güçlendirmek adına geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Papatyanın saçlarımıza faydalarından birisi doğal bir parlaklık kazandırmasıdır. Saçlarımızın genel anlamda çok daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Kepeklerin önlenmesi ve yok edilmesi sağlamaktadır. Huzursuz saç derilerini yatıştırabilen bir etkisi vardır. Lakin papatyaya alerjisinin yaygın olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Saçlarınızda kullanmadan elinizin üst kısmına bir miktar sürün ve alerjik reaksiyon var mı yok mu görmek adına 12 – 24 saat kadar bekletin.
Dünyamızın genelinde ılıman coğrafyada doğal yollarla yetişebilen papatya özellikle de çay formunda oldukça sakinleştirici bir bitki olarak kullanılır. Papatya çiçeklerinin sarı olan merkezi bitki bölümünden esas olan fayda sağlanmaktadır. Papatya suları aynı zamanda tahriş olmuş olan ve iltihaplı cildin tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir.


Papatya sularının saça uygulanışı
Papatya sularını saçlarımızda kullanmak adına üç seçeneğiniz bulunur. Birincisi saç sağlımıza katkısı bulunan ve de aynı zamanda doğal ürünler ile hazırlanan bakım kürü, ikincisi olarak papatya sularını günlük olarak şampuanımıza eklemek, üçüncü olarak da durulama suyu olarak kullanmaktır.
Papatya suları ile saç bakımı yapma: Bir kase miktarı kadar papatya sularının içerisine bir çay kaşığı kadar lavanta yağı ilave edin, karıştırın. Bu karşıma dört yemek kaşığı kadar sade yoğurt ekleyin ve tekrar karıştırın. Karışımı saçınızın kökünden ucuna kadar sürün ve otuz dakika kadar bekleyin. Nemlendirici şampuan ve ılık su ile maskenizi çıkarabilirsiniz.
Papatya suyuyla şampuan: Gündelik zamanımızda kullanmış olduğumuz şampuana papatya suyu ekleyip saçlarınızın rengini biraz olsun açabilme imkanına sahipsiniz. Bunun için bir şişe şampuan adına dört ya da beş yemek kaşığı papatya suyu eklemelisiniz. Bebek şampuanları bu karışım adına kullanıla bilinmektedir. Saçlarımızın renginin birden hemen açılmaması adına az az ekleyerek kendinize uygun olan karışımı yakalayabilirsiniz.
Papatya suyuyla durulama işlemi: Saçlarınızı şampuanlamanızdan sonra dört birim suya eklemiş olduğunuz bir birim papatya sularını durulama suyu olarak kullanabilme imkanına sahipsiniz. Lakin özellikle de güneşin fazla yoğun olduğu yaz mevsiminde bu karışımı direkt olarak saçlarımızın renginin hemen açılmasına neden olabilir. Bu nedenle papatya sularının ölçüsünü az tutarak başlamanız tavsiye edilmektedir.


Papatya sularının saça faydaları
• Saçlarınızın çok daha parlak ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan bir yöntemdir.
• Saç dökülmesine fazlasıyla iyi geldiğinden ve zayıflamaya başlayan saçlarınızı güçlendirir.
• Saç rengini açmada geleneksel olarak kullanılan bir yöntem olup papatya suyunun en çok kullanım alanıdır.


Papatyanın vücudumuza diğer faydaları
• Papatya regl döneminde ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur.
• Papatya bitkileri var olmakta olan stresli ve de kaygılı yaşantınızdan bir an olsun uzaklaşmasını sağlar. Bunun nedeni içinde sakinleştirmeye yönelik bazı maddeler vardır.
• Sedef ve egzama gibi hastalıklarınız varsa tedavi amacı ile kullanılabilmektedir.
• Mantar tedavisi adına tercih edilen bir yöntemdir.
• Cildinizi temizler ve gözeneklerinizi açar, ve yüzünüzün tekrardan canlı bir form tutmasına yardımcı olur.
• Uykunuzu düzenler. Özellikle de uyku problemi çeken kişiler adına çok sık önerilen bir yöntemdir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Papatya Saç Saç Sağlığı Saç Bakımı Papatya Suyu Cilt Bakımı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzyıllardır insanların bedenlerine, odalarına, kıyafetlerine koku vermek için kullandığı parfümler, günlük hayatta kişisel imajın en büyük tamamlayıcısı oluyor. Şık bir kıyafetin, dekoratif bir salonun, seçkin bir mağazanın hafızada ilk önce kokusu kalıyor.

Yüzyıllardır insanların bedenlerine, odalarına, kıyafetlerine koku vermek için kullandığı parfümler, günlük hayatta kişi...

Sivrisinek İle Baş Etmenin Doğal Yöntemleri
Sivrisinek İle Baş Etmenin Doğal Yöntemleri

Yaz aylarının baş belası sivrisinek, kendisi küçük derdi büyük, tam bir kâbus. Hani sizi yaz sıcağında tatlı uykunuzdan hoplatacak bir kâbus.

Yaz aylarının baş belası sivrisinek, kendisi küçük derdi büyük, tam bir kâbus. Hani sizi yaz sıcağında tatlı uykunuzdan ...

Tereyağı Dondurabilir Misiniz? Bilmen Gereken Her Şey
Tereyağı Dondurabilir Misiniz? Bilmen Gereken Her Şey

Tereyağı, süt çalkalandığında yapılan popüler, çok yönlü bir süt ürünüdür. Yüksek yağ içeriği, yiyeceklere ve soslara zengin bir lezzet ve kremsi bir doku katar. Soteleme, tavada kızartma, fırınlama ve kavurma gibi çeşitli pişirme yöntemlerinde kullanılır.

Tereyağı, süt çalkalandığında yapılan popüler, çok yönlü bir süt ürünüdür. Yüksek yağ içeriği, yiyeceklere ve soslara ze...